×
Mise splněna, rekord překonán. Ale chci ještě víc, říká Radek Čermák

Mise splněna, rekord překonán. Ale chci ještě víc, říká Radek Čermák

06.04.2017

Byl to pořádný fofr. Nejprve ve Světovém poháru obsadil sedmé místo, o dva dny později skončil na mistrovství světa v rychlostním lyžování osmý. Poté se rovnou ze Švédska přesunul do Francie, kde už o necelý týden později slavil nový český rekord. Radek „Raketa“ Čermák překonal sám sebe a posunul lyžařské rychlostní maximum na neuvěřitelných 243,570 km/h!

Začněme postupně: ve Švédsku jsi bral sedmé místo ve Světovém poháru a osmou příčku v rámci mistrovství světa. Jak bys to zhodnotil? 

Byl to můj první letošní kontakt se závoděním. Před sezonou jsem se hodně zlepšil a změnil materiál, takže šlo i o první ostré testy. To hlavní, proč dělám tenhle sport, bude vždy rychlost. Takže tím největším mezníkem sezony byl až závod Masters ve Vars. Sedmé místo ze Světového poháru a osmé místo z mistrovství světa s minimálním rozdílem na pódium ukázalo, že to letos pojede. S výsledkem panuje spokojenost, jsem vlastně vždy první amatér. (smích) Nemám kolem sebe takové týmy jako Francie, Rakousko nebo Švédsko… Ale jede nám to taky.

O necelý týden později už tě ale čekal právě ten stěžejní závod ve Vars, kde sis splnil cíl a překonal český rekord. Jak náročné bylo přeorientovat se v takové rychlosti z jedné akce na druhou?

Nebylo to až tak složité. Ve Vars se jezdí mnohem rychleji, ale já v tom nedělám rozdíl, prostě jedu rovně dolů a je mi jedno jakou rychlostí. Horší to bylo s cestou, jel jsem autem rovnou ze Švédska až do Francie, takže více jak den v autě byl malinko znát. Ale dali jsme s klukama z týmu den před závodem skialpy na protější kopec Paneyron (2785 m n. m.), takže tělo se hodně rychle uvedlo do provozu.

Jak se ti rekord podařilo překonat?

Letos jsem měl s sebou tým lidí, abych mohl na start fakt nalehko a oni mi pobrali všechny ty cajky, namazali lyže, večer uvařili, řídili auto, fotili. Já měl hlavu jen pro samotnou jízdu. Cílem byl rekord a jízda nad 245km/h. Jen díky klukům se rekord povedl už v semifinálové jízdě. Při finálové jízdě jsem udělal dole chybu v rychlosti kolem 245km/h, takže to se nepovedlo, ale jsem rád, že jsem si neustlal.

Posunul jsi vlastní národní maximum z 242,751 km/h na 243,570 km/h. Bylo tohle překonání ještě těžší, než ty předešlé? 

Překonání každého dalšího rekordu je těžší a těžší, už jen ten samotný fakt a potřeba ho překonat je svazující. Nikdy nevíte, jaký bude sníh, vítr nebo jak upraví trať. Navíc jsem i trochu trémista. Naštěstí se to povedlo. Bylo to o kousek, ale rekord byl doma.

Co se ti honilo hlavou těsně před startem? 

Před prvním kolem finálového dne to bylo hrozný. Stál jsem nahoře a věděl jsem, že musím být dole nejhůře na sedmém místě, abych mohl jít do druhého kola, které se startuje úplně z vršku. Servisák dal na lyže to nejrychlejší, co jsme měli, naleštila se kombinéza, já se snažil nemyslet a pak už to bylo jen o mně.

Pozná závodník už při samotné jízdě, že nabral rychlost, která může stačit na rekord? 

Pozná. Každý kilometr nad 230km/h je znát. Věděl jsem, že když dostanu šanci, tak rekord udělám, ale že už to bude v první jízdě z nižšího nájezdu, bylo překvapením. Dole to dost házelo, letos tam byla asi největší komprese, co jsem zažil, ale podařilo se mi postoj udržet. Když jsem dojížděl k depu, už sem slyšel řvát moderátora a viděl vytlemený kluky z týmu. V tyto dny jsou ve Varsu paradoxně asi nevětší menšinou Francouzi, zato já mám vždy kopec plný český fandů a atmosféru jak největší hvězda. (smích) Za to jim moc děkuju!

Překonal jsi další metu. Co dál? Máš už v hlavě nějaký další cíl, kterého bys chtěl dosáhnout? 

Ihned se pustíme do vyhodnocování dat a zlepšování všeho k dokonalosti pro příští sezonu. Rekord je překonán, ale chceme víc, chceme dál. Další meta je 245 km/h a pak 250 km/h. Zjevit se nad touto magickou rychlostí je sen.

Fotogalerie