×
Závody IPCAS a EP Srbsko, Stara Planina

Závody IPCAS a EP Srbsko, Stara Planina

10.02.2016

29.1.2016 jsme vyrazili do 1300 Km vzdáleného střediska Stara Planina v Srbsku, kde probíhaly závody Evropského poháru a IPCAS. Členové výpravy byli: Pavel Bambousek, Pavel Dvořák, Miroslav Lidinský a Krista Halamičková.

Po náročné cestě nás čekalo vřelé přivítání srbských organizátorů a ubytovali jsme se v pěkném, novém hotelu přímo v areálu. Já jsem šla na první schůzi trenérů a zjistila, že program bude podle plánu a 30.1. 16 se pojede obří slalom v režimu IPCAS. Tento závod ukázal, že podmínky nebudou vůbec jednoduché, že sjezdovka je prudká a náročná a po oblevě zmrzlá, na což nejsme za posledních pár sezon zvyklí. Proto byl v tomto závodě velký výpadek většiny závodníků. Přesto se podařilo dvěma našim borcům zůstat ve hře a Pavel Dvořák si vyjel zlatou a Míra Lidinský stříbro. 

31.1.16 byl na programu slalom. Počasí přineslo další oblevu a my mohli ucítit mořský vzduch s teplým jižním větrem. Závod opět v režimu IPCAS přinesl další pěkné výsledky: Pavel Bambousek stříbro, Pavel Dvořák bronz, a Míra Lidinský bronz. Tedy všichni splnili úkol dojet závod a vyjet pěkný výsledek.

1.2.16 byl na programu trénink sjezdu. Přijeli jsme na svah v brzkých ranních hodinách, ale pista byla měkká a organizátoři nechtěli tréninky pustit z důvodu bezpečnosti a také udržitelnosti trati. Čekali jsme tedy co technický delegát FIS a jeho "jury" rozhodne a po prohlídce trati mimo vyznačenou trať se rozhodli trénink přeložit na druhý den. 2.2. jsme s velkým očekáváním přijeli na svah a s hrůzou jsme zjistili, že třetina trati po vydatném nočním dešti chybí. Organizátoři tvrdili, že to určitě zvládnou upravit a tak byl start tréninku posunut na 10:00. 
Bylo jasné, že i přes veškerou snahu se nepodaří trénink zrealizovat a tak jsme jezdili volně na jiných sjezdovkách v areálu, abychom si udrželi psychiku v dobrém stavu. Neustálé odkládání sjezdu není dobré pro žádného závodníka, natož pro naše borce, kteří jeli sjezd poprvé za svou kariéru. Naštěstí se ukázalo, že Srbsko je země neomezených možností a také umí poručit větru a dešti a stal se zázrak. 

3.2. byla trať perfektně připravena a trénink mohl začít. Vzhledem k tomu, že jsme ztratili dva dny, tak trénink se stihl pouze jeden a musely následovat závody. Tento den se tedy měl jet ještě jeden závod IPCAS a jeden závod evropského poháru. Trať byla opět přemrzlá, sjezd byl náročný a pro sedící závodníky přímo nebezpečný. Trénink byl infarktový, většina monoski končila katapultem v sítích, které byly tímto řádně prověřeny. Naštěstí se nikomu nic nestalo a všichni nastoupili do závodu. Tam si již vše řádně pohlídali a kromě našeho Pavla Dvořáka nikdo v kotrmelcích neskončil. Pavel to odnesl odřeným obličejem od firnu a malou tržnou rankou nad rtem, ale musel zůstat v ošetření lékaře, tak nenastoupil do závodu EP. V tomto druhém závodě tohoto dne se Mírku Lidinském nepodařilo potvrdit bronz z předcházejícího IPCAS závodu, protože mu dolní části trati na jedné z děr v trati vypnula lyže a nemohl závod dokončit. Pavel Bambousek v EP bronz z IPCASU bohužel také nepotvrdil. Nejdůležitější však bylo, že chlapi zdolali náročnou trať, neutrpěli žádná zranění a mohli se těšit na další závod.

4.2. byly na programu další dvě kola sjezdů. Počasí nás ovšem opět zklamalo. Silný vítr a mlha, to není na sjezdy ideální a tak jsme čekali a čekali až se "jury" usnesla, že se závod ruší. Večer na schůzi trenérů jsme řešili, kolik závodů budeme schopni na tomto kopci zvládnout a dohodnuto bylo, že ještě jeden sjezd a jedno Super-G by snad bylo možné. Super kombinace nepřipadala v úvahu jak časově, tak kvalitou sjezdovky - nebylo kde postavit slalom.

5.2. vzhledem k tomu, že poslední, co jsme v Srbsku za ten týden neviděli byl sníh, tak tohle ráno jsme se probudili do 15 cm nového sněhu a sněžení. Nikdo nevěřil, že se závody pojedou, ale již ze setrvačnosti jsme a kopec vyrazili a kdo měl nohy, tak stahoval a odklízel nový sníh z trati. Nakonec přestalo sněžit a se zpožděním několika hodin se závod EP ve sjezdu odstartoval. Pavel Dvořák se bohužel kvůli otřesu z pádu z předchozího závodu do psychické pohody už nedostal a tak jsme volili cestu rozumu - bez čisté mysli a se strachem se sjezd nejezdí. Pavel Bambousek v sobě sílu našel a vyplatilo se. Bral bronz. Míra bohužel na medaile nedosáhl, ale nasbíral zkušenosti, které se hned tak nepoštěstí získat. Druhým závodem tohoto dne bylo Super-G, které Pavel Bambousek projel na hranici svých možností s minimální ztrátou na vedoucího borce a bronz si plně zasloužil. Míra na stupně vítězů bohužel nedosáhl, ale za svůj výkon se nemusel stydět. 


Akce tedy byla úspěšná. Přivezli jsme medaile a nikdo se nezranil.

Krista Halamičková, trenérka Monoski teamu

 

výsledky závodů:

IPCAS: SL GS DHTr1 DH1 

EC: DH1 DH2 SG