×
Vydejte se do Svatého Mořice. Na mistrovství světa i za unikátní Rhétskou dráhou

Vydejte se do Svatého Mořice. Na mistrovství světa i za unikátní Rhétskou dráhou

26.01.2017

Slyšeli jste o Rhétské dráze? Že ne? Červené vláčky, které křižují švýcarský kanton Graubünden, pravidelně vyráží s turisty až k majestátným alpským ledovcům. Zážitek, který by si neměl nechat ujít žádný milovník hor. Například během blížícího se mistrovství světa ve Svatém Mořici, kde se se Svazem lyžařů ČR dostanete do unikátních panoramatických vagonů snadněji a levněji.

Už za několik dní vypukne ve Svatém Mořici světový šampionát v alpském lyžování. Do Švýcarska se od 6. do 19. února sjede naprostá elita těchto disciplín včetně českých reprezentantů Šarky Strachové, Ester Ledecké, Kryštofa Krýzla či Jana Hudce. A v neposlední řadě také tisíce lyžařských fanoušků, kterým tamní region nabízí i jiné aktivity, než sledování závodů.    

Přes luxusní lyžařské středisko vede jedna z nejznámějších železnic ve Švýcarsku a dost možná i na celém světě – Rhétská dráha. Její první úsek vybudovali Švýcaři už v roce 1889, aby přepravovala pacienty do sanatorií v Davosu. Dnes jsou úseky Albula a Bernina dokonce zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Silou ohně a vody táhly parní lokomotivy Rhétských drah v dřívějších dobách staré vlaky okouzlující zimní krajinou, dnes se zde setkáte s typicky červenými vláčky taženými moderními lokomotivami a s panoramatickými vlaky Bernina Express a Glacier Express, které patří k turisticky nejvyhledávanějším atrakcím Švýcarska.

Právě z dějiště mistrovství světa Svatého Mořice vyjíždí každý den Bernina Express, jejíž cílovou stanicí je až italské Ticino na hranicích se Švýcarskem. Na trase čeká cestující 55 tunelů a přes 196 mostů. Stoupání 70 promile zvládá vlak s lehkostí a v letních měsících pokračuje cesta Bernina Expressu autobusem z Tirana do Lugana.

Kromě Ledovcového expresu a Bernina Expressu má Rhétská dráha nového oblíbence. Vlaky Alvra se již těší, až svezou své první cestující na trati Albulalinie, která je od roku 2008 zapsána na Světovém dědictví UNESCO. Jméno Alvra dostaly vlaky z rétorománštiny a znamená Albula.

Pokud plánujete do dějiště mistrovství světa vyrazit, můžete si díky členství Svazu lyžařů ČR v Obchodní komoře Švýcarsko – Česká republika užít výlet po Rhétské dráze s exkluzivní slevou. Každý člen SLČR má možnost pořídit si běžně neprodejnou jednodenní jízdenku za 750 korun, k níž automaticky dostane dárek v podobě publikace Lyžařská NEJ Švýcarska. Bližší informace o Rhétské dráze naleznete na webových stránkách MojeSvycarsko.com/rhb.

V případě zájmu neváhejte kontaktovat pana Koukala prostřednictvím e-mailu l.koukal@volny.cz.

Foto: Rhétské dráhy

Fotogalerie