×
V pátek bude korunován Král bílé stopy 2017. Triumf obhajuje Ester Ledecká

V pátek bude korunován Král bílé stopy 2017. Triumf obhajuje Ester Ledecká

17.05.2017

Blíží se tradiční vyvrcholení sezony. Slavnostní vyhlášení ankety Král bílé stopy 2017 proběhne už tento pátek v divadelním prostoru Jatka 78, kde bude slavnostně korunován nejlepší lyžař či snowboardista uplynulého ročníku. Prvenství bude obhajovat Ester Ledecká, aspirantů na celkový triumf je však více.

Ledecká po loňském triumfu také tento rok patří mezi nejžhavější kandidáty na vítězství v prestižní anketě pořádané Svazem lyžařů ČR. V uplynulé sezoně znovu ovládla celkové hodnocení Světového poháru alpských snowboardistek a k tomu přidala hned dvě medaile z mistrovství světa, když na březnovém šampionátu v Sierra Nevadě získala zlato v paralelním obřím slalomu a stříbro v paralelním slalomu. Vedle úspěchů na snowboardu se navíc letos dokonale zabydlela také mezi lyžařskou elitou.

Porota složená ze zástupců Svazu lyžařů ČR, jednotlivých úseků a odborné novinářské veřejnosti však rozhodně nemá jednoduché rozhodování. Na korunu pro Krále bílé stopy aspiruje i řada dalších úspěšných reprezentantů. Křišťálový glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru v uplynulé sezoně vybojovala také snowboardcrossařka Eva Samková. Skvělou zimu má za sebou i slalomářská hvězda Šárka Strachová, která ve své poslední sezoně Světového poháru ani jednou nevypadla z elitní desítky, v prestižním seriálu si dvakrát dojela pro stupně vítězů a na medaili útočila i na mistrovství světa ve Svatém Mořici, kde nakonec obsadila páté místo. Do boje o celkový triumf může zasáhnout například také skokan na lyžích Viktor Polášek, jenž si v únoru dolétl pro titul juniorského mistra světa.

„Je za námi další sezona, ve které jsme byli znovu svědky velkých výkonů a skvělých úspěchů našich reprezentantů. Jsem jedině rád, že díky tomu měla odborná porota z čeho vybírat, aspirantů na zisk koruny pro Krále bílé stopy 2017 vidím hned několik. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne,“ řekl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka.       

Záštitu nad Králem bílé stopy 2017 převzala primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. „Přestože se to na první pohled nemusí zdát, Praha má k lyžování a snowboardingu velice blízko. V hlavním městě se narodila nebo zde našla svou základnu řada úspěšných reprezentantů, jako jsou například Ester Ledecká, Eva Samková či Šárka Strachová. Jsem proto ráda, že tuto akci mohu podpořit, a myslím, že to dává smysl,“ uvedla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Anketa Král bílé stopy byla založena a pořádána lyžařskou sekcí Klubu sportovních novinářů ve spolupráci s Československým svazem lyžařů v roce 1973, vítězem prvního ročníku se stal skokan na lyžích Rudolf Höhnl. Po roce 1993 Král bílé stopy na čas vymizel, roku 2000 ale Svaz lyžařů ČR letitou tradici obnovil a od té doby je anketa opět pořádána po každé sezoně.

Tradiční vyvrcholení sezony tentokrát proběhne v poněkud neobvyklém duchu. Galavečer bude hostit alternativní divadelní prostor Jatka 78, program bude v režii moderátora Petra Svěceného a divadelního souboru Cirk La Putyka. Slavnostní vyhlášení začíná v pátek ve 20:00.

 

Nominace na Krále bílé stopy 2017:

Alpské disciplíny:                                                                                                                              

Krýzl Kryštof
Ledecká Ester
Strachová Šárka

Akrobatické lyžování:

Čech Jiří
Kučerová Nikol
Zemanová Andrea

Běh na lyžích:

Jakš Martin
Smutná Kateřina

Snowboarding:

Ledecká Ester
Samková Eva
Vojáčková Kateřina

Severská kombinace:

Dvořák Miroslav
Pažout Ondřej
Portyk Tomáš

Skok na lyžích:

Koudelka Roman
Polášek Viktor
Štursa Vojtěch

Travní lyžování:

Barták Martin
Gardavský Jan
Kotyzová Magdaléna

Další kategorie (podle disciplín):

Trenér roku: Bank Tomáš (alpské disciplíny), Kalenský Josef (akrobatické disciplíny), Jelínek Marek (snowboarding), Šablatura Marek (severská kombinace), Latzka Rostislav (skok na lyžích), Mačát Daniel (travní lyžování)

Junior roku: Zabystřan Jan (alpské disciplíny), Břeský Vojtěch (akrobatické lyžování), Havlíčková Barbora (běžecké disciplíny), Louthanová Kateřina (snowboarding), Pažout Ondřej (severská kombinace), Polášek Viktor (skok na lyžích), Barták Martin (travní lyžování)

Síň slávy: Jarouš Miroslav (alpské disciplíny), Weisshäutel Jan st. – in memoriam (běžecké disciplíny, severská kombinace), Balcar Jaroslav – in memoriam (skok na lyžích)