×
Na Evropském olympijském festivalu mládeže bude Česko reprezentovat 41 sportovců

Na Evropském olympijském festivalu mládeže bude Česko reprezentovat 41 sportovců

02.02.2017

Jedenačtyřicet sportovců ve věku 15 až 18 let bude reprezentovat Česko v sedmi různých zimních sportech na nadcházejícím Evropském olympijském festivalu mládeže, který proběhne od 12. do 18. února v tureckém Erzurumu. Ve výpravě nechybí řada medailistů z posledních Olympiád dětí a mládeže, v nichž soutěží krajské reprezentace, nebo několik účastníků Olympijských her mládeže v Lillehammeru 2016.

„V této věkové kategorii však nejde tolik o výsledky, jako o zkušenost, kterou si mladí sportovci přivezou. Někteří z nich budou vůbec poprvé závodit v takové konkurenci. A prvně se zúčastní multisportovní soutěže, kde se setkají se svými vrstevníky z jiných sportů nejen v rámci českého týmu, ale i mezinárodně. Věřím, že pro ně díky zážitku z olympijské akce sport zůstane celoživotní láskou,“ řekl Martin Doktor, šéf české mise a sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Z posledního zimního olympijského festivalu, který proběhl v Rakousku a Lichtenštejnsku, přivezli Češi dvě medaile díky hokejistům a smíšenému družstvu skokanů na lyžích. Tentokrát jsou v týmu zastoupeni běžci na lyžích, alpští lyžaři, skokané na lyžích, snowboardisté a biatlonisté. Na ledě se představí závodníci v short tracku. A trojnásobný medailista z krasobruslařského mistrovství Evropy Tomáš Verner doprovodí jako trenér mladého krasobruslaře Matyáše Bělohradského, vítěze Olympiády dětí a mládeže 2016.

Běžci na lyžích, kteří o uplynulém víkendu závodili na domácím šampionátu, se v Turecku poprvé utkají s výraznou mezinárodní konkurencí. S evropskou elitou této věkové kategorie se premiérově střetnou i alpští lyžaři, do jejichž týmu pro Evropský olympijský festival mládeže patří například Nikola Bubáková, vítězka ODM 2014. Domácí špičku ve své věkové kategorii reprezentují také závodníci v dalších zimních sportech. Třeba snowboardista Matyáš Kulich loni získal bronz na neoficiálním mistrovství světa žáků Trofeo Topolino ve snowboardcrossu.

„Uspět nebo překvapit může každý ze závodníků. Přesnou představu o konkurenci navíc budeme mít až na místě,“ dodává Martin Doktor. V Turecku se na vrcholné akci pro dorostenecké sportovce, které se v zimní verzi koná v dvouletých cyklech z iniciativy Evropských olympijských výborů od roku 1993, sejde více než 1300 členů evropských reprezentací.

„Podle posledních zpráv z místa konání jsou sportoviště už nyní skvěle připravena. Před pěti lety se v Erzurumu konala i zimní univerziáda. Turci velmi dbají na to, aby vše bylo dobře nachystáno, a to včetně zajištění bezpečnosti,“ uvedl Petr Graclík, generální sekretář ČOV.

 

Výprava pro Evropský olympijský festival mládeže 2017 v Turecku

Alpské lyžování: Nikola Bubáková, Iva Křížová, Alena Lukášová, Klára Pospíšilová, Eduard Fiala, Oskar Novák, Adam Provazník, Ondřej Surkoš.

Běh na lyžích: Zuzana Holíková, Karolína Poulíková, Tereza Řezníková, Pavlína Votočková, Ondřej Černý, Tomáš Dufek, Vladimír Kozlovský, Kim Žalčík.

Skoky na lyžích: Simona Weinlichová, Benedikt Holub, Lukáš Kuběna, Radek Selcer, Jakub Šikola.

Snowboarding: Natálie Bělocká, Viktorie Brožová, Dita Žďárská, Martin Foldyna, Kryštof Choura, Matyáš Kulich, Jakub Všetečka.

Biatlon: Karolína Dusilová, Petra Suchá, Eliška Svobodová, Eliška Teplá, Tomáš Gregor, Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík, Jakub Kocián.

Krasobruslení: Matyáš Bělohradský.

Short track: Adéla Bicanová, Tereza Pfeiferová, Radek Fajkus, Zdeněk Sejpal.