×
Kryštof Krýzl je po operaci předního zkříženého vazu, v nominaci na ZOH jej nahradil Jan Hudec

Kryštof Krýzl je po operaci předního zkříženého vazu, v nominaci na ZOH jej nahradil Jan Hudec

29.01.2018

Poslední závod před olympijskými hrami v Pchjongčchangu skončil pro Kryštofa Krýzla velice smolně. Český reprezentant si v obřím slalomu Světového poháru v Garmisch Partenkirchenu přetrhl přední zkřížený vaz v pravém koleni a podstoupil operaci. V nominaci na ZOH ho nahradil další zkušený závodník Jan Hudec.

„Hodně mě to mrzí, hlavně kvůli olympiádě, všechno k ní směřovalo a jak ta letošní sezóna nebyla moc dobrá, tak jsem se k ní svým způsobem upjal a hodně se na ni těšil. Jinak ale převládá spíš naštvanost, protože jsem měl plán, jak si ještě letos vyjet lepší FIS body. Takhle, až se budu vracet zpět, to bude do stejné pozice, v jaké jsem teď,“ naznačil Kryštof, že se své lyžařské kariéry nechce vzdát. „Určitě se vrátím, takhle nechci končit. Ještě bych se rád na tu olympiádu jednou podíval,“ uvedl jedenatřicetiletý lyžař.

Místo něj tak do nominace alpských lyžařů na olympijské hry v pondělí dopoledne přibyl Jan Hudec, jenž před čtyřmi lety v Soči vybojoval senzační bronz v Super G. Zkušený šestatřicetiletý sjezdař většinu kariéry závodil za Kanadu a před minulou sezonou se vrátil do České republiky. Na začátku února se vydá už na své třetí olympijské hry, svou rodnou zemi však bude reprezentovat poprvé. Už když jsem se vracel do České republiky, říkal jsem, že mým snem je reprezentovat ji na olympijských hrách. To se nakonec povedlo a jsem za to samozřejmě velice rád. Na druhou stranu mi je ale strašně líto Kryštofa, je to pro něj velká smůla a přeji mu, aby se dal co nejdříve do pořádku," řekl Hudec. V tuto chvíli už se jen dalaďují formální náležitosti.   

Nešťastný moment, který Krýzla připravil o start na čtvrtých olympijských hrách, přišel tři brány před cílem nedělním obřího slalomu, kde mělo problémy více závodníků. Viditelnost nebyla optimální vinou difuzního světla a Kryštof na nerovnosti uletěl po vnitřní lyži, ale ustál to. Když znovu zabral a chystal se lyže přehodit do dalšího oblouku, začal lehce rotovat horní polovinou těla. „Cítil jsem, že to křuplo a jakoby šly kosti na sebe.“ Následoval let vzduchem. „Když jsem dopadl, tak jsem ani necítil bolest, ale věděl jsem, že je něco spatně,“ popisoval.

Následoval odjezd na specializované pracoviště v Hochrumu u Innsbrucku, kde Krýzla v pondělí ráno operoval profesor Christian Fink. Služeb renomovaného lékaře v prosinci s totožným zraněním využil například také jeden z největších favoritů olympijského slalomu Felix Neureuther, pro nějž rovněž sezona skončila. Ve stejném zařízení je na vedlejším pokoji také americký sjezdař Steven Nyman, jenž si vazy přetrhl v sobotním sjezdu v Ga-Pa. „Už jsem ho byl navštívit, docela mě povzbudil,“ řekl Krýzl.

Finální změna v nominaci na olympijské hry nastala i u snowboardcrossařek. Místo Sáry Veselkové do Pchjongčchangu nakonec odcestuje Kateřina Louthanová.