Jan Svatoš k fungování spolupráce se SLČR: Návrat lyžařů na můstky je zpestřením, už to není jen slepý pochod nahoru na Ještěd

Jan Svatoš k fungování spolupráce se SLČR: Návrat lyžařů na můstky je zpestřením, už to není jen slepý pochod nahoru na Ještěd

8 min 49 s

Od podpisu memoranda mezi Svazem lyžařů, Sportovním areálem Ještěd a statutárním městem Liberec uběhlo několik měsíců. Od té doby hostily areály na Ještědu a ve Vesci desítky tréninků českých reprezentantů ve skoku na lyžích, severské kombinaci i běžeckém lyžování.


„Průběh je bezproblémový. Po nějakých počátečních zmatcích si všechno sedlo a teď se každý týden tři dny odehrávají tréninky, občas je to i víc,“ uvedl ředitel Sportovního areálu Ještěd Jan Svatoš. Život se vrátil hlavně na skokanské můstky. V únoru se pod Ještědem uskuteční závody Světového poháru ve skocích a severské kombinaci.

 

Co pro areál znamená, že se sportovci vrací na Ještěd a do Vesce, a to nejen v otázce Světových pohárů, ale také pravidelných tréninků?

 

Určitě je to zajímavé pro návstěvníky, běžné turisty. Vidí, že můstky fungují i v létě a mohou na nich sledovat naše vrcholné závodníky, reprezentanty i naše naděje. Lidi se tu opravdu zastaví. Je to pro ně zpestření, už to není jen slepý pochod nahoru na Ještěd. Když tu měli třeba sdruženáři trénink, byly tady dva školní výlety. Děti fandily a dělaly téměř závodní atmosféru. Takže i my se snažíme na našem webu a info cedulích v areálu informovat, že probíhá trénink nebo že budou závody tak, abychom sem ty lidi dostali, aby viděli, že se tu něco děje.

 

Tréninkovou a závodní činností ožily hlavně skokanské můstky. Co jejich příprava obnáší?

 

Samozřejmě probíhá pravidelná údržba, zavlažování, sekání spodního doskoku, dále pravidelná údržba lanovky. Tím, že jsme se dostali do tohoto režimu třech dní v týdnu, kdy se s jistotou skáče, tak i my jsme najeli na pravidelný servisní režim. Každé pondělí udržujeme, sekáme, zkrátka připravujeme areál tak, aby od úterý do čtvrtku, pátku, soboty, byl plně k dispozici. Dělá to tedy zhruba jeden den údržby týdně.

 

Bude můstek stejně připravený v zimě, aby mohli skokani a sdruženáři ladit formu i během sezóny?

 

Určitě. Vzhledem k tomu, že se v únoru uskuteční svěťák, se na zimu připravujeme už teď. Vždycky říkám, že se to má dělat obráceně, tedy v zimě chystat léto a v létě zimu a ne to dělat na jaře a na podzim. Proto už teď připravujeme způsob zasněžování a zimní péče o můstky. Je to v podstatě už z důvodu závazku memoranda, kde jsou zaneseny tréninkové dny a termíny i pro zimu. Záleži zase i na zájmu svazu a klubů, bude to samozřejmě složitější než v létě. Nemá smysl rolbovat, šlapat buben a připravovat dopad, když budeme vědět, že se v následujících třeba deseti dnech nebude skákat. Budeme ale připravení tak, abychom od signálu byli, řekněme v řádu osmačtyřiceti hodin, schopni můstek spustit.

 

Jak je to s přípravou běžeckého areálu RASAV ve Vesci?

 

Tam to obnáší foukání a úklid asfaltových okruhů a sekání ploch okolo. Jsme v režimu, že dvakrát ročně posekáme kompletně celý areál a pravidelně udržujeme pás podél asfaltových ploch tak, aby byl lepší přehled a aby se tam dalo jezdit rychle. Plus samozřejmě taková běžná údržba Vesce, což je obdobné jako na ještědských můstcích. Tedy režim jednoho servisního dne, kdy přijedou naši lidi a dají tam komplet všecko do pořádku. Ve Vesci je tímto servisním dnem pátek.

 

 

Poslední zářijový víkend se pod Ještědem představí kompletní česká reprezentace v běhu na lyžích. V pátek 26.9. se přímo v centru Liberce uskuteční už 3. ročník exhibičního sprintu dvojic na kolečkových lyžích SKI Street Liberec, na kterou o víkendu naváže mistrovství České republiky na kolečkových lyžích. V sobotu se bude závodit ve Vesci, v neděli je na programu výjezd na Ještěd, který bude zároveň vyvrcholením letního seriálu závodů Silvini Skiroll Classics a po boku největších hvězd českého běhu si bude moci zazávodit každý.

 

 

ŠS



Pomoc Ukrajině