Hvězdy na mistrovství ČR novinářů. Po svahu se proháněli i Švancara, Vítková či Zelenka

6 min 37 s

Bývalé i současné lyžařské hvězdy, ale také fotbalisté, biatlonistka, vodní slalomář či kajakářka. Ty všechny jste mohli vidět ve středu v Harrachově. Právě tam byl totiž na programu už devátý ročník Mistrovství republiky sportovních novinářů a jejich hostů v obřím slalomu ČEZ KSN Cup.

Tradiční závod se letos představil v rozšířené podobě. Soutěžilo se hned ve čtyřech kategoriích – novináři, sportovci, hosté a vlekaři. Tou divácky nejatraktivnější byla logicky kategorie sportovců, ve které se kromě lyžařů představili i reprezentanti naprosto odlišných odvětví.

A podle toho to také na svazu „Na Čerťák“ leckdy vypadalo. „Já jsem fotbalista, vždycky mířím rovnou na branku, ne vedle. Pět metrů před brankou spadnu a budu řvát: Penaltááá!“ smál se Petr Švancara před startem, kde ostatní debatovali o tom, jak se do které branky pustit.

Bývalý fotbalový šoumen sice lyžuje teprve pár měsíců, s tratí obřího slalomu se však popral statečně. Navlékl netradiční oděv, jel v dresu svého srdcového klubu Zbrojovky Brno. To jeho někdejší parťák z útoku Luděk Zelenka zase vsadil na dres hokejové reprezentace. A v cíli si pak zkušenější ze dvou fotbalistů na lyžích dělal ze Švancari legraci. „Víš vůbec, že se jede na čas,“ rozchechtal se v cílovém prostoru.

Malorážku tentokrát nechala doma úspěšná biatlonistka a olympijská medailistka Veronika Vítková. Ta si ani po úspěšné sezoně nechtěla od lyží odpočinout a s nadšením na chvíli vyměnila běžky za sjezdovky. Do Harrachova dorazila i úřadující mistryně světa ve vodním slalomu Katka Kudějová, která si udělala čas na odreagování před nadcházející bitvou o olympijské hry v Riu. A na startu nechyběl ani další zástupce vodního slalomu Stanislav Ježek, reprezentanti v běhu na lyžích Dušan Kožíšek s Alešem Razýmem či snowboardová legenda Martin Černík.

Přece jen se však podle očekávání více dařilo „rodilým“ sjezdovým lyžařům. O triumf si to podle předpokladů rozdali Kryštof Krýzl s Filipem Trejbalem. Z triumfu se nakonec s časem 1:30.41 radoval aktuálně nejlepší český sjezdař Krýzl, který svého bývalého reprezentačního kolegu porazil o 3,5 sekundy. Na poslední příčku stupňů vítězů se prodral biatlonový trenér Marek Lejsek.

Na mistrovství ČR se sjelo dohromady na třicet sportovních novinářů. V Harrachově se tentokrát nejlépe vedlo Jiřímu Rejmanovi z České televize, druhý skončil Zdeněk Janda z Deníku Sport a třetí místo statečně uzmula ženská závodnice – Kateřina Nekolná z ČT. O dlouholeté kralování tak přišel Tibor Alföldi z ČTK, jenž byl po neprojetí jedné z branek diskvalifikován.

V kategorii hostů se na stupně vítězů probojoval zástupce Svazu lyžařů Jakub Čeřovský. Generální sekretář SLČR byl s časem 1:37.68 na druhém místě s odstupem 2.65 sekundy za vítězným Janem Konopkou z domácího skiareálu Harrachov. Na třetí příčce se umístila Marie Michálková, která startovala rovněž jako reprezentantka hostícího skiareálu.

Poslední kategorie patřila zástupcům Svazu vlekařů. Tu ovládl Tomáš Michalák z Eastern Europe s velkým náskokem a s časem 1:39.71. Druhé místo patřilo Dalimilovi Mikovi z Olwin Sport a třetí místo si vyjel Jiří Ježek ze skiareálu Harrachov.