Začalo finále Alpen Cup v Toblachu: Michal Novák vyhrál prolog, Aleš Razým byl čtvrtý!

5 min 54 s

Závěrečný podnik Alpen Cupu, který je součástí kontinentálního poháru v běhu na lyžích, odstartoval v pátek v Toblachu úvodním prologem volnou technikou. A Čechům se v něm dařilo. Michal Novák z karlovarského Slovanu zvítězil na trati dlouhé 3,3 km mezi juniory, Aleš Razým z plzeňského Sport Clubu pak vybojoval čtvrté místo v početné konkurenci čítající 80 závodníků. Nejlepší z českých žen byla Sandra Schützová (ČKS SKI Jilemnice) na 13. místě.

Do Itálie vyrazila početná výprava českých lyžařů, do prologu zasáhlo hned 15 závodníků. Nejlépe si vedl Michal Novák, který ovládl závod juniorů s 5,5sekundovým náskokem na Němce Brüggera. „Je to úžasný, jsem samozřejmě spokojený!“ radoval se po tříkilometrovém závodě juniorský reprezentant. „Mně ta vzdálenost vyhovovala, já se na prolog docela těšil, protože je to takový delší sprint. Je to teda náročné tím, že se hodně zakyselí nohy a je to těžké i na průdušky, takže to nebylo jednoduché.“ Dalšími dvěma starty, které junioři v Itálii absolvují, budou 10 a 15km závody klasickou, respektive volnou technikou. „Už je skoro konec sezony, takže si to chci hlavně užít a třeba si i vyzkoušet nějaké experimenty, novou taktiku,“ prozradil závodník karlovarského Slovanu.

V osmdesátičlenném startovním poli mužů bylo deset závodníků z českých klubů a mezi nimi i člen reprezentačního družstva Aleš Razým, který skončil těsně pod stupni vítězů, když vybojoval čtvrté místo. „Jsem spokojený, myslím, že do desítky se na těchto závodech moc často Češi v mužích nedostanou, takže je to úspěch. Co já si pamatuji, tak jednou jsem to vyhrál, jinak jsem byl párkrát kolem desátého místa,“ říkal po dojezdu závodník hájící barvy plzeňského Sport Clubu, který v sezoně laboroval s obnoveným zraněním paty a závody volnou technikou kvůli němu nemohl absolvovat. „Tohle byl první závod volnou technikou po třech měsících. Asi tři týdny se bruslením pohybuju, ale převážně to byly půlhodinové, hodinové lehké jízdy, abych to dostal do těla,“ přiznal Razým. Druhým nejlepším Čechem v prologu byl 25. Petr Knop z liberecké Dukly, do první třicítky se vešel i jeho oddílový kolega Luděk Šeller, který obsadil 29. příčku.

Na startu úvodního prologu nechyběly ani čtyři české ženy, z nichž nejlepší čas zajela Sandra Schützová. Závodnice ČKS SKI Jilemnice brala 13. místo, jedenadvacátá byla její reprezentační kolegyně Karolína Grohová (SK Nové Město na Moravě) a tři příčky za ní Kateřina Beroušková (Sport Club Plzeň). Andrea Klementová z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk dojela 32., stejně jako třetí nejlepší muž z české výpravy Jakub Gräf (Dukla Liberec).

Alpen Cup pokračuje dvěma víkendovými závody v sobotu a v neděli, kompletní výsledky najdete zde.