V Lillehammeru vládl opět Halfvarsson. Nejblíže z Čechů měla k bodům Nováková

5 min 10 s

Norské MiniTour Světového poháru v Lillehammeru zatím suverénně vládne Calle Halfvarsson. Švédský běžec na lyžích ovládl po pátečním klasickém sprintu také sobotní závod na 10 km volnou technikou a připsal si už třetí triumf v nové sezoně. Volnou pětku žen vyhrála Američanka Jessica Digginsová. Nejblíže bodům byla z českých reprezentantů Petra Nováková na 43. místě, Aleš Razým skončil 47.

Do dopoledního závodu mužů na 10 kilometrů volnou technikou odstartovalo kvarteto českých reprezentantů ve složení Michal Novák, Aleš Razým, Jakub Gräf a Petr Knop. Nejblíže k bodům měl Razým, kterého od první třicítky dělilo 22 sekund. S tratí se zkušený český závodník popasoval v čase 1:25.5, což mu stačilo na 47. příčku. 62. a 63. místo obsadilo české duo Petr Knop a Michal Novák. Jakub Gräf dojel na 67. příčce.

Sobotní závod znovu ovládl švédský závodník Calle Halfvarsson, který si připsal už třetí vítězství v nové sezoně a upevnil si vedení v průběžném hodnocení Světového poháru. Tentokrát zvítězil pouze o osm desetin před druhým krajanem Marcusem Hellnerem, třetí místo bral Rus Sergej Usťugov.

Padesát minut po poledni odstartovaly také ženy do závodu na 5 kilometrů volně. Zprvu to s českou jedničkou Petrou Novákovou vypadalo slibně. Závod rozjela velice svižně, na prvním mezičase dlouho vedla a druhým mezičasem projela na pátém místě. Závěr závodu jí ale nevyšel, v průběžném pořadí v cíli ji soupeřky odsouvaly a Nováková tak nakonec obsadila 43. místo, od bodované třicítky jí dělilo jedenáct vteřin.

Vítězkou závodu se stala Američanka Jessica Digginsová, druhá skončila vedoucí žena Světového poháru Heidi Wengová před krajankou Marit Bjoergenovou. Další dvě české závodnice Karolína Grohová a Kateřina Beroušková obsadily 64. a 65. místo.

Už v pátek se jel v Lillehammeru na úvod MiniTour klasický sprint. V tom se žádnému českému závodníkovi bodovat nepodařilo, když nikdo z našich neprošel sítem kvalifikace. Nejlépe z českých reprezentantů skončila Karolína Grohová na 43. místě. Sprint ovládla Norka Heidi Wengová před svou krajankou Maiken Caspersen Fallaovou a Švédkou Hannou Falkovou, mezi muži triumfoval právě zmíněný Calle Halfvarsson ze Švédska, druhý byl norský závodník Emil Iversen a bronz bral další Švéd Teodor Peterson.

V neděli je v Lillehammeru na programu stíhací závod na 10 a 15 km klasicky. Ženy startují v 10:15, muži se do stopy vydají v pravé poledne.