Úvod Tour de Ski přinesl první body Janu Bartoňovi. Ve sprintu obsadil 27. místo

5 min 37 s

Pro své první body ve Světovém poháru v kariéře si hned na začátku Tour de Ski dojel Jan Bartoň. Český reprezentant postoupil z kvalifikace úvodního sprintu volnou technikou z pěkného patnáctého místa, v celkovém pořadí skončil na 27. příčce.

Ve švýcarském Val Mustair, kde sobotními sprinty odstartoval 11. ročník Tour de Ski, si Jan Bartoň dojel pro zatím nejlepší výsledek kariéry. Šestadvacetiletý závodník si parádně vedl především v kvalifikaci, ve které zajel patnáctý čas a s přehledem postoupil do čtvrtfinále. „Jsem strašně šťastný, myslím, že tu kvalifikaci jsem zajel opravdu dobře. Patnácté místo je krásné,“ řekl Bartoň.

Jako jediný z českých reprezentantů tak postoupil do čtvrtfinále. To se mu ovšem nepodařilo podle jeho představ a dojel na šestém místě s více než třísekundovou ztrátou. „To čtvrtfinále mě mrzí. Chyba byla hned po startu, byl jsem druhý, mohl jsem si jet do kopce podle sebe, ale nešikovně jsem všechny pustil před sebe. I ze šestého místa jsem si věřil na průjezd do druhého kola, to se mi podařilo v kvalifikaci. Čekal jsem, že bych se mohl dostat mezi první trojku, ale všichni zrychlili a jel jsem pořád šestý,“ popisoval.

Po závodu v něm však převažovala spokojenost. „Je to můj první postup a první body ve Světovém poháru, takže super.  Je to pro mě velká motivace do další práce a dalších závodů. Zatím jsem v kariéře ve sprintu byl pětkrát nebo šestkrát do čtyřicátého místa, ale nikdy se mi nepodařilo vejít se do té bodované třicítky. Doufám, že teď už to půjde takhle dál, hlavně s čistou hlavou a bez nervozity,“ řekl Bartoň.

Jeho reprezentační parťáci se kvalifikací do čtvrtfinále neprobojovali. Dušan Kožíšek dojel na 46. příčce, Martin Jakš obsadil 53. pozici, Michal Novák byl o dvě místa za ním a Petr Knop skončil 62. V závodě žen si z Češek nejlépe vedla 34. Petra Nováková, kterou od postupu do čtvrtfinále dělily dvě a půl sekundy. Karolína Grohová dojela 59. a Kateřina Beroušková skončila na 63. příčce.

Z prvního vítězství v tomto ročníku Tour de Ski se radovali Rus Sergej Usťugov a Švédka Stina Nilssonová. Oba si počínali naprosto suverénně – ovládli kvalifikaci a nejrychlejší byli i ve vyřazovacích jízdách. Usťugov vyhrál před druhým Federicem Pellegrinem z Itálie a třetím Finnem Haagenem Kroghem z Norska. Nilssonovou doprovodily na stupně vítězů norské závodnice Maiken Caspersen Fallaová a Heidi Wengová.

V neděli na Nový rok je ve Val Mustair na programu druhá etapa Tour de Ski. Pojedou se závody klasickou technikou s hromadným startem. Muže čeká porce 10 kilometrů, ženy o polovinu méně.