×
Reprezentace
Lukáš Bauer po pádu v Gällivare vynechá úvodní závod Světového poháru

Lukáš Bauer po pádu v Gällivare vynechá úvodní závod Světového poháru

23.11.2015

Léto absolvoval bez sebemenších problémů, v klíčovém období před startem zimní sezony se na něj ale lepí smůla v podobě nepříjemných zranění. Na prvním sněhu v Rakousku si po pádu na kolečkových lyžích zlomil palec a sotva na dalším soustředění v Gällivare sundal sádru, přišel další pád. Tentokrát na sněhu a výsledkem jsou bolavá žebra. „Už ten palec byla komplikace směrem k úvodnímu závodu Světového poháru a teď v době, kdy jsem potřeboval dohánět rychlé tréninky, jsem zase seděl na chatce a nemohl. Proto jsem se rozhodl, že Kuusamo vynechám a pojedu do Čech, kde můžu absolvovat podrobnější vyšetření. V neděli ráno jsem si koupil letenku a frčel jsem domů,“ říká smutně nejzkušenější muž českého týmu.

Další úspěch českých běžkyň: Petra Nováková druhá na 10 km volnou technikou!

Další úspěch českých běžkyň: Petra Nováková druhá na 10 km volnou technikou!

22.11.2015

I druhý závodní den v Gällivare o sobě dala česká reprezentace vědět. V závodě na 10 km volnou technikou si pro druhé místo dojela Petra Nováková, čtvrtá žena včerejšího sprintu. „Mám radost, i proto že jsem dlouho nezávodila a nemohla se s nikým srovnat, vlastně od loňského ledna. Teď vidím, že na tom nejsem špatně, což před startem Světového poháru v příštím týdnu hodně pomůže,“ říkala v cíli 22letá závodnice, která v distančním závodě s intervalovým startem nestačila jen na Američanku Jessicu Digginsovou. Karolína Grohová skončila šestá, Eva Vrabcová Nýlvtová sedmá a Andrea Klementová jedenáctá. Z osmi mužů na startu patnáctikilometrového závodu byl nejrychlejší Martin Jakš, který se probojoval do první desítky, když dojel devátý.

Skvělý start běžkyň v Gällivare: Grohová oslavila narozeniny třetím místem, Nováková čtvrtá!

Skvělý start běžkyň v Gällivare: Grohová oslavila narozeniny třetím místem, Nováková čtvrtá!

21.11.2015

Parádním třetím místem oslavila pětadvacáté narozeniny Karolína Grohová, která se na stupně vítězů probila hned při premiérovém startu v nové sezoně. V kvalifikaci sprintu klasickou technikou obsadila čtvrté místo, ve čtvrtfinále dojela ve své rozjížďce druhá, v semifinále třetí. A stejný výsledek zopakovala ve finále. „Já jsem nadšená, závodilo se mi úplně krásně, od kvalifikace až po finále! Dá se říct, že během závodu panovalo moje nejoblíbenější počasí, bylo kolem minus osmi, na Švédsko i celkem jasno, na tratích prašan, prostě krásné podmínky!“ radovala se česká reprezentantka po dojezdu. Český úspěch podtrhla čtvrtým místem Petra Nováková, z mužů skončil nejlépe Aleš Razým, který se dostal do semifinále a v celkovém pořadí obsadil 11. místo.

Sezona startuje, běžce na lyžích čekají o víkendu první závody!

Sezona startuje, běžce na lyžích čekají o víkendu první závody!

19.11.2015

V sobotu sprint klasicky, v neděli distanční závody volnou technikou. Takovou podobu má v nové sezoně závodní premiéra české reprezentace v běhu na lyžích, která se v Gällivare během nadcházejícího víkendu zúčastní FIS závodů. Ty budou zároveň sloužit pro nominaci na úvodní podniky Světového poháru, který startuje příští týden ve finské Ruce. „První závody svěťáku pojede Lukáš Bauer a Martin Jakš, pak je šance otevřená pro všechny závodníky,“ říká trenér mužské reprezentace Lukáš Krejčí. O zbývající dvě místa v nominaci se tak pere hned devět závodníků. Čtyři jména může pro úvodní podnik SP napsat i trenér ženského výběru Petr Steinbach, který určitě počítá s Evou Vrabcovou Nývltovou a Petrou Novákovou. „Ostatní dostanou šanci v případě, že prokáží výkonnost mimo jiné právě v těchto prvních víkendových FIS závodech.“

Běžci už jsou na severu v kompletní sestavě, příští víkend je čeká nominační závod na SP

Běžci už jsou na severu v kompletní sestavě, příští víkend je čeká nominační závod na SP

12.11.2015

Šestnáct českých reprezentantů, trenéři, členové servisu i masér. Český tým je ve Skandinávii po včerejším odletu nejpočetnější skupiny v kompletní sestavě, ze závodníků chybí na posledním soustředění před startem sezony jen Petra Hynčicová, která studuje a závodí ve Spojených státech. Všichni sportovci teď mají před sebou jasný cíl – nominovat se na první závody Světového poháru v Kuusamu (27. – 29. 11.) a Lillehammeru (5. – 6. 12.). U mužů se zatím předpokládá start Lukáše Bauera a Martina Jakše, u žen Petry Novákové a Evy Vrabcové Nývltové. Kvóty pro úvodní závody ve Finsku a Norsku čítají celkem osm míst – čtyři pro muže a čtyři pro ženy. Rozhodující budou nominační FIS závody, které jsou v plánu 21. a 22. 11. v Gällivare.

Běžecká reprezentace míří na sever. Kvůli nedostatku sněhu jinam a po skupinách

Běžecká reprezentace míří na sever. Kvůli nedostatku sněhu jinam a po skupinách

06.11.2015

Podle původního plánu měla dnes na poslední soustředění před startem Světového poháru odletět kompletní česká reprezentace. Cílovou destinací pak mělo být švédské Gällivare, kde se za 14 dní mají jet FIS závody sloužící pro český tým k nominaci na úvodní závody SP. Jenže počasí lyžování nepřeje, v Gällivare není sníh a plány se musely v tomto týdnu změnit. „Zvolili jsme variantu, kdy první skupina odlétá šestého listopadu a přejíždí z Kiruny do Muonia, kde bude zhruba týden trénovat. Za tu dobu by měli dodělat tratě v Gällivare, kam poletí zbytek týmu o pět dní později a všichni by se měli sejít tam. Pak by se mělo pokračovat podle původního scénáře,“ popisuje vedoucí reprezentačního týmu Lukáš Sacher.

Lukáš Bauer absolvuje finální přípravu se zlomeným palcem, přesto doufá, že start SP stihne

Lukáš Bauer absolvuje finální přípravu se zlomeným palcem, přesto doufá, že start SP stihne

05.11.2015

Zatímco realizační tým v posledních dnech řešil problém s nedostatkem sněhu v Gällivare, kam měla v pátek odletět kompletní česká reprezentace za finální přípravou před začátkem Světového poháru, Lukáš Bauer se už od posledního soustředění na Dachsteinu potýká s ještě zásadnějším problémem – zlomeným palcem na levé ruce. Zranění si přivodil na kolečkových lyžích při rychlostním tréninku v Ramsau. „Nechtěně jsem si píchnul holí do boty, následoval pád, řekl bych hodně slušná tlama, a asi po dvou vteřinách jsem si konečně uvědomil, že už asi nejedu… Trénink jsem absolvoval, ale po šesti dnech, kdy jsem lyžoval bez holí, se zjistilo, že je to zlomené. Dostal jsem sádru na čtyři týdny, a když jsem to počítal, tak to vychází na sundání pět až sedm dní před Kuusamem. Já se samozřejmě budu snažit o to, aby byla dole, co nejdřív to půjde. Pořád doufám, že Kuusamo stihnu,“ věří nejzkušenější muž české reprezentace.

Devět dní v Oberhofu, na lyžích i na suchu. Junioři a U23 absolvovali pestré soustředění

Devět dní v Oberhofu, na lyžích i na suchu. Junioři a U23 absolvovali pestré soustředění

29.10.2015

V neděli se z Německa vrátila třináctka mladých běžců na lyžích a za sebou měla devět náročných tréninkových dní v rámci kombinovaného soustředění. Zúčastnili se ho členové juniorské reprezentace a tři závodníci do 23 let – všichni zařazení do SKI Akademie běžeckého lyžování. Trenér Petr Michl měl tentokrát k ruce i výpomoc, studenta FTVS a lyžaře z Karlových Varů Jana France, který vedl tréninky síly. „Hlavním cílem soustředění bylo zatrénovat si ve skupině nejlepších juniorů a závodníků do 23 let. Na programu byly i tréninky na sněhu, například nástup ze skupin, team sprint a podobně,“ přiblížil náplň trenér juniorské reprezentace a SKI Akademie Petr Michl.

Den na Dachsteinu aneb 24 hodin s běžeckou reprezentací

Den na Dachsteinu aneb 24 hodin s běžeckou reprezentací

24.10.2015

V půl sedmé ráno budíček a tréninkový den může začít. Ze všeho nejdřív rozcvička, potom snídaně a vzhůru na kopec. Konkrétně na bezmála třítisícový Dachstein, kam reprezentanty vyveze lanovka. Muži ji mají kousek od hotelu, stejně jako Eva Vrabcová Nývltová a Petra Nováková, které bydlí na stejném místě. Přesto není cesta za lyžováním úplně bez problémů. „Člověk tam přijde a třeba půl hodiny čeká, protože je na lanovku nátřesk a dostane se třeba až do třetí,“ říká Jakub Antoš. Standardní čas odjezdu na ledovec je deset minut po osmé a po chvíli na sněhu se k výpravě z hotelu Dachstein přidá také zbytek ženského týmu, který našel společně s oběma reprezentačními trenéry útočiště v apartmánu v Ramsau. „Primárně se snažíme najet základní objem, a protože tu stojíme na lyžích poprvé, tak dochází i k hlídání a úpravě techniky včetně jízdy bez holí a podobně. Protože ta nadmořská výška už je extrémně vysoká, tak je potřeba zároveň udržet určitou tepovou frekvenci,“ popisuje trenér ženského výběru Petr Steinbach.

Dušan Kožíšek soupeřil na kole se Synkem, teď už se plně soustředí na lyžařské sprinty

Dušan Kožíšek soupeřil na kole se Synkem, teď už se plně soustředí na lyžařské sprinty

18.10.2015

Při vynechání úvodních závodů o něco později, zato s jasnými cíli odstartuje do nové sezony Světového poháru vynikající sprinter Dušan Kožíšek. „Chtěl bych bodovat ve skatových sprintech, tam bych chtěl vždycky postoupit z kvalifikace. Když se mi podaří alespoň jedno umístění do šestnáctky nebo desítky, tak to bude super. S čímkoli navíc budu maximálně spokojený,“ říkal na předsezónní tiskové konferenci český reprezentant, který mimo vybraných soustředění s národním týmem, respektive libereckou Duklou, absolvoval během přípravy i tréninky v Norsku, kde piloval svou největší zbraň. „Ze sprinterských důvodů jsou tam tréninky, které jsou zaměřené víc na rychlost, dynamiku a koordinaci pohybů.“

Běžecká reprezentace míří za sněhem, cílovou stanicí je Dachstein

Běžecká reprezentace míří za sněhem, cílovou stanicí je Dachstein

14.10.2015

Prakticky kompletní reprezentační družstva mužů a žen zamířila či v nejbližších dnech zamíří do Rakouska, kde absolvují důležité soustředění v Ramsau, jehož součástí už budou i tréninky na sněhu. Na ten se zatím dostala třeba část mužské reprezentace na začátku srpna, kdy se po skončení soustředění na Božím Daru přesunula do tunelu do Oberhofu, jiní se ale na sníh postaví úplně poprvé, třeba Dušan Kožíšek. „Dva roky jsem na Dachsteinu nebyl, tak jsem zvědavý, jestli se tam něco změnilo,“ usmíval se na pondělní tiskové konferenci před novou sezonou.

Aleš Razým letos změnil přípravu, další změna ho čeká doma – bude otcem

Aleš Razým letos změnil přípravu, další změna ho čeká doma – bude otcem

10.10.2015

Na novou tréninkovou cestu se vydal na začátku května, ostrý start ale musel kvůli rehabilitaci oddálit. Dlouhodobě ho totiž trápily problémy s patou, ve které měl zánět už v loňském roce. Dal se dohromady a začal trénovat podle individuálního plánu, poprvé ve své kariéře. „Ty společné plány jsou vždycky stavěné buď na skupinu, nebo na jejího lídra. Teď mám plán pro sebe, není tam vliv dalších závodníků. Já ať jsem v jakékoli skupině, vždycky tam jsou lepší,“ směje se mistr světa do 23 let z roku 2009. V září ho ale v nastoupené cestě přibrzdilo další zranění – na testech v Jablonci si natrhl mezižeberní sval a přišel tak i o následné mistrovství republiky na kolečkových lyžích. I tak má ale v posledních dnech práce dost – s přítelkyní Šárkou Sudovou zařizují nové bydlení a těší se na narození syna. „Termín je na konci října a o přesném datu se vedou spory,“ usmívá se 29letý český reprezentant.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři