×
Reprezentace
Petra Nováková před Tour de Ski: „Letošní program by mi mohl sedět!“

Petra Nováková před Tour de Ski: „Letošní program by mi mohl sedět!“

30.12.2015

Sice byla naštvaná, když se dozvěděla, že je kvůli nepřízni počasí zrušený skiatlon, ve kterém v Lillehammeru zajela svůj životní výsledek v podobě 6. místa, jinak je ale s programem Tour de Ski spokojená. Především proto, že v plánu je řada závodů s hromadným startem. „Myslím, že jsem v něm klidnější, jedu lépe technicky a lépe si dokážu rozvrhnout síly. Vidím, že ty okolo jedou stejně, můžu s tím něco udělat. Takže z tohohle pohledu je aspoň malá útěcha, že na nově zařazené desítce zůstal hromadný start,“ říká 22letá reprezentantka, která se chystá na svou třetí Tour de Ski, která čítá hned tři závody s hromadným startem, další dva pak představují stíhací závody. „Když jsem se na ten program dívala, tak jsem si říkala, že by mi to mohlo sedět!“

Na startu Tour de Ski bude šest Čechů

Na startu Tour de Ski bude šest Čechů

30.12.2015

Do 10. ročníku Tour de Ski odstartuje šest Čechů, tři muži a tři ženy – Martin Jakš, Petr Knop, Dušan Kožíšek, Petra Nováková, Sandra Schützová a Karolína Grohová. Chybět naopak budou zkušení reprezentanti Lukáš Bauer a Eva Vrabcová Nývltová, které o první vrchol sezony připravily zdravotní problémy. Tour de Ski startuje 1. ledna ve švýcarském Lenzerheide a končí 10. ledna ve Val di Fiemme.

Martin Jakš obětoval tréninku i Štědrý den, ladil formu na Tour de Ski

Martin Jakš obětoval tréninku i Štědrý den, ladil formu na Tour de Ski

29.12.2015

Po posledním závodě Světového poháru v Toblachu, ve kterém poprvé v sezoně bodoval, zůstal v Itálii, kam za ním přijela rodina, a trénoval. „Byly tam dobré podmínky na lyžování, tak jsme se dohodli, že udělám těžší blok na lyžích. Tři dny jsem trénoval a domů jsme přejížděli až 24. prosince večer, takže samotný Štědrý večer jsme strávili na cestách,“ popisuje svůj program český reprezentant. „Malinko jsem ho obětoval, ale udělali jsme si Vánoce druhý den ráno – holky měly takového amerického Ježíška,“ usmívá se Martin Jakš, který ví, že je před ním těžký úkol. Rád by totiž opět zaútočil na umístění v nejlepší desítce, kam se už třikrát v kariéře dokázal probojovat. Při své premiéře v roce 2008 pak skončil těsně za ní na 11. místě.

Vrchol sezony se blíží: V pátek startuje Tour de Ski

Vrchol sezony se blíží: V pátek startuje Tour de Ski

29.12.2015

Osm závodů během deseti dnů, čtyři různé areály ve třech hostitelských zemích. Taková jsou klíčová čísla jubilejního 10. ročníku Tour de Ski, která bude globálním vrcholem letošní sezony. V sezoně bez mistrovství světa a olympijských her se zraky všech sportovců i fanoušků běžeckého lyžování upínají právě k tomuto náročnému etapovému závodu, který odstartuje v pátek 1. ledna sprintem ve švýcarském Lenzerheide. Po třech soutěžních dnech se Tour přesune do Německa a finišovat bude tradičně v Itálii – na vrcholu sjezdovky Alpe Cermis.

Tři pódiová umístění pro Česko v posledním závodě Alpen Cupu v Rakousku!

Tři pódiová umístění pro Česko v posledním závodě Alpen Cupu v Rakousku!

20.12.2015

I ve třetím startu v Hochfilzenu se dokázal na stupně vítězů probojovat Michal Novák. Juniorský reprezentant závodící za LK Slovan Karlovy Vary dokončil dnešní patnáctikilometrový závod klasickou technikou na stříbrné pozici a stal se jednoznačně nejúspěšnějších českým závodníkem na Alpen Cupu. „Je bomba, že po těch pátečních sprintech, ve kterých byl druhý, dokázal takhle bojovat i v distančních závodech. Únava je po tom sprintu veliká, jde o strašně náročný závod. Že to takhle dokázal zvládnout, to je úplně super!“ radoval se trenér juniorské reprezentace Petr Michl.

První světové body pro Martina Jakše, v Toblachu dojel na 26. místě

První světové body pro Martina Jakše, v Toblachu dojel na 26. místě

20.12.2015

Sedmička dnes byla pro Martina Jakše šťastným číslem. Právě při svém sedmém individuálním startu v letošním ročníku Světového poháru dosáhl na první body, když v Toblachu obsadil dělenou 26. příčku v závodě na 15 km klasickou technikou. Po prvním ze tří pětikilometrových okruhů to přitom vypadalo, že čekání se protáhne. „První kolo bylo špatný, nemohl jsem se moc srovnat. Snažil jsem se jet dobře technicky, ale nebylo to ono, nemohl jsem za to úplně vzít. Ale do druhého a třetího kola jako bych ušetřil nějaké síly a bylo to lepší. Dostával jsem hlášení, že se posouvám pořadím dopředu, to mě nabíjelo. Díky tomu jsem se asi pak do té třicítky dostal,“ komentoval závod Martin Jakš. Spolu s ním byli na trati také Petr Knop, který dojel na 60. místě, a v cíli 73. Miroslav Rypl. Mezi ženami poprvé v letošní sezoně nedosáhla v distančním závodě na body Petra Nováková, která skončila 32., Karolína Grohová byla 42.

Michal Novák ovládl závod juniorů v Hochfilzenu, Barbora Havlíčková byla třetí mezi dorostenkami

Michal Novák ovládl závod juniorů v Hochfilzenu, Barbora Havlíčková byla třetí mezi dorostenkami

19.12.2015

Další skvělý výsledek si při své závodní premiéře v nové sezoně připsal juniorský reprezentant Michal Novák. Po včerejším stříbru ve sprintu dokázal dnes v Hochfilzenu zvítězit v závodě na 10 kilometrů volnou technikou! „Je to ideální start do sezony, ani jsem to nečekal! Spíš jsme teď tvrdě trénovali, nebylo to postavené směrem k těmto závodům. Ale zatím to vypadá, že je to na dobré cestě,“ usmíval se po dojezdu 19letý závodník karlovarského Slovanu. Na stupně vítězů se v dnešních distančních závodech probojovala také Barbora Havlíčková z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk, která brala bronz mezi dorostenkami. Ve věkové kategorii do 18 let se do první desítky probojovali ještě Adam Matouš (5. místo), Tomáš Kalivoda (9.) a Tereza Řezníková (9.).

Na Alpen Cupu panuje po sprintech spokojenost, Michal Novák vybojoval stříbro mezi juniory

Na Alpen Cupu panuje po sprintech spokojenost, Michal Novák vybojoval stříbro mezi juniory

18.12.2015

První start českých reprezentantů v rámci kontinentálního poháru se vydařil. Ve sprintu volnou technikou postoupilo do rozjížděk hned 10 Čechů, Michal Novák byl v kvalifikaci dokonce nejrychlejším juniorem v konkurenci 115 závodníků. A nakonec si připsal velký úspěch v podobě druhého místa. „Já myslím, že Michal byl ze všech nejlepší, ale měl trošku smůlu, že ve finále zaspal, dostal se na třetí místo a vepředu byli dva Italové, kteří ho blokovali. Tam ztratil, vyplýtval možná i trochu síly a nedostal se dopředu. Ale jinak si myslím, že fyzicky měl na to vyhrát,“ komentoval výkon karlovarského závodníka trenér juniorské reprezentace Petr Michl. I další Češi ale mohli být spokojení…

Lukáš Bauer: „V Toblachu jsem chtěl startovat, týmu bych chtěl pomoct“

Lukáš Bauer: „V Toblachu jsem chtěl startovat, týmu bych chtěl pomoct“

18.12.2015

Po peripetiích se zraněními, která ho připravila o úvodní podnik Světového poháru, se moc těšil na prosincové závody v Toblachu. Zhruba týden před jejich startem se ale opět ozvaly bolesti v oblasti žeber způsobené pádem při tréninku před sezonou v Gällivare. A Lukáš Bauer raději zamířil znovu za lékaři a docentem Pavlem Kolářem. „Spolu s reprezentačním doktorem Martinem Koldovským se dohodli, že nejlepší bude vynechat Toblach, dát několik dnů pauzu, a pokud se to bude lepšit, tak zahájit postupně přípravu směrem k Tour de Ski,“ říká smutně nejzkušenější muž české reprezentace, který dál čeká na svůj první letošní start v závodě. „Celou dobu je priorita Tour de Ski, byť jsem v Toblachu chtěl hodně startovat. Celé léto bylo hodně dobré, o to víc mě současné problémy mrzí. Myslím, že fyzicky jsem na tom dobře, i přes ty výpadky. Ale s tímhle prostě nejsem schopen aktuálně závodit.“

Do Toblachu míří šest Čechů, první start Lukáše Bauera se kvůli zranění odkládá

Do Toblachu míří šest Čechů, první start Lukáše Bauera se kvůli zranění odkládá

17.12.2015

Ačkoli Lukáš Bauer vyhlížel závod Světového poháru v Toblachu jako svou letošní premiéru, do Itálie s týmem neodcestuje. Důvodem jsou bolesti v oblasti žeber způsobené pádem při tréninku před sezonou v Gällivare, které ho připravily už o start v Kuusamu. „Samozřejmě mě to vůbec netěší, protože jsem doufal, že už to mám za sebou. Pět dní jsem trénoval naprosto bez problémů, ale po dvou rychlých těžkých trénincích se to bohužel zase ozvalo a musel jsem na to reagovat.“ Do Toblachu tak česká reprezentace zamíří bez Lukáše Bauera ve složení Petra Nováková, Karolína Grohová, Martin Jakš, Dušan Kožíšek, Petr Knop a Miroslav Rypl.

Početná běžecká výprava míří do Rakouska na Alpen Cup

Početná běžecká výprava míří do Rakouska na Alpen Cup

16.12.2015

Od pátku do neděle bude bojovat o co nejlepší výsledky v rámci druhého závodu kontinentálního poháru celá řada českých běžců na lyžích včetně seniorských reprezentantů, kteří se neúčastní závodů Světového poháru v Toblachu. V rakouském Hochfilzenu se představí dvojice českých reprezentantek (Klementová, Schützová) a čtveřice reprezentantů (Šrail, Bartoň, Gräf, Antoš), které doplní sedm členů juniorského výběru a také trojice závodníků do 23 let zařazená do SKI Akademie. „Závody Alpen Cupu v Rakousku jsou specifické tím, že tam jezdí hodně Čechů i mimo reprezentaci, míří tam vždycky řada českých oddílů, které to mají blízko. S reprezentací volíme Alpen Cup kvůli velké konkurenci - abychom jezdili s těmi nejlepšími. V rámci tohoto poháru startují Švýcaři, Francouzi, Němci nebo Italové,“ říká Zbyněk Valoušek, asistent trenéra mužské reprezentace.

Eva Vrabcová Nývltová opouští nemocnici a chce se do stopy vrátit ještě v této sezoně

Eva Vrabcová Nývltová opouští nemocnici a chce se do stopy vrátit ještě v této sezoně

14.12.2015

Po 14 dnech od hospitalizace v brněnské nemocnici hlásí Eva Vrabcová Nývltová návrat domů. Kdy se uskuteční její závodní návrat, je zatím nejisté. „Nepojedu Tour de Ski, dál ale neříkám žádný termín, kdy bych se chtěla vrátit. Každopádně chci, aby to bylo ještě v této sezoně,“ prohlásila odhodlaně na tiskové konferenci konané přímo v brněnské nemocnici a za účasti primáře Jiřího Doliny, který se se svými kolegy o Evu staral. „Byla nastolena komplexní léčba, začali jsme se především zabývat skladbou jídelníčku. Eva je naprosto nezdolný člověk a její výkonnostní parametry jsou výborné,“ konstatoval po různých měřeních a analýzách, které česká reprezentantka v Brně absolvovala.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři