Reprezentace
Běžkyně Andrea Klementová závodila na Šumavě – na lyžích i v krosu

Běžkyně Andrea Klementová závodila na Šumavě – na lyžích i v krosu

26.08.2015

Všechny tři závody v rámci šumavského Tripplu absolvovala devatenáctiletá reprezentantka pocházející právě ze Šumavy. V souboji na domácí půdě ve Vimperku těsně podlehla své reprezentační kolegyni Sandře Schützové, v závodě O pohár krušlovského medu dojela třetí a poté, co vyměnila lyže za běžecké boty, dokázala vyhrát – v rámci Zadovského krosu. „Bylo to náročné, ale zároveň skvělé, protože nám vyšlo počasí. V pátek se na našem malém okruhu na Vodníku sešly spousty závodníků z celé republiky, takže to bylo super!“ líčila po náročném víkendu závodnice Fischer Ski clubu Šumava, která přímo ve Vimperku žije.

Běžkyně Karolína Grohová: čtvrtá v extrémním závodě, s novým tréninkem i školními povinnostmi

Běžkyně Karolína Grohová: čtvrtá v extrémním závodě, s novým tréninkem i školními povinnostmi

23.08.2015

Loni při svém prvním startu na extrémním závodě Red Bull 400 vyhrála a i letos dokázala ve výběhu na skokanský můstek bojovat o medaili. Česká reprezentantka v běhu na lyžích si v Harrachově zároveň odbyla svou závodní premiéru v rámci suché přípravy na nadcházející sezonu - od konce loňské zimy nikde nezávodila, byť v minulosti to u ní bylo zvykem. „Ta letošní příprava je pro mě obrovskou změnou, začala jsem se připravovat pod novým trenérem, spolupracuji s panem Ježem. Všechno směřujeme k zimě a domluvili jsme se, že by pro mě bylo kontraproduktivní závodit v objemovém období. Možná v září zvládnu nějaký závod na dráze,“ říká 24letá závodnice, která mimo sportu musí aktuálně myslet také na školu. Studentku sportovního managementu na Technické univerzitě v Liberci totiž 1. září čekají státnice. „Bakalářku už jsem odevzdala na jaře a původně doufala, že se mi i studium podaří ukončit ještě v červnu, ale kvůli zkoušce z fyziologie jsem to nestihla a musela si školu protáhnout do září.“

Juniorská běžecká reprezentace trénovala na mezinárodním kempu v Norsku

Juniorská běžecká reprezentace trénovala na mezinárodním kempu v Norsku

21.08.2015

Kolečkové lyže a hole na klasiku i skate, imitační hole, boty na lyže, na běh a do tělocvičny, sportovní oblečení na ven i do posilovny, reflexní vestu, plavky, sporttester a cyklistickou přilbu. To všechno si na začátku srpnu zabalili členové juniorské reprezentace na cestu do Norska, kde absolvovali osmidenní mezinárodní kemp organizovaný tamním lyžařským svazem. „Kempu se účastnilo zhruba 160 sportovců ze 14 států. Taková akce je velice přínosná pro sportovce i trenéry - je možné se přiučit novým metodám a sportovci se mohou poměřit s těmi nejlepšími,“ vystihuje hlavní pozitiva trenér juniorské reprezentace Petr Michl, se kterým do Skandinávie odcestoval i manažer sportovní přípravy Martin Koukal. Jak pestrá byla jeho náplň, vystihuje právě seznam věcí, které do Norska junioři vezli.

Petra Nováková běhá skvěle i bez lyží, stala se mistryní republiky v běhu do vrchu

Petra Nováková běhá skvěle i bez lyží, stala se mistryní republiky v běhu do vrchu

19.08.2015

Týden před odjezdem na další reprezentační soustředění do Livigna si česká reprezentantka připsala výrazný úspěch v jiné než lyžařské disciplíně. Sobotní start na mistrovství republiky v běhu do vrchu přitom začala plánovat právě v Livignu. „S trenérem jsme si říkali, že mi ty běhy docela jdou. Tím, že jsem zapsaná i v atletickém oddíle PSK Olymp Praha, tak jsem měla různé termíny závodů a tenhle mi časově zapadal, navíc to byl těžký běh a mistrovství, tak jsem se rozhodla, že to poběžím,“ popisuje Petra Nováková, která do cíle na Kralickém Sněžníku doběhla s více než pětiminutovým náskokem před druhou nejrychlejší ženou Ivanou Sekyrovou. „Ten odstup mě dost překvapil! Nijak extrémně jsem se na to nepřipravovala, akorát jsem ve čtvrtek měla naváděcí trénink, co mívám před závody.“

Petr Knop v přípravě na běžkařskou sezonu: série soustředění i výběh na skokanský můstek

Petr Knop v přípravě na běžkařskou sezonu: série soustředění i výběh na skokanský můstek

18.08.2015

V zimní sezoně zažil premiéru na seniorském mistrovství světa, ve Falunu byl dokonce součástí mužské štafety. Nové pocity však vstřebává i v letošní přípravě na suchu – v sobotu se rozhodl absolvovat extrémní závod Red Bull 400 s cílem na vrcholu skokanského můstku K120 v Harrachově. „Já to chtěl vyzkoušet, protože mi to přijde jako zajímavý nápad, vyběhnout nějakou takovouhle šílenost,“ směje se 21letý závodník Dukly Liberec. Z téměř 300 mužů skončil pátý v kvalifikaci a v hlavním závodě obsadil šestou příčku. Nejen běh je ale součástí jeho přípravy, která teď probíhá v Liberci a příští týden bude pokračovat dalším reprezentačním soustředěním v italském Livignu.

Evě Vrabcové Nývltové to běhá i v létě, zlepšila si osobní rekordy

Evě Vrabcové Nývltové to běhá i v létě, zlepšila si osobní rekordy

16.08.2015

Ve čtvrtek se vrátila ze Španělska, kam se moc těšila a kde absolvovala týdenní dovolenou i soustředění v jednom. Teď ji čeká příprava doma v Trutnově a poté poměrně dlouhý tréninkový blok v Livignu, kde byla už na začátku července. „Pak jsme čtrnáct dní trénovali doma, dali nějakou sílu. A do toho dva běžecké závody,“ říká česká reprezentantka, která je svými výkony známá i mezi běžci. Ačkoli loni po skvělých výsledcích a rekordech prohlásila, že už líp prostě běhat nejde, letos si svá maxima opět vylepšila – jak na pětikilometrové, tak desetikilometrové vzdálenosti. Půjde to ještě výš? „No, vzhledem k tomu, jaký průběh ty závody měly, tak si myslím, že jo,“ směje se lyžařka, která na posledním světovém šampionátu dvakrát dojela v elitní desítce.

Miroslav Rypl a Jacob Kordač - reprezentační dvojka ze Šumavy

Miroslav Rypl a Jacob Kordač - reprezentační dvojka ze Šumavy

14.08.2015

Tihle dva nejsou v národním týmu jedinými běžci z jihu Čech, kousek od nich bydlí také Jan Šrail a Martin Jakš, kterého ostatně nezapomene ani jeden z nich zmínit, byť na soustřední na Božím Daru, kde rozhovory vznikaly, nebyl. Jacob při povídání o výborné reprezentační partě („Chybí tady akorát Jakšík, se kterým je sranda, ten je pořád jak malý kluk!“), Míra zase v souvislosti s tréninkem („Nejčastěji jsem byl zvyklý spojit se s Martinem Jakšem, ale ten letos trénuje s polskou reprezentací a zatím se nám to dost kryje.“). Nicméně tihle dva k sobě mají přece jen nejblíž - spojují je dlouhé společně prožité lyžařské roky prožité v mateřském oddíle TJ Sokol Stachy pod vedením Stanislava Frühaufa. „Co jsem začal lyžovat, tak lyžuju s Mírou. Myslím, že rok byl mimo mojí tréninkovou skupinu, protože už byl v Dukle a já ještě na Šumavě, ale pak jsme zase spadli k sobě,“ vysvětluje Jacob Kordač, český reprezentant narozený ve Spojených státech.

Reprezentační běžkyně Andrea Klementová a Petra Hynčicová se potily na šumavském soustředění

Reprezentační běžkyně Andrea Klementová a Petra Hynčicová se potily na šumavském soustředění

12.08.2015

Dvanáctidenní tréninkový blok končí tento týden části ženské reprezentace. Soustředění na Zadově konané převážně v době, kdy se celá republika potýkala s vysokými teplotami, absolvovaly dvě ze šesti českých reprezentantek. Eva Vrabcová Nývltová se připravuje individuálně a tento týden se vrací ze Španělska, Petra Nováková trénuje pod vedením Lukáše Krejčího s muži (více v článku o soustředění na Božím Daru). Na Šumavě pak chyběly také Karolína Grohová, která byla uvolněna z rodinných důvodů, a Sandra Schützová kvůli nemoci. Trénink pod vedením Petra Steinbacha a Václava Korunky tak absolvovalo duo Petra Hynčicová a Andrea Klementová. „Co se týče tréninkového plánu, tak ten se nám podařilo do puntíku splnit, dokonce tam došlo k určitému navýšení. Co mě hodně těší, to je jejich tah na bránu, vidím tam od holek takový zdravý drive, s tím jsem určitě spokojený,“ hlásil ze Zadova Petr Steinbach.

Jakub Gräf o letní běžkařské přípravě: Mám rád, když se trénuje hodně!

Jakub Gräf o letní běžkařské přípravě: Mám rád, když se trénuje hodně!

10.08.2015

Na druhou část posledního reprezentačního soustředění do Oberhofu neodcestoval kvůli bolestem zad, tréninkové dávky na Božím Daru ale absolvoval téměř kompletní. „Bylo to asi jedno z nejtěžších soustředění, naštěstí jsme nebyli někde ve vysokých horách, takže ta regenerace je rychlejší než třeba v Livignu. Já jsem rád, že se trénuje hodně,“ říká bronzový muž z letošní univerziády, který se momentálně bez tréninkové zátěže musí obejít. „Mám skřípnutý nerv, chodím na rehabilitace. Nic nechci uspěchat, radši si teď dám tři dny volna navíc, než aby se to pak táhlo a nemohl bych třeba na soustředění. Ale štve mě to, už je to týden,“ lituje výpadku 24letý závodník Dukly Liberec.

Lukáš Bauer hlásí změny v přípravě, tréninky se mu výrazně protáhly

Lukáš Bauer hlásí změny v přípravě, tréninky se mu výrazně protáhly

07.08.2015

V pondělí Lukáš Bauer zakončil své druhé letošní soustředění s reprezentačním týmem na Božím Daru a přesunul se do Nového Boru na pětidenní mezinárodní závody v orientačním běhu. „Vždycky, když jsem v zimě zajel nějaký výsledek, tak jsem byl předtím na orienťákách. Ať už to bylo před olympiádou ve Vancouveru nebo v Soči, ale i před tou loňskou, která skončila stříbrem na mistrovství světa. Takže si možná podvědomě jedu pojistit nějaký dobrý výsledek,“ smál se po posledním tréninku před odjezdem. Závody mu zapadají do letní přípravy, kterou letos jede podle sebe v jiném režimu než v minulosti. „Janko Neuber, který mě poslední tři sezóny trénoval, má na starosti svou skupinu a stal se navíc trenérem německé reprezentace, takže nemá tolik času. Domluvili jsme se akorát na nějakých konzultacích,“ popisuje nezkušenější a nejúspěšnější člen české reprezentace v běhu na lyžích.

Těžké soustředění běžců na Božím Daru je u konce, následuje přesun na sníh

Těžké soustředění běžců na Božím Daru je u konce, následuje přesun na sníh

04.08.2015

Jedenáct dní dřiny má za sebou mužská reprezentace, která absolvovala další z řady společných soustředění. Tentokrát v Krušných horách, které si i na závěr všichni „užili“ dosyta – v pondělí dopoledne byly na programu opakované výběhy na Fichtelberg, v úterý pak zhruba sedmikilometrový výjezd na kolečkových lyžích z Perštejna do Horní Halže. „Celé to pro mě bylo jedno z nejtěžších soustředění, co jsem absolvoval. Naštěstí nejsme někde ve vysokých horách, takže ta regenerace je rychlejší,“ říkal po pondělní tréninkové porci Jakub Gräf, který kvůli bolestem zad úterní program neabsolvoval. Stejně jako Lukáš Bauer, který v pondělí odpoledne zamířil na závody v orientačním běhu. „Když jsem viděl, že se poběží na Fichtelberg desetkrát, tak jsem si říkal to teda ne, to nejde! Ale nakonec to šlo a paradoxně se mi běhalo dobře, i tepově to bylo dobrý. Pro mě to byl poslední trénink a soustředění jsem tak ukončil s dobrým pocitem.“

Příprava běžců jede naplno: Boží Dar, Zadov, Oberhof, Livigno, Norsko i moře

Příprava běžců jede naplno: Boží Dar, Zadov, Oberhof, Livigno, Norsko i moře

24.07.2015

Do mnoha koutů Česka i Evropy postupně míří česká reprezentace v rámci suché přípravy na nadcházející sezonu. Začátek byl tradičně ve znamení objemových tréninků, které teď na přelomu července a srpna budou pomalu přecházet i do těch rychlostních. To potvrzuje i trenér mužské reprezentace Lukáš Krejčí, který je se svými svěřenci od soboty na Božím Daru, kde proběhne desetidenní soustředění. „Tam už bude řada tréninků, které se půjdou v maximální zátěži. Jak na kolečkových lyžích, tak některé běžecké tréninky, bude také hodně posilování,“ přibližuje program. Ženy naopak končí druhý blok přípravy, který probíhal individuálně, a za týden zamíří na společné soustředění do Zadova. „Tam už budou na programu první poměřovací tréninky a také speciální lyžařské tréninky ve vyšších intenzitách,“ líčí trenér ženského národního týmu Petr Steinbach.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři