Reprezentace
Skvělé výsledky běžců v kontinentálním poháru: 4 Češi v první desítce, Michal Novák stříbrný!

10.01.2016

Nejlepší výsledky zaznamenala česká výprava v Planici poslední závodní den Alpen Cupu. Na programu byly distanční závody volnou technikou a hned čtyři Češi se probojovali do první desítky! Nejlepší umístění zaznamenal Michal Novák, který dojel druhý mezi juniory na desetikilometrové trati. „Výsledek je super, přitom výkon považuju spíš za průměrný. Nebylo to úplně ono, ani technicky jsem nebyl pořádně srovnaný, takže druhé místo je pro mě spíš překvapení,“ usmíval se na cestě zpět do České republiky 19letý závodník karlovarského Slovanu, který zazářil už na předchozím podniku Alpen Cupu v Hochfilzenu.

Martin Jakš na sjezdovce udržel první dvacítku v celkovém pořadí Tour de Ski!

10.01.2016

Jako devatenáctý dnes vystoupal na vrchol sjezdovky Alpe Cermis Martin Jakš, jediný z českých reprezentantů, který dokončil letošní ročník Tour de Ski. Stejné umístění mu patří i v celkovém pořadí, které ovládl suverén letošní sezony Martin Johnsrud Sundy. Norský reprezentant v dnešní extrémní etapě ještě dokázal navýšit svůj odstup od druhé příčky, který v cíli činil 3 minuty a 15 sekund, a jako první v historii dokázal vyhrát Tour de Ski potřetí v řadě. Druhé místo vybojoval po výborném výkonu Finn Haagen Krogh, třetí byl Sergej Usťugov. Mezi ženami se z vítězství radovala také vedoucí žena Světového poháru Therese Johaugová, která v dnešním stoupání na sjezdovku dokázala předjet svou krajanku Östbergovou. Třetí byla Norka Wengová.

Martin Jakš v první desítce předposlední etapy Tour de Ski!

09.01.2016

Fantastický závod zajel dnes ve Val di Fiemme Martin Jakš. Český reprezentant na 15kilometrové trati klasickou technikou bojoval jako lev, postupně se probíjel blíž a blíž čelu závodu a nakonec finišoval na výborném devátém místě, čímž zaznamenal svůj nejlepší výsledek v sezoně a polepšil si i v celkovém pořadí Tour – z 22. místa poskočil do první dvacítky a před závěrečnou etapou mu patří 19. pozice. „Je to super, se závodem jsem spokojený! Před startem jsem přitom moc nevěděl, co od toho očekávat po stejném závodu v Oberstdorfu, který se mi moc nevydařil. Když jsem ale v závěru viděl, že je šance být do desítky, tak jsem tam nechal všechno!“ komentoval svůj úspěch po dojezdu závodník liberecké Dukly, který si velmi pochvaloval i práci servisu. „Lyže jsem měl super, stejně jako v Lenzerheide jely skvěle!“

Michal Novák čtvrtý ve sprintu na Alpen Cupu v Planici

08.01.2016

Třetím podnikem letošní sezony pokračuje ve Slovinsku seriál kontinentálního poháru – Alpen Cup. V Planici startuje ve třech dnech (8. – 10. 1.) řada českých reprezentantů, ať už v seniorské či juniorské kategorii. Dnes byly na programu sprinty volnou technikou a nejlepšího umístění dosáhl juniorský reprezentant Michal Novák v kategorii do 20 let, když se mezi 88 závodníky probojoval do finále, kde obsadil 4. místo. Závodník karlovarského Slovanu tak navázal na výborné výsledky z předchozího podniku Alpen Cupu v Hochfilzenu.

Petra Nováková opouští Tour de Ski, důvodem jsou zdravotní problémy

08.01.2016

Po šesté etapě končí v letošním ročníku Tour de Ski i poslední česká reprezentantka. Důvodem pro odstoupení Petry Novákové jsou zdravotní potíže, které se projevily v průběhu dnešního pětikilometrového závodu volnou technikou. „Petra ujela 500 metrů, pak přišla prakticky úplně o sílu a dojela opravdu jen silou vůle. Myslím, že většina jiných závodníků a závodnic by v jejím stavu sundala číslo ještě na trati a nechala se do cíle dovézt,“ vyzdvihuje vůli české bojovnice lékař národního týmu Martin Koldovský, v jehož péči Petra Nováková po dojezdu byla.

Martin Jakš 21. v šesté etapě Tour de Ski

08.01.2016

Solidní výsledek zajel na Tour de Ski po dni volna Martin Jakš. Do závodu na 10 km volnou technikou s intervalovým startem vyjel v první třetině závodníků a na hraně první dvacítky ho také dokončil, když obsadil 21. příčku. „Jsem spokojený, že to bylo lepší než v Německu. Před závodem jsem si dával za cíl dojet Baumanna, který byl v celkovém pořadí asi 20 sekund přede mnou, a to se mi povedlo,“ komentoval výsledek i výkon na trati český reprezentant, který aktuálně figuruje v pořadí Tour na 22. místě..

Do závěrečné části Tour de Ski pokračují dva nejlepší Češi – Jakš a Nováková

07.01.2016

Od pátku do neděle bude v Itálii vrcholit jubilejní 10. ročník Tour de Ski, do kterého odstartovalo šest Čechů. Do posledních tří etap už naskočí jen dva nejlepší – Martin Jakš a Petra Nováková, kterým patří v celkovém pořadí 23., respektive 27. místo. Dál už nepokračují Petr Knop a Sandra Schützová s Karolínou Grohovou, které se budou připravovat na další závody Světového poháru v Planici. Dušan Kožíšek odstoupil už po posledním sprintu letošní Tour, který se jel v Oberstdorfu v úterý.

Pátá etapa Tour de Ski potrápila Sundbyho, Jakš a Nováková ve třetí desítce celkového pořadí

06.01.2016

Zcela nezvyklý obrázek nabídla pátá etapa Tour de Ski. Zatímco na čele mužského závodu na 15 km klasickou technikou se bojovalo v několikačlenné skupině, dosavadní lídr Tour de Ski, Martin Johnsrud Sundby z Norska, v ní překvapivě chyběl. Suverén Světového poháru do cíle dojel až na 23. místě a na vítězného Poltoranina ztratil téměř minutu. Přesto nadále zůstává vedoucím mužem celkového pořadí Tour, ve kterém patří 23. příčka Martinu Jakšovi. Petra Nováková po dnešním desetikilometrovém závodě, ve kterém ji bohužel opět potkal pád, figuruje na 27. pozici.

Karolína Grohová bodovala v klasickém sprintu na Tour de Ski, skončila 28.

05.01.2016

Podruhé byl na programu letošního ročníku klasický sprint a podruhé v něm dokázala Karolína Grohová bodovat. Na úvod sezony si dojela pro 24. místo v Kuusamu, dnes skončila 28. v rámci čtvrté etapy Tour de Ski v německém Oberstdorfu. „Jsem spokojená. Z kvalifikace mám velikou radost, ze čtvrtfinále už takovou ne, ale celkově se určitě raduju,“ svěřila se 25letá závodnice po čtvrtfinálové rozjížďce, ve které její cesta klasickým sprintem skončila. Další pětice Čechů neprošla z kvalifikace, ve které si velkou dávku smůly vybrala Petra Nováková, které postup utekl kvůli pádu v jednom ze sjezdů.

Petru Novákovou naštvalo ukopnutí hole v cílové rovince, přesto drží na Tour de Ski 17. místo

03.01.2016

Se smíšenými pocity odpovídala Petra Nováková na otázky po dnešním stíhacím závodě na 5 kilometrů volnou technikou. „S výkonem jsem docela spokojená, ale naštvalo mě, že mi Italka před cílovou rovinkou ukopla hůl. Myslím, že bych mohla být o dvě místa výš,“ litovala česká reprezentantka v cíli. Na trati se pohybovala ve čtyřčlenné skupince a před koncem závodu se rozhodla nastoupit. „Poslední kopec jsem je urvala, pak mě ale zase sjely, když jsme jeli dolů a v zatáčce před cílovou rovinkou se to stalo. Takže jsem finišovala bez hole.“ Další dvě Češky, Sandra Schützová a Karolína Grohová, dojely na 47. a 61. místě. První tři příčky braly stejně jako včera Norky, akorát na prvních dvou pozicích se měnilo pořadí – vyhrála Östbergová před Johaugovou.

Martin Jakš vylepšil své letošní maximum, na Tour de Ski už je patnáctý

03.01.2016

I druhý distanční závod letošního ročníku Tour de Ski Martinu Jakšovi vyšel. Od začátku stíhacího závodu na 10 km volnou technikou se držel na 19. pozici, ze které startoval, a v rámci osmičlenné skupiny dokázal ve finiši vybojovat 15. místo, které mu patří i v celkovém pořadí Tour. „Myslím, že startovní pozice byla ideální, protože tam byla skupina, ve které byli výborní závodníci, kteří skate jezdí skvěle. Věděl jsem, že pokud se mi podaří s nimi udržet, tak to bude super. S výsledkem jsem spokojený!“ hlásil ještě zadýchaný po dojezdu do cíle. Pro prvenství v závodě si dojel stejně jako včera Martin Johnsrud Sundby, Dušan Kožíšek finišoval na 59. místě, Petr Knop jako 63.

Nejlepší výsledek sezony pro Martina Jakše – ve 2. etapě Tour de Ski dojel 18.

02.01.2016

Když vyhlásil před Tour de Ski boj o desítku, věděl, že to bude hodně těžké a právě z prvního distančního závodu v Lenzerheide, klasické třicítky, měl velký respekt. Druhá etapa se mu ale vydařila, prakticky až do cíle bojoval o 12. příčku a nakonec finišoval na 18. místě. „Jsem spokojený! Kdyby mi to někdo nabídl před závodem, tak to vezmu všema deseti! Já z té etapy měl docela strach, protože to byla třicítka hned druhý den, a kdyby se to vyloženě pokazilo, tak by celá Tour byla taková zabitá. Myslím, že takhle je to docela v pohodě rozjeté,“ radoval se po dojezdu český reprezentant, kterému v průběžném pořadí Tour patří po dnešku 19. pozice. Jeho kolegové z liberecké Dukly, Petr Knop a Dušan Kožíšek, obsadili 58. a 59. místo. Závod ovládl suverén letošní sezony Martin Johnsrud Sundby a Norové i mezi muži brali všechny medailové pozice.