Stíhací závod zakončil letošní Alpen Cup, Michal Novák v něm bral stříbro

5 min 41 s

Poslední start v letošním Alpen Cupu absolvovalo v Toblachu 14 českých běžců na lyžích, z nichž nejlepšího výsledku dosáhl Michal Novák mezi juniory. Ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou bral stříbro a podruhé se v Itálii probojoval na stupně vítězů. „Jelo se mi perfektně, naprostá bomba! Dneska neskutečným způsobem sedly lyže, jely úplně výborně a hrozně mi pomohly v tom výsledku. Fakt mě to bavilo,“ komentoval svůj úspěch juniorský reprezentant. V první desítce skončil v neděli také Aleš Razým mezi muži, nejlepší z žen byla na 15. místě Sandra Schützová.

Michal Novák odstartoval do stíhacího závodu ze čtvrté pozice a ztrátou 54 sekund na vedoucího Francouze Colleta. Ten byl nakonec jediným soupeřem startujícím před českým reprezentantem, který jeho tempu odolal, odstup v cíli se ale smrskl na necelých 11 sekund. Ztrátu na druhého a třetího muže na startu 19letý závodník karlovarského Slovanu zlikvidoval a dojel si pro další medailové umístění po vítězství v úvodním prologu, který se jel také volnou technikou (více zde). „Bruslení mi tady určitě sedlo líp, ale včerejší desáté místo v klasice bylo dané tím, že byly opravdu náročné podmínky pro servis a taky jsem se asi měl rozhodnout jet soupaž.“ I tak Michal Novák v Itálii přidal ke svému úspěšnému vystoupení v letošním Alpen Cupu další tři povedené závody a se svými starty v tomto seriálu kontinentálního poháru byl spokojený. „Hodnotím to jen pozitivně, navíc i když se mi někde něco nepovedlo, tak to beru jako plus ve smyslu zkušenosti do budoucna.“

Velmi dobrou pozici na startu stíhačky měl Aleš Razým mezi muži, když se na 15km trať vydal jako druhý se ztrátou pouhých 9 sekund na vedoucího Itala Claru. Závodník plzeňského Sport Clubu ale v závodě volnou technikou, kterou dlouho nemohl vůbec trénovat, pár příček ztratil a do cíle dorazil na 7. místě. Od stříbrného Němce Notze ho ale dělilo pouhých 7,4 sekundy... Na 16. pozici finišoval Petr Knop, jako 25. dokončil závod Jakub Gräf, oba dva členové liberecké Dukly a české reprezentace.

Umístění v první desítce bohužel neudržela mezi ženami Sandra Schützová (ČKS SKI Jilemnice), šestá nejrychlejší v sobotním klasickém závodě (více zde), která se na trať 10km nedělní stíhačky vydala jako sedmá. V cíli patřilo české reprezentantce 15. místo, na první desítku přitom ztratila necelých 10 sekund. 18. příčku obsadila Kateřina Beroušková (Sport Club Plzeň), 19. byla Karolína Grohová (SK Nové Město na Moravě) a 29. Andrea Klementová (Fischer Ski klub Šumava Vimperk).

Kompletní výsledky stíhacího závodu najdete zde, celého závěrečného podniku Alpen Cupu pak zde.