×
Šéftrenér běžců Jarva: Teď už nestačí být pouze vytrvalostní mašina

Šéftrenér běžců Jarva: Teď už nestačí být pouze vytrvalostní mašina

20.08.2017

Do norského Trondheimu zavítali reprezentant Martin Jakš spolu s šéftrenérem reprezentace Finem Ilkkou Jarvou, kde během tří dnů absolvovali několik náročných etap v rámci vyhlášeného závodu Toppidrettsveka. Jejich účast sloužila hlavně ke zjištění současné formy a problematických míst, na kterých je potřeba do olympijských her zapracovat.

„Závod Toppidrettsveka je velmi dobrou přípravou k tomu se naučit závodit ve velké rychlosti, neboť zahrnuje hodně rovinatých pasáží, které to závodníkům umožňují,“ uvedl šéftrenér Jarva. „To je v moderním lyžování jedna z nejdůležitějších schopností. Teď už nestačí být pouze vytrvalostní mašina, ale je důležité být silný a rychlý,“ dodal Jarva.

Tato série závodů Martinovi bezpochyby ukázala, jak na tom je v porovnání s těmi nejlepšími. „Příprava na další sezónu probíhá dobře, zaměřujeme se v ní především na sílu horní poloviny těla a na rychlostní trénink,“ uzavřel Jarva.

„Poslední závod na 15 km klasickou technikou byl pěkný, ale těžký kvůli počasí. Během startu přišel silný déšť a první dvě kola by se dala nazvat spíš vodním lyžováním. V kopci jsem se cítil dobře, ale na rovinách jsem ztrácel,“ popisoval Jakš. „Dobře jsem si zazávodil, ale s výsledkem spokojený nejsem. Nicméně Ilkka asi spokojený je. Chtěl mi ukázat, kam se v současné době posunulo běžecké lyžování, což je viditelné hlavně na kolečkových lyžích. Ukázal mi slabiny, na kterých se budeme snažit zapracovat,“ řekl Jakš.

Oba se shodli na tom, že účast na závodech maximálně splnila svůj účel. Jakše však stále trochu hlodá smůla při závodě, kde dvakrát překopl hůl, což mu znemožnilo dosáhnout na lepší výsledek. „Mrzí mě hlavně závod bruslením na 24 km volnou technikou, kde jsem se cítil na lepší výsledek a mohl jsem odsud odjíždět spokojenější. Ale beru to jako výborný trénink, zkušenost a inspiraci do dalšího tréninku,“ zakončil odhodlaně Jakš.

KKGenerální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři