První závod a první body. Martin Jakš odstartoval sezonu 24. místem

4 min 19 s

Úspěšný vstup do sezony má za sebou Martin Jakš. Český běžec na lyžích ve svém prvním závodu nového ročníku Světového poháru bodoval, když v Davosu obsadil 24. místo. Premiéru v české kombinéze si ve Švýcarsku odbyla také Kateřina Smutná, té však bodovaná třicítka unikla o šest míst. Sobotní závody volnou technikou na 30 a 15 km ovládli norští závodníci Martin Johnsrud Sundby a Ingvild Flugstad Östbergová.

V letní přípravě ho provázely zdravotní problémy. Proto se rozhodl úvodní dva podniky Světového poháru vynechat. Místo toho doháněl tréninkové manko. V Davosu už Martin Jakš naskočil a hned si dojel pro první body. Ve volné třicítce bral 24. místo a stal se tak suverénně nejúspěšnějším českým závodníkem. Lukáš Bauer dojel na 57. příčce, Petr Knop se umístil 65. a Aleš Razým skončil sedmdesátý.

Na vítězného Nora Sundbyho, který sobotním triumfem navázal na vítěznou MiniTour v Lillehammeru, ztratil Jakš dvě a půl minuty. Druhý dojel další z norských závodníků Anders Glöersen, bronz vybojoval Fin Matti Heikkinen.

Velkou premiéru si v Davosu odbyla Kateřina Smutná. Ta se po letním návratu z rakouského angažmá poprvé ve Světovém poháru představila v české kombinéze. A na startu byla jedinou českou závodnicí. Petra Nováková, která byla před rokem v Davosu čtrnáctá, do Švýcarska neodcestovala kvůli nemoci. Karolína Grohová sobotní závod vynechala a vyběhne až do nedělního sprintu.

Smutná vstoupila do sezony s velice dobrou formou, v seriálu Ski Classics vyhrála prolog a minulý týden obsadila druhé místo v závodu v Livignu. Ve Světovém poháru se jí však v sobotu bodovat nepodařilo. V závodu na 15 km volně, což není její silná disciplína, skončila na 36. místě, od bodů jí dělilo deset vteřin.

Patnáctku žen ovládla Norka Ingvild Flugstad Östbergová, která zvítězila o necelých osm sekund před svou krajankou a vedoucí závodnicí průběžného pořadí Světového poháru Heidi Wengovou. Pro třetí příčku si doběhla Krista Pärmäkoskiová z Finska.