První distanční závody sezony bez bodu. Nejblíže byl 38. Novák

6 min 27 s

Úvodní podnik nové sezony Světového poháru body pro české barvy nepřinesl. V nedělních distančních závodech klasicky ve finské Ruce byl nejblíže bodované třicítce Michal Novák, který skončil na 38. místě. Petra Nováková obsadila 48. příčku.

Sobotní sprint vystřídaly ve finském středisku Ruka první distanční závody Světového poháru. Jako první do trati vyrazily ženy. Česká závodnice Petra Nováková dojela 10 kilometrů klasicky na 48. místě. Na vítěznou norskou hvězdu Therese Johaugovou ztratila 2:58,8 minuty a od bodované třicítky ji dělilo 36 vteřin.

„Celkem dost nasněžilo, stopa se oproti včerejšímu sprintu zpomalila a bylo to hodně náročné. První kolo jsem chtěla rozjet tak, abych se nezahltila, držela krok, nepodkluzovalo mi to a jela klidnou jízdu. Ale bohužel mě v tom prvním kole docela dost limitovala záda,“ popisovala Nováková po závodě. „Potom už jsem záda naštěstí necítila, ale i tak jsem prostě ten závod nejela dobře. Jela jsem pomalu a nedokázala jsem zrychlit,“ dodala.

Se svým výkonem na prvním podniku Světového poháru nebyla spokojena, s nadějí už však vyhlíží další závody sezony. „Doufám, že mě to teď neskolí. Opravdu to nebylo nejlepší, ale snad to na mě nenechá žádné následky. Jedeme dál, už se těším na další podnik do Lillehammeru a uvidíme, jak to bude vypadat tam,“ uvedla česká reprezentační jednička.

Nováková byla oproti původním předpokladům nakonec jedinou českou zástupkyní, která do nedělního závodu v Ruce nastoupila. Její reprezentační parťačku Kateřinu Razýmovou po včerejším sprintu rozbolela kyčel, do poslední chvíle váhala, zda závod jet, a v neděli pro přetrvávající bolest rozhodla, že raději nenastoupí. „Nechtěla jsem jít přes bolest a rozhodla jsem se, že startovat nebudu. Mrzí mě to, těšila jsem se, ale sezóna je dlouhá, tak asi bude lepší dát se do kupy a neriskovat,“ řekla.

Složení mužské reprezentace v klasické patnáctce se oproti sobotnímu sprintu změnilo. Michala Nováka a Miroslava Rypla v neděli doplnili Petr Knop a Jonáš Bešťák. Nejlépe z českých závodníků si vedl Novák, který útočil na body už ve sprintu, kde bral 32. místo. Tentokrát skončil na 38. příčce, od bodů ho dělilo 20,4 sekundy a na vítězného Rusa Alexandra Bolšunova, který po sprintu ovládl i distanční závod, ztratil 2:04,8 minuty.

Celkově byl se svým vstupem do sezony spokojený. "Tenhle víkend nám dal feedback, který jsme chtěli vidět, to znamená velké zlepšení. Je před námi ale spousta další trpělivé práce, což je na tom všem vlastně zábavné. S výkony jsem spokojený a také vím, v čem ještě nejsem dostatečně dobrý. Uvidíme, jak to bude vypadat dál," řekl Novák. Bešťák si v prvním startu sezony připsal 61. příčku, Knop skončil o sedm míst za ním a Rypl dojel na 84. pozici.

Běžci na lyžích se z Ruky přesouvají do norského Lillehammeru, kde bude seriál Světového poháru pokračovat svým druhým podnikem. Na programu jsou tři závody, v pátek čeká závodníky sprint, v sobotu 10 a 15 kilometrů volně a v neděli stejná porce kilometrů klasicky.