×
Nováková ve druhém závodě Tour de Ski opět na bodech!

Nováková ve druhém závodě Tour de Ski opět na bodech!

31.12.2017

Opět o několik příček výš! Petře Novákové se povedlo ve druhém závodě Tour de Ski na 10 kilometrů klasicky vybojovat 14. místo. Oproti sobotnímu sprintu si v nedělní klasice polepšila o tři pozice. Nejlepším z českých reprezentantů byl Martin Jakš na 31. pozici, kterému bodované umístění uteklo o šest desetin sekundy.

Na Silvestra byl naplánovaný druhý závod Tour de Ski ve švýcarském Lenzerheide na 10/15 kilometrů klasickou technikou. Po sobotním úspěchu sourozenců Novákových, kdy Petra Nováková vybojovala 17. pozici, se v nedělní distanci klasicky vyšplhala ještě o pár příček výš a obsadila 14. místo.

Na trati nepanovaly zrovna ideální podmínky, tým servismanů měl tak nelehký úkol zvolit optimální mázu. „Dnes jsme jely až ve tři hodiny, já startovala v 15:20 a bylo to úplně hrozné. Smekám před servisáky, že to dokázali nějak vymyslet, protože když jsem se byla rozjet, čekala jsem, že to bude úplná katastrofa,“ chválila práci servismanů Nováková. „Jednu chvíli to byla ledová hora, v zatáčkách byly strašné plotny, dost to podsmekávalo, místy zase pražilo slunce, takže to bylo rozteklý, někde to bylo rozpíchaný ještě od kluků,“ popisovala obtížné podmínky.

„Startovala jsem a jela celkem v klidu, i když jsem měla tepy hodně vysoké. Ve druhém kole jsem si místy myslela, že umřu, ale naštěstí jsem to zvládla celkem bravurně. Mrzí mě ty tři, čtyři vteřiny na desáté místo. Stále je kam se zlepšovat,“ uvedla. „Jsem šťastná, že se mi povedla intervalová klasika a ještě čtrnácté místo, to je pro mě naprostá pecka,“ dodala nadšeně Nováková.

Vítězkou nedělního závodu se stala Norka Ingvild Flugstad Oestbergová, za ní skončila její krajanka Heidi Wengová a třetí příčku obsadila Američanka Sadie Bjornsenová.

Na patnáctikilometrovém úseku se v kategorii mužů nejvíce zadařilo Martinu Jakšovi, který skončil těsně za bodovanou třicítkou na 31. pozici. „Na dnešní klasiku bylo těžké namazat, protože podmínky byly proměnlivé. Myslím ale, že jsem měl lyže v rámci možností velmi slušně připravené,“ ocenil Jakš stejně jako Nováková práci servisu. „Bohužel se po krátkém výpadku necítím moc dobře v závodním tempu. Můj projev není úplně ideální, stejně tak i výsledek,“ uvedl sebekriticky. „Zítra bude další těžký závod, tak se s tím pokusím poprat co nejlépe,“ uzavřel Jakš. Další český závodník Aleš Razým skončil na 53. příčce, Petr Knop na 59. pozici a Michal Novák nezopakoval své sobotní bodované umístění a dojel na 66. místě.

Na prvenství dosáhl Švýcar Dario Cologna, druhé místo obsadil Kazach Alexey Poltoranin a trojici nejlepších uzavřel Nor Martin Johnsrud Sundby.

Na Nový rok závodníky čeká třetí, poslední závod etapy ve švýcarském Lenzerheide. Poté je na programu den volna, kdy se česká reprezentace přemístí do německého Oberstdorfu. Do stopy se vrací 3. ledna při klasickém sprintu.

 

KKGenerální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři