×
Nováková na Tour de Ski v TOP 10, Jakš opět na bodech!

Nováková na Tour de Ski v TOP 10, Jakš opět na bodech!

01.01.2018

Tour de Ski Novákové svědčí! Ve stíhacím závodě volnou technikou původně startovala ze 14. místa, ze kterého se jí nakonec povedlo předjet některé konkurentky a vyšvihnout se o pět míst na 9. příčku! Na body se dostal také Martin Jakš, který obsadil 28. pozici.

Novoroční stíhačka na 10/15 kilometrů volně byla v pořadí třetím a zároveň posledním závodem v rámci etapy Tour de Ski ve švýcarském Lenzerheide. Petra Nováková opět potvrdila svou formu, když ve stíhačce volně statovala ze 14. pozice, ze které se probojovala až na 9. místo. „Asi o tři vteřiny jsem měla před sebou čtyři holky a pět vteřin za mnou jela také skupinka. Sjely jsme se hned na první rovině. Celou dobu, i když to prý vypadalo, že jedeme rychle, mi přišlo, že se jede naprosto v klidu. Říkala jsem si, že se bude zrychlovat až ve třetím kole, ale tempo nakonec zůstalo stejné. Opravdu musím říct, že se mi jelo na pohodu. Ani jsem nejela v ANP (anaerobním prahu), na lyžích jsem se vyvážela,“ líčila Nováková.

„Jela jsem hodně takticky, hlídala jsem si, abych nechodila dopředu a zároveň nešponovala vzadu, takže jsem se ve skupině držela uprostřed. Přechody jsem se snažila chodit, ve sjezdech se vyvážet a opravdu šetřit sílu, kde to šlo,“ popisovala. „Myslím, že se mi to fakt povedlo a jsem neskutečně šťastná za deváté místo. Je to můj druhý nejlepší výsledek v kariéře,“ radovala se. „Teď hlavně vydržet v tom pocitu a jak se říká, jak na Nový rok, tak po celý rok, tak snad to tak i bude,“ uvedla Nováková. Další česká závodnice Kateřina Beroušková dojela na 53. místě, Karolína Grohová na 59. pozici a Kateřina Janatová na 61. příčce.

Pro vítězství si podle očekávání dojela Norka Ingvild Flugstad Oestbergová, stejně jako si druhé místo udržela její krajanka Heidi Wengová. Třetí pozici se povedlo vybojovat Američance Jessice Digginsové.

Martinu Jakšovi se po včerejší 31. příčce, kdy mu o šest desetin vteřiny uteklo bodované umístění, podařilo o několik pozic si polepšit a přijet na 28. místě. „Dneska jsem byl ve slušné skupině, cítil jsem se i docela dobře, samotný pocit podpořily i dobře připravené lyže. V první půli jsem byl ale možná až moc aktivní a v závěru jsem pak ztrácel a nechal si ty nejlepší ze skupiny trochu poodjet,“ vysvětloval Jakš. „Jinak to ale ze svého pohledu beru jako slušný závod,“ dodal. Petr Knop se umístil na 58. příčce, Aleš Razým na 61. pozici a Michal Novák na 71. místě.

Prvenství si udržel Švýcar Dario Cologna, na druhou příčku se vyšplhal Rus Sergey Usťugov a třetím nejrychlejším byl jeho krajan Alexander Bolšunov.

Ještě na Nový rok se česká reprezentace přesune do německého Oberstdorfu. Další den pak závodníky čeká zasloužené volno. Ve středu začíná další etapa sprintem klasicky.

 

KKGenerální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři