Nejzkušenější i nejmladší. Zajímavě namíchaná mužská štafeta dojela jedenáctá

8 min 10 s

Když Lukáš Bauer předával po druhém úseku Michalu Novákovi, jako by docházelo i k symbolické předávce. Osmatřicetiletý Bauer má na kontě řadu obrovských úspěchů a stal se legendou běžeckého lyžování, devatenáctiletý Novák je zase českým příslibem do budoucna. „Startovat vedle kluků pro mě byla obrovská zkušenost, jsou to borci, kteří to lyžování opravdu umí!“ vysekl poklonu zkušenějším parťákům Michal Novák. Štafeta, jejíž součástí byl na prvním úseku Martin Jakš a na posledním Petr Knop, byla ze tří českých týmů nejlepší a skončila na 11. místě. Další dvě česká kvarteta obsadila 15. a 17. příčku.

Na prvních dvou úsecích zkušení Jakš a Bauer, na dalších dvou mladí a talentovaní Novák a Knop. Tak vypadala sestava nejsilnější české štafety, kterou rozjížděl nejlepší z Čechů ve včerejším individuálním závodě – dvacátý Martin Jakš. „Nejelo se mi úplně špatně, ale v závěrečném okruhu jsem ztratil pozici. Snažil jsem se to dojet, ale pak jsem se zakyselil a už to bylo ztracené. Chtěl jsem původně předávat s prvními, ale to se bohužel nepovedlo,“ přiznal po dojezdu.

Po něm se na trať vydal Lukáš Bauer, který poprvé v sezoně absolvoval závod klasickou technikou. „Z poloviny to bylo hodně nervózní a z poloviny hodně bolavý. V prvním okruhu jsem se dneska hodně trápil, přední skupina mi odjela. Ale pak jsem našel tempo a myslím, že to nebylo špatné. Nicméně velmi rád jsem to pak předával dalšímu členovi,“ oddychl si po svých 7,5 kilometrech.

Pak už došlo na zmiňovanou předávku mezi nejzkušenějším a nejmladším členem nejen této štafety, ale vůbec českého mužského týmu v Novém Městě. Michal Novák přebíral na 9. pozici a po boji na svém úseku ztratil jednu příčku. „Dnes to pro mě bylo těžší než včera, sníh byl pomalejší. Myslím, že byl výkon dobrý, ale zatím nemám výkonnost na to, abych pomohl áčkové štafetě,“ řekl skromně po svém výkonu. Za první zkušenost ve Světovém poháru byl ale rád. „V životě jsem víc diváků nezažil, takže to pro mě bylo úplně suprové!“

S pětisekundovým náskokem před Finem Jylhaem se na poslední úsek vydal Petr Knop, který absolvoval svých více než sedm kilometrů ve společnosti finského soupeře, se kterým bojoval o umístění v první desítce. Při vjezdu do posledního okruhu se dostal před něj, nakonec byl ale v cíli o necelých 10 sekund později. „Byl jsem trošku zataženější, ten včerejší závod byl znát. Ve druhém kole jsem se probral, jen škoda, že to nevyšlo do desátého místa,“ litoval po dojezdu. Na druhou stranu si ale i on pochvaloval nové zkušenosti a atmosféru domácího závodu. „Jsem hrozně rád, že jsem se toho mohl zúčastnit, atmosféra byla parádní. Dneska bylo trošku míň lidí, ale nahradili to svými hlasy. Hnali mě dopředu, byli fantastičtí!“ pochválil diváky 21letý český reprezentant, který se v únoru chystá na start na mistrovství světa do 23 let.

Na něm si v roce 2009 dojel pro titul světového šampiona Aleš Razým, který dnes rozjížděl druhou českou štafetu. Byť ho limituje zraněná pata a svůj úsek musel absolvovat soupaž, předával na 9. místě v početné skupince. „Jelo se mi docela dobře. První kolo se nikam moc nepospíchalo, říkal jsem si, že to je hezký výlet,“ smál se po dojezdu. „Ale pak za to vzali,“ dodal už vážně. „Se svým výkonem jsem ale spokojený, kvůli všem zraněním jsem asi na polovině přípravy, kterou bych měl mít.“ Druhá česká štafeta, jejíž součástí byli i Miroslav Rypl, Jakub Gräf a Jonáš Bešťák, dokončila závod na 15. pozici. Třetí české kvarteto, které tvořili Jakub Antoš, Adam Fellner a juniorští reprezentanti Ondřej Dudek a Petr Pilz, obsadilo 17. příčku.

Výsledky mužské štafety: 1. Norsko, 2. Rusko, 3. Itálie … 11. Česko 1 (Jakš, Bauer, Novák, Knop), 15. Česko II (Razým, Rypl, Gräf, Bešťák), 17. Česko III (Antoš, Fellner, Dudek, Pilz)