Michal Novák útočil na elitní třicítku. V Beitostolenu skončil 34.

5 min 40 s

Michal Novák znovu útočil na body. V závodě na 30 kilometrů volným stylem v rámci třetího podniku Světového poháru v norském Beitostolenu obsadil 34. příčku. Druhý český běžec na lyžích Petr Knop závod nedokončil. Jediná Češka ve startovním poli Kateřina Razýmová na volné patnáctce skončila sedmačtyřicátá.

V doposud nejdelším závodě sezony Michal Novák předvedl povedený výkon. Český reprezentant na třicítce volným stylem dlouho srdnatě bojoval o první body aktuálního ročníku Světového poháru. Po většinu závodu se pohyboval na hranici elitní třicítky závodníků, na posledních kilometrech před cílem mu body ale nakonec unikly.

Porci třiceti kilometrů Novák zvládl v čase 1:13:36.6, který mu přiřkl 34. místo. Na vítězného Nora Sjura Rötheho ztratil 3:43.1 minuty a na bodovanou třicítku necelých dvacet vteřin. „Možná jsem běžel ze začátku moc agresivně, i když jsem cítil, že mám rezervy. Dlouhý závod s intervalovým startem jsem absolvoval poprvé, tak mi asi chyběla nějaká zkušenost,“ popisoval Novák. „Každopádně jsem s dneškem hodně spokojený. Bylo to opravdu dlouhé a opravdu náročné. Hodně mi pomohl servis, musím týmu poděkovat za super lyže i servis na trati,“ dodal.

Při absenci Petry Novákové, která ze Skandinávie odcestovala minulý týden, aby doma léčila bolavou kyčel, byla jedinou českou zástupkyní ve startovním poli žen Kateřina Razýmová. Volnou patnáctku zajela v čase 42:20,4 a obsadila 47. příčku. Na dominantním Norku Therese Johaugovou, která slavila další triumf ve Světovém poháru, ztratila česká reprezentantka 4:46,5 minuty.

„Ze začátku to rozhodně nebylo podle mých představ a bojovala jsem se sebou i s tratí. Rozjela jsem se až v poslední třetině trati. Výsledkově to sice ani není vidět, ale pro můj vnitřní klid je důležité vědět, že můžu závodit s ostatními a že to chce akorát trpělivost,“ řekla po závodě Razýmová. „Byla bych samozřejmě ráda, kdyby výsledky přišly hned, stejně jako všichni, ale ne vždycky jsou věci tak, jak by si člověk přál. Bojuju dál,“ dodala.

Johaugová ovládla už čtvrtý distanční závod nové sezony. V domácím Beitostolenu vyhrála o více než minutu před druhou Charlotte Kallaovou ze Švédska, bronzovou příčku brala další Norka Ingvild Flugstad Östbergová. Mezi muži si po naprosto suverénním výkonu dojel pro vítězství norský reprezentant Sjur Röthe, který o 35 sekund porazil svého krajana Martina Johnsruda Sundbyho. Třetí místo vybojoval Rus Andrej Melničenko.

V neděli jsou v Beitostolenu na programu první štafety sezony. Trenér Vasil Husák pošle do boje čtveřici Jonáš Bešťák, Michal Novák, Petr Knop a Adam Fellner. Češky se ve štafetě vlivem zdravotních komplikací nepředstaví.