Michal Novák na Alpen Cupu bere bronz

5 min 12 s

Početná česká výprava běžců na lyžích na německém Alpen Cupu slaví první úspěch. Postaral se o něj Michal Novák, jenž v sobotní klasice závodníků do 20 let dojel třetí. Mezi muži byl nejlepším z Čechů Petr Knop, který uzavíral první desítku. Do Top 10 se mezi ženami probojovaly sedmá Sandra Schützová a osmá Karolína Grohová.

Michal Novák v závodě na 15 km klasicky nestačil pouze na suverénního vítěze Dominika Buryho z Polska a druhého Julese Laperreho z Francie. Na prvního přitom ztratil minutu a devět sekund. „Ta ztráta na Buryho je celkem velká. Ale třetí místo beru, jsem spokojený. Nebylo to z mé strany nic mimořádného, ale ani žádný propadák. Byl to takový můj naprůměr,“ hodnotil Novák po závodě.

„Snažil jsem se to ze začátku nepřepálit, chtěl jsem si držet tempo, nebo ho postupně ještě zvyšovat, což se mi také podařilo. Na mezičasech jsem se postupně zlepšoval. Jelo se mi opravdu celkem dobře,“ vyprávěl o své taktice český talent.

Teď už závodník karlovarského Slovanu vyhlíží druhou část Alpen Cupu – nedělní závod s hromadným startem. „Těším se hodně, měl by to být první hromaďák v sezoně. Jedná se o tom, že by nám trať zkrátili, ale klidně bych si dal těch původních dvacet kilometrů,“ řekl. A s jakým umístěním by byl zítra spokojený? „Samozřejmě bych bral stejné místo jako dneska. Ale spokojený bych byl třeba i s pátým místem. Uvidíme,“ dodal.

V závodu mužů se z českého týmu nejlépe dařilo Petru Knopovi (Dukla Liberec), který uzavíral elitní desítku se ztrátou minuty a jedenácti sekund na vítězného Jasona Rueesche ze Švýcarska. Aleš Razým (Sport Club Plzeň) dojel osmnáctý a dvojice Adam Fellner (Fenix Ski Team Jeseník), Dušan Kožíšek (Dukla Liberec) se seřadila na 21. a 22. místě.

Dokonce dvě české zástupkyně se prodraly do nejlepší desítky v závodu žen na 10 km. Sandra Schützová (CKS SKI Jilemnice) brala sedmé místo, hned za ní na osmé příčce dojela Karolína Grohová (SK Nové Město na Moravě). Top 10 těsně unikla Kateřině Berouškové (Sport Club Plzeň), která skončila dvanáctá.

I v kategorii do 20 let figurovala dvě jména českých závodnic v první desítce. A naprosto shodně jako Schützová s Grohovou se mohly na sedmé a osmé příčce seřadit také Kateřina Janatová (ČKS SKI Jil,enice) a Anna Sixtová (Ski klub Jablonec nad Nisou). Mezi sedmou Janatovou a devátou Sixtovou se však vecpala Anita Klemenčicová ze Slovinska.