Martin Jakš byl ve skiatlonu 27. Tour de Ski zatím suverénně vládne Sergej Usťugov

5 min 42 s

Nejlepším českým běžcem na lyžích v Oberstdorfu, kde svou třetí etapou pokračovala Tour de Ski, byl Martin Jakš, jenž obsadil bodovanou 27. příčku. Naprosto suverénně si v prestižním seriálu zatím vede Rus Sergej Usťugov, jenž po prvních dvou etapách dokázal vyhrát také úterní skiatlon. Mezi ženami vládla Švédka Stina Nilssonová.

V Oberstdorfu už se český tým smrskl z osmi členů na pět. Po úvodních dvou závodech ve švýcarském Val Müstair se od výpravy oddělili sprinteři Dušan Kožíšek, Jan Bartoň a Karolína Grohová. Do třetí etapy v Oberstdorfu tak naskočili Petra Nováková, Kateřina Beroušková, Michal Novák, Petr Knop a Martin Jakš.

Právě Jakš se postaral o nejlepší český výsledek a jako jediný dokázal ve skiatlonu na 2x10 kilometrů bodovat. Nejzkušenější člen českého týmu se v klasické části pohyboval mimo body, v druhé polovině volnou technikou však dokázal zabrat a skončil na 27. místě. Po 26. příčce z druhé etapy tak podruhé v řadě bodoval a v průběžném pořadí Tour mu patří třiadvacátá pozice. Další dva čeští závodníci Knop a Novák se zařadili za sebou na 47. a 48. místě.

Také třetí etapu ovládl zatím suverénní Rus Sergej Usťugov, který byl o šest desetin rychlejší než Martin Johnsrud Sundby, jenž dojel druhý a druhá příčka mu patří také v průběžném hodnocení. Třetí skončil Švýcar Dario Cologna.

Petra Nováková na první body v této sezoně zatím stále čeká. V prvních dvou etapách Tour se umístila shodně 34. a tentokrát si ještě o pět míst pohoršila. Skiatlon na 2x5 kilometrů přitom dlouho vypadal poměrně nadějně. Po první – klasické- polovině závodu se držela na bodovaných pozicích, bruslařská část jí ale nevyšla a v cíli na elitní třicítku ztratila více než půl minuty. Druhá česká reprezentantka Kateřina Beroušková obsadila 46. místo. V pořadí Tour de Ski Nováková figuruje na 38. příčce, Beroušková je zatím devětačtyřicátá.

Už své druhé vítězství v seriálu si připsala Švédka Stina Nilssonová, která po úvodním sprintu ovládla také skiatlon a vrátila se do čela průběžného pořadí. Nilssonová o svém triumfu rozhodla v napínavém finiši, ve kterém o pouhé dvě desetiny porazila Američanku Jessicu Digginsovou. Třetí dojela Norka Heidi Wengová, které v průběžném pořadí patří druhé místo. Naopak její krajanka Ingvild Flugstad Östbergová dojela v úterý až třináctá a v celkovém hodnocení se tak propadla z prvního místa na třetí.

Ve středu se Tour de Ski přehoupne do své druhé poloviny. V rámci čtvrté etapy jsou v Oberstdorfu na programu stíhací závody na 10 a 15 kilometrů volně. Ženy odstartují v 11:30, muži se na trať vydají ve 12:45.