Lukáš Bauer se postaral o první české body sezony SP. Kateřina Smutná vyhrála prolog Ski Classics

4 min 8 s

Sobotní sprint ještě vyšel naprázdno, ale nedělní distanční závod už českým běžcům na lyžích body přinesl. Postaral se o ně Lukáš Bauer, který v závodě na 15 km klasicky dojel na 29. místě. Ve finské Ruce kraloval domácí závodník Iivo Niskanen, závod žen ovládla po návratu z mateřské Norka Marit Björgenová. Ve švýcarské Pontresině dnes Kateřina Smutná vyhrála prolog seriálu Ski Classics.

Svou avizovanou poslední sezonu Světového poháru zahájil Lukáš Bauer bodově. Devětatřicetiletý český matador vyrazil do závodu se startovním číslem 17. a na mezičasech se pohyboval v první desítce. Celkově však za vítězným Finem Niskanenem zaostal o minutu a sedmnáct vteřin a skončil na 29. místě. O druhé místo se podělili Norové Emil Iversen a Martin Johnsrud Sundby. Dalším Čechům se klasická patnáctka ve Finsku příliš nevydařila. Petr Knop skončil 61., o dvě místa za ním dojel Michal Novák, Aleš Razým obsadil 69. příčku a Jakub Gräf se umístil 90.

Snový comeback prožila legendární Marit Björgenová. Šestinásobná olympijská vítězka po roční pauze strávené na mateřské vyhrála hned svůj první distanční závod po návratu do kolotoče Světového poháru. Na stupních vítězů doplnily norskou rekordmanku druhá Krista Pärmäkoskiová z Finska a Norka Heidi Wengová, která si zopakovala bronz ze sobotního sprintu.

Kousek od bodované třicítky byla v dopoledním závodě na 10 km klasicky Petra Nováková. Česká reprezentantka dojela na 33. místě se ztrátou devíti sekund na poslední bodovanou pozici, kterou obsadila Slovenka Alena Procházková. Druhá česká závodnice Karolína Grohová skončila na 61. příčce.

Mimo seriál Světového poháru se dnes dařilo Kateřině Smutné. Závodnice, která v létě přestoupila z Rakouska zpět do reprezentace České republiky vyhrála prolog seriálu dálkových běhů Ski Classics. Ve švýcarské Pontresině se popasovala s osmikilometrovou tratí v čase 23:42.97 a nechala tak za sebou i vítězku minulého ročníku Brittu Norgrenovou.