Juniorští běžci vybojovali na MS 8. místo ve štafetách, juniorky byly 12. Oba týmy ale měly v závodě smůlu

5 min 31 s

Smůlu si v závěru mistrovství světa vybrali čeští junioři v závodu štafet. Zatímco juniorky zbrzdil pád na druhém úseku, juniory zase zlomená hůl hned v úvodu. Obě české štafety se po těchto peripetiích ocitly za první desítkou a dívky skončily dvanácté. Mužské kvarteto se především díky výkonu Michala Nováka ještě probilo do elitní desítky a skončilo osmé.

Závod juniorek na 4x 2,5 km volnou technikou dobře rozjela Kateřina Janatová, která předávala jako sedmá se ztrátou necelých 10 sekund na vedoucí Rusky. Na druhém úseku ale přišel pád Anny Sixtové a předávka na 13. místě. „Tam jsme nabrali ztrátu, která se pak táhla až do cíle. Byla to smůla, Anička měla jako nejsilnější z děvčat s nejlepší formou najíždět na ostatní. Bohužel spadla a ztratila, tím se celá štafeta vlastně rozbila,“ smutnil po závodě trenér juniorské reprezentace Petr Michl. Na třetím úseku se Zuzaně Staňkové podařilo českou štafetu posunout o jednu příčku výš a na 12. místě ji až do cíle dovezla finišmanka Markéta Lubinová.

Junioři absolvovali čtyři pětikilometrové úseky a největší problém je potkal hned v úvodu. „Tam zase byla na prvním úseku zlámaná hůl,“ popisoval peripetie Čechů Petr Michl. „Ondra Dudek začal velmi dobře, byl vepředu, ale někdo mu zezadu najel na hůl, zlomil mu ji a Ondra se dostal úplně na konec. Ta výměna nás zbrzdila, takže na předávku přijel se ztrátou.“ Ta činila 40,8 sekundy na vedoucí Nory a Čechům v té chvíli patřilo 13. místo. Michal Novák ale dalším skvělým výkonem na šampionátu posunul český tým do první desítky a předával na 8. pozici, navíc s osmisekundovým náskokem na nejbližší pronásledovatele. A Petr Pilz s Karlem Macháčem, kteří objeli druhou polovinu závodu, tuhle nabídku využili a dovezli české kvarteto do cíle jako osmé. „Michal jel úplně úžasně, ten to hodně sjel. Další dva kluci předvedli výborný profesorský výkon! Myslím, že osmé místo je super, škoda jen té zlámané hůlky v úvodu,“ hodnotil výsledek juniorů Petr Michl.

Juniorskými štafetami pro běžce skončilo letošní mistrovství světa v klasickém lyžování, ze kterého si česká reprezentace odváží bronzovou medaili zásluhou Petry Novákové (více zde), tři umístění v TOP 10 (Nováková 5., Michal Novák 8., juniorská štafeta 8.) a další v první patnáctce (Anna Sixtová 15. a Michal Novák 12. mezi juniory, Petr Knop dvakrát 13. místo v kategorii do 23 let).