Další body ze SP běžců: Petra Nováková dvacátá!

6 min 52 s

Ještě před startem dnešního závodu na 5 km volnou technikou přišla z českého týmu smutná zpráva – česká jednička Eva Vrabcová Nývltová se po konzultaci s lékaři rozhodla z finské minitour odstoupit a kvůli zdravotním problémům odcestuje do České republiky, kde bude své trable řešit. I za svou zkušenou kolegyni tak dnes na trati bojovaly dvě další české reprezentantky – 24. žena včerejšího sprintu Karolína Grohová, která dojela 59., a Petra Nováková, která dokázala bodovat a závod dokončit na výborném dvacátém místě! Zajela tak svůj třetí nejlepší individuální výsledek ve Světovém poháru a potvrdila, že na bruslařské pětce, ve které loni v Lillehammeru skončila desátá, se jí daří. „Skate je moje oblíbenější technika, oproti včerejšku jsem hodně spokojená!“ radovala se 22letá závodnice po závodě. Muži bohužel na body nedosáhli, nejlepší z českého kvarteta Martin Jakš na třicátou příčku ztratil dvě desetiny sekundy.

Dnes se jelo za poměrně teplého počasí, jaké byly podmínky na trati?
Je pravda, že když je zima a zmrzlý sníh, tak přesně vím, po kterých lyžích sáhnout, z tohohle pohledu to bylo dnes složitější. Ale i tak jsem měla super lyže a myslím, že i máza byla velmi dobrá - nikde jsem necítila, že by to nejelo, což bylo super a závodníkovi na trati to hodně pomůže. Se servisem jsem spokojená.

Na prvních mezičasech jsi dlouho figurovala hodně vysoko, v poslední části jako by trochu docházely síly. Jak se ti dneska jelo?
Já to mám vždycky tak, i na loňské pětce v Lillehammeru jsem byla na začátku rychlejší a pak jsem ke konci ztrácela. V posledním kopci jsem už dneska mlela skoro z posledního. Začátek byl určitě lepší než konec.

Právě v Lillehammeru jsi loni dosáhla na nejlepšího umístění ve Světovém poháru. Je právě bruslařská pětka tvojí nejoblíbenější disciplínou?
V Lillehammeru je super, že tam nejsou žádné sáhodlouhé roviny, kde ještě nedokážu pořádně natáhnout krok. Myslím, že v kopcích pracuju dobře. V Norsku se vyjede kopec, za 10 sekund se sjede, následuje zatáčka a zase kopec. Trať je tam náročnější, právě díky těm kopcům, a nejsou tam tolik roviny jako tady, kde bych ztrácela.

Nakonec z toho v Kuusamu bylo 20. místo. Jak jsi spokojená s výsledkem?
Oproti včerejšku jsem spokojená hodně. Vím, že jsem v některých pasážích ztratila, mohla jsem na nich pracovat trošku líp, ale to se lehce řekne a na trati se hůř dělá, když už člověk nemůže (smích). První desítka každopádně nebyla moc daleko, a kdybych udělala některé kroky jinak, mohlo to být ještě lepší, ale to je kdyby… Já jsem spokojená!

Z mužské čtveřice Jakš, Razým, Gräf a Knop si na desetikilometrové trati volnou technikou vedl nejlépe Martin Jakš, který dojel 31. – pouhé dvě desetiny sekundy za bodovanou pozicí. Aleš Razým skončil 51., Petr Knop 59. a Jakub Gräf 80. Zítra čeká pětici českých reprezentantů poslední díl finské minitour – stíhací závod klasicky na 10 km (ženy) a 15 km (muži).