Běžec na lyžích Jakš skončil ve čtvrté etapě Tour de Ski osmnáctý a znovu stoupá celkovým pořadím. Eva Vrabcová Nývltová byla v ženském závodě šestadvacátá

5 min 58 s

Příjemnou náplastí na dvě předcházející smolné etapy je pro Martina Jakše osmnáctá příčka ze závodu na 10 km klasicky z italského Toblachu. Jediný zbývající Čech v letošní Tour de Ski zaostal o čtyřicet vteřin za vítězným Kazachem Poltoraninem. V celkovém hodnocení Jakš poskočil na 26. místo. Stejnou příčku obsadila v ženském závodě na 5 km klasicky Eva Vrabcová Nývltová.

Po vynikajícím úvodu se dobře promazaný stroj na chvíli zastavil. Ve druhé etapě se Martin Jakš poroučel ve sjezdu k zemi, zlomil hůl a vypadl z dobře rozjetého boje o umístění mezi nejlepšími. A ani následující sprint nebyl pro Martina Jakše šťastným zážitkem. Na prvním nepostupovém místě ztrácel na elitní třicítku pouhé čtyři setiny. S další distanční etapou se lyžařovi z Prášil blýsklo na lepší časy.

Start opět pomalejší, s blížícím se cílem ale zrychloval. Na každém dalším mezičase byl Martin Jakš výš než na tom předešlém. Nakonec se znovu usadil v elitní dvacítce a optimističtěji vypadá i jeho pozice v průběžném seriálovém hodnocení.

Nejlépe se s klasickou tratí v Toblachu popasoval Kazach Alexey Poltoranin, druhý Rus Belov na něj však v cíli ztácel pouze půl vteřiny. Překvapením byl fenomenální výkon obhájce loňského celkového tirumfu Nora Martina Johnsruda Sundbyho, který skončil třetí se ztrátou 4,2 vteřiny. V průběžném hodnocení Sundby jako mávnutím kouzelného proutku smazal téměř celou ztrátu na aktuálního lídra Northuga. Náskok obávané norské mašiny se ztenčil na necelé dvě vteřiny.

Marit Björgenová se dál vzdaluje soupeřkám

Další suverénní vítězství si v Toblachu připsala Norka Marit Björgenová, pro kterou je to už čtvrtý etapový triumf v letošní Tour v řadě. Neporazitelná seveřanka za sebou v cíli se ztrátou více než deseti sekund nechala týmové kolegyně Therese Johaugovou a Heidi Wengovou a mílovými kroky se svým pronásledovatelkám vzdaluje i v průběžném seriálovém hodnocení. Druhá Wengová ztrácí už více než minutu a půl, třetí Johaugová dokonce více než dvě a čtvrt minuty.

Znovu dosáhla na body i jediná česká žena na startu, Eva Vrabcová Nývltová, a to za 26. příčku. V celkovém hodnocení se trutnovská lyžařka o stupínek propadla (ze 14. na 15. místo), přesto se stále drží v elitní patnáctce. Na vedoucí Björgenovou Češka ztrácí 4 minuty a 34 vteřin.

Ve čtvrtek je v Toblachu na programu nejdelší etapa. Ženy čeká 15, muže 35 km.

Výsledky mužského závodu na 10 km klasicky zde.