×
Běžci na lyžích v čele s Jakšem a Novákovou míří na Tour de Ski

Běžci na lyžích v čele s Jakšem a Novákovou míří na Tour de Ski

28.12.2017

Česká reprezentace se ve čtvrtek vydala vstříc již 12. ročníku populárního etapového závodu v běžeckém lyžování Tour de Ski. V čele osmičlenného družstva se po krátké pauze opět objeví ostřílený Martin Jakš a Petra Nováková, která po vyléčení zraněné kyčle rozjela sezonu v rámci závodů Světového poháru na jedničku.

Dvanáctý ročník Tour de Ski se koná v termínu od 30. prosince do 7. ledna. Závodníci v jeho průběhu navštíví 3 různé státy. Nejprve se podívají do švýcarského Lenzerheide, poté do německého Obersdorfu a nakonec bude celý podnik zakončen v italském Val di Fiemme.

V mužské kategorii bude reprezentovat čtveřice závodníků Martin Jakš, Michal Novák, Aleš Razým a Petr Knop. „Poslední měsíc nebyl úplně podle mých představ. Z nachlazení, kvůli kterému jsem musel vynechat závody v Lillehammeru bohužel vznikla větší komplikace. I když jsem pak ještě závodil v Davosu, týden na to jsem se musel znova doléčit. Nakonec byl z toho třítýdenní výpadek,“ vysvětloval Jakš. „Přes Vánoce jsem se snažil dostat zpět do formy, na kolik se to podařilo či ne, zjistím až při závodě. Pokud by tělo nefungovalo podle představ, bude pak rozumnější jet jen Lenzerheide nebo ještě Obersdorf a Tour nedokončit. Samozřejmě je ale mým cílem zazávodit co nejlépe a dojet to až do konce,“ dodal.

Z ženských reprezentantek budou o co nejlepší umístění bojovat Petra Nováková, Kateřina Beroušková, Karolína Grohová a Kateřina Janatová. „Před Vánoci jsem trénovala na Božím Daru, o Vánocích jsem byla doma a na Boží hod vánoční odjela na soustředění opět na Boží Dar. Tréninky jsem odvedla kvalitní, po zdravotní stránce tam nebyl žádný problém,“ popisovala Nováková. „Cítím se dobře, uvidíme, jak se to podaří v Tour zúročit. Určitě na sebe nekladu tlaky, že bych chtěla dojet v top 15 nebo tak, prostě pojedu, jak pojedu. Hlavně bych byla šťastná, když bych Tour dojela celou,“ dodala.

Času k odpočinku Novákové nakonec moc nezbylo. „Zrovna dvakrát jsem si odpočinout nestihla, hned poté, co jsme přijeli z Toblachu, jsem musela v pondělí nastoupit do školy na zkoušku. Věřím ale, že odpočinek mezi tréninky byl naprosto dostačující a unavená určitě nejsem. Na závody se strašně těším, hlavně bych se chtěla vyškrábat na Alpe Cermis,“ uvedla Nováková.

Na začátku celé tour ve švýcarském Lenzerheide čekají závodníky tři starty - sprint volnou technikou, dále 10/15 kilometrů klasicky a 10/15 kilometrů stíhačka volně. V německém Obersdorfu jsou naplánovány dva závody, a to sprint klasicky a 10/15 kilometrů volně s hromadným startem. Závěr celé tour se uskuteční v italském Val di Fiemme, kde závodníky čeká 10/15 kilometrů klasicky s hromadným startem a stíhačka v podobě legendárního náročného výjezdu vedoucího po sjezdovce na vrchol Alpe Cermis.

KK

 

 Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři