×
Sezonu uzavře Hančův memoriál. Na Horních Mísečkách se bude bojovat o mistrovské tituly

Sezonu uzavře Hančův memoriál. Na Horních Mísečkách se bude bojovat o mistrovské tituly

22.03.2018

České běžce na lyžích čeká tradiční koncovka zimy. Na Horních Mísečkách je od pátku do neděle na programu mistrovství České republiky a poslední závody Českého poháru. V akci bude naprostá většina českých reprezentantů. Součástí programu je i Hančův memoriál, v sobotu uplyne přesně 105 let od tragického úmrtí Bohumila Hanče a Václava Vrbaty.

Poslední podnik seriálu Světového poháru se odjel minulý víkend, čeští běžci na lyžích si však na zaslouženou dovolenou musejí ještě chvíli počkat. Na závěr zimy se představí na domácí půdě, definitivní tečku za olympijskou sezonou udělá mistrovství České republiky. To budou tradičně hostit Horní Mísečky. „Počasí nám přeje a pojede se letos za zimních podmínek. Sněhu je dostatek a předpoklad je, že bude i prachový sníh. Těšíme se na hojnou účast,“ uvedl předseda organizačního výboru Stanislav Henych.

Českým divákům se představí téměř kompletní reprezentační týmy. Z té nejužší české špičky vynechá mistrovství ČR pouze Petra Nováková. Na startu naopak nebude chybět například Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák, Karolína Grohová, Kateřina Janatová nebo Kateřina Beroušková, která bude na Horních Mísečkách obhajovat titul mistryně ČR na dlouhé trati.

„Na poslední závody se těším, nejenom kvůli tomu, že jsou to poslední závody sezony, ale protože jsem u nás už dlouho nezávodila. Těším se, že se potkám se závodníky, které jsem už dlouho neviděla,“ vyhlíží Beroušková. Ta musela poslední dva závody Světového poháru vynechat kvůli nemoci, na MČR už je ale připravena. „Co se zdravotní stránky týče, nakonec ta nemoc nebo spíš nachlazení z Osla trvalo trošku déle. Nicméně v sobotu jsem se už byla poprvé sklouznout na lyžích, tak doufám, že jsem se stihla dostat zpátky do nějaké jakš takš formy, abych dokázala co nejlépe závodit,“ říká. „Snad navážu na nějaké dobré výsledky z Lahti, i když se asi nedá očekávat nějaká extra super forma. I tak doufám, že to bude dobré a že se mi zdárně podaří dojet do cíle,“ dodává.

Loňský titul z padesátikilometrového závodu bude chtít obhájit i Petr Knop. „Jelikož jsem ji loni vyhrál, tak se na padesátku samozřejmě těším. Uvidíme, jak to půjde letos. Ambice mám ty nejvyšší, ale bude tady velká konkurence a bude to velmi těžký závod. Po té dlouhé sezoně už jsem docela unavený, ale na ty poslední závody se chci maximálně koncentrovat,“ říká.

Závodit se bude v kategoriích dorostu, dospělých i veteránů. Program na Horních Mísečkách odstartuje v pátek, kdy se pojede norský sprint. V sobotu přijdou na řadu štafety a v neděli vše završí dlouhé tratě. Juniorky pojedou porci 15 kilometrů, juniory a ženy čeká 30 kilometrů a muži změří síly v závodě na 50 kilometrů, jenž nese přízvisko Hančův memoriál.

Součástí víkendového programu je právě také uctění památky Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. V sobotu, tedy přesně na den 105 let od tragické události, budou v 16.00 pokládány věnce u mohyly na Zlatém návrší.      Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři