×
Jan Šrail ovládl i výjezd na Ještěd, mistrovský titul slaví také Kateřina Smutná

Jan Šrail ovládl i výjezd na Ještěd, mistrovský titul slaví také Kateřina Smutná

25.09.2016

Jan Šrail vybojoval na mistrovství ČR v běhu na kolečkových lyžích svůj druhý titul. Po vítězství v sobotním závodu na 15 kilometrů volně ve Vesci ovládl také tradiční nedělní výjezd na Ještěd. K vysílači dojel před druhým Stanislavem Řezáčem a třetím Adamem Fellnerem. Závod žen si podmanila Katka Smutná, která dojela s velkým náskokem před stříbrnou Sandrou Schützovou a bronzovou Kateřinou Berouškovou.

O výsledku závodu na 12 kilometrů klasicky hodně napověděl už začátek závodu. Hned v úvodu se trhla v tříčlenná skupina, ve které byli dlouho vedoucí Stanislav Řezáč, Jan Šrail a Adam Fellner. Ti si brzy nad zbytkem startovního pole vypracovali výrazný náskok a během stoupání si ho v poklidu kontrolovali. Před cílem si to o prvenství rozdali Šrail s Řezáčem, prvně jmenovaný nastoupil a v cíli byl o vteřinu dříve. Dvanáctikilometrovou porci stoupání zvládl za 41 minut a 56 vteřin. Třetí Fellner na vítězného Šraila ztratil 14,4 sekundy.   

„Když jsme odstartovali, bylo tam docela dravé tempo. Po nějakém kilometru nebo dvou tam Standa Řezáč nastavil ještě větší tempo do toho kopce, já jsem se ho jako jediný chytnul. Pak jsme se v čele snažili ještě s týmovým kolegou Adamem Fellnerem střídat a hlídat si ten náskok před ostatními,“ popisoval Šrail. Před cílem mu zůstal ještě dostatek sil na závěrečný nástup. „Ke konci už jsem na Standovi viděl, že má docela dost, většinou jsem to táhnul já, takže jsem věděl, že když zavčasu nastoupím, tak mu ujedu,“ popisoval nový republikový mistr.

V cíli se radoval už ze svého druhého titulu za dva dny. V sobotu byl nejrychlejší ve Vesci v závodě na 15 kilometrů volně, už v pátek navíc vybojoval stříbro v úvodním sprintu. Z toho, že v průběhu celého mistrovství republiky neopustí stupně vítězů a skončí s parádním skóre dvou zlatých a jedné stříbrné medaile, byl sám překvapený.

„Obrovská spokojenost, přiznám se, že jsem to vůbec nečekal. V předchozích sezonách jsem měl zdravotní problémy a letní mistrovství republiky se mi moc nedařily, takže jsem moc rád, že se to tentokrát takhle povedlo,“ uvedl Šrail. Víkendové úspěchy však nechce přeceňovat. „Pořád je to jen příprava, ještě mě čeká celkem dost práce a uvidíme, jak se to promítne do zimní sezony,“ dodal.

Spokojená byla pod vysílačem také Kateřina Smutná. Aby ne, hned po startu ujela svým největším konkurentkám, ve stoupání svůj náskok navyšovala a cílem projela v čase 47:22.1 se suverénním náskokem první. Druhá Sandra Schützová, která ovládla oba předešlé závody MČR, protnula cílovou pásku téměř o dvě minuty později a bronzová Kateřina Beroušková ztratila na vítěznou Smutnou dvě minuty a 58 vteřin.

„Vzhledem k tomu, že to není můj oblíbený výjezd, tak to bylo docela dobrý. Dole jsem si udělala trošku náskok a pak jsem ho ještě postupně navýšila. Nahoře už bylo trochu vedro, ale šlo to,“ popisovala s úsměvem Smutná.

Zkušená závodnice se tak českým divákům ukázala v tom nejlepším světle. Po návratu z rakouského angažmá ovládla první závod a hned na domácím mistrovství. „Jsem moc spokojená, je to dobrý start. Dařilo se mi už minulý týden na testech. I v těch kratších testech jsem stačila o hodně mladším holkám. Myslím si, že to vypadá docela dobře na sezónu,“ vyhlížela Smutná. Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři