Příprava běžců jede naplno: Boží Dar, Zadov, Oberhof, Livigno, Norsko i moře

Příprava běžců jede naplno: Boží Dar, Zadov, Oberhof, Livigno, Norsko i moře

17 min 19 s

Do mnoha koutů Česka i Evropy postupně míří česká reprezentace v rámci suché přípravy na nadcházející sezonu. Začátek byl tradičně ve znamení objemových tréninků, které teď na přelomu července a srpna budou pomalu přecházet i do těch rychlostních. To potvrzuje i trenér mužské reprezentace Lukáš Krejčí, který je se svými svěřenci od soboty na Božím Daru, kde proběhne desetidenní soustředění. „Tam už bude řada tréninků, které se půjdou v maximální zátěži. Jak na kolečkových lyžích, tak některé běžecké tréninky, bude také hodně posilování,“ přibližuje program. Ženy naopak končí druhý blok přípravy, který probíhal individuálně, a za týden zamíří na společné soustředění do Zadova. „Tam už budou na programu první poměřovací tréninky a také speciální lyžařské tréninky ve vyšších intenzitách,“ líčí trenér ženského národního týmu Petr Steinbach.


Muži: těžké soustředění na Božím Daru, pak první sníh v Oberhofu

Napilno bude mít na přelomu července a srpna i trojice závodníků do 23 let zařazená do SKI Akademie - Jonáš Bešťák, Luděk Šeller a Adam Fellner absolvují reprezentační soustředění na Božím Daru s muži. S otazníkem je zatím zapojení Jana Šraila a Jana Bartoně, kteří už týden berou antibiotika. „Až je doberou, tak podle vyjádření doktora uvidíme, zda se k nám připojí, byť by to bylo o něco později,“ říkal v průběhu týdne kouč mužské reprezentace. V Krušných horách bude určitě chybět Martin Jakš, trénující v Polsku, a Dušan Kožíšek, který se v této fázi připravuje individuálně v Norsku. „Budu tam měsíc, pak se vracím kvůli reprezentačnímu soustředění v Livignu. Karavan, ve kterém budu bydlet, tam nejspíš nechám a pak se tam zase vrátím. Trénovat teď budu na Holmenkolenu, kde jsou někteří sprinteři a dálkoví běžci. V plánu jsou především kolečkové lyže,“ popisuje svůj program elitní sprinter.

Reprezentační trenér Lukáš Krejčí má jinak na Božím Daru k dispozici kompletní tým včetně české jedničky Lukáše Bauera a také čerstvé výsledky z funkčního vyšetření, které sportovci absolvovali v pátek. „První jsme dělali na jaře a kluci se určitě díky přípravě za ty dva měsíce posunuli, takže se jim změnily například aerobní a anaerobní prahy. Teď pojedeme podle aktuálních parametrů.“

Náplň tréninků na Božím Daru by měla být stejně pestrá jako v červnu, kdy proběhlo první soustředění v Krušných horách - běh, kolo, kolečkové lyže i posilování. „Tréninkové prostředky budou stejné, ale ve vyšších intenzitách. Zařazeny budou také opakované rychlé úseky. Zpravidla to děláme tak, že ranní fáze představuje těžší trénink, odpolední pak posilování s rovnoměrným zatížením,“ popisuje plán Krejčí. Reprezentanti se tak mohou „těšit“ například na výběhy na Klínovec či Fichtelberg.

Přímo z Božího Daru se pak přesunou do německého Oberhofu, kde je čekají první tréninky na sněhu v tamním tunelu. „V plánu je pět až šest tréninkových jednotek na sněhu. Po hodně těžkém soustředění to bude - v uvozovkách řečeno - regenerační blok, jezdit se bude pomaleji a dlouho. Zařazené pak bude i nějaké posilování,“ uzavírá povídání o přípravě mužského týmu na přelomu července a srpna jeho trenér. Na konci příštího měsíce se pak reprezentace vypraví do vyšší nadmořské výšky – italského Livigna, kde už letos trénovala v druhé polovině června.

Ženy čeká Zadov, Livigno i závodyAndrea Klementová a Petra Hynčicová na soustředění v Livignu

Zatímco mužům jedno reprezentační soustředění začíná, ženám druhý blok přípravy končí. Absolvovaly ho individuálně a navazalo na červnové společné tréninky na Dukle. „Petra Nováková se připravuje s muži, teď je s nimi na Božím Daru. Předtím trénovala doma a podle hodnocení osobního trenéra je v dobré kondici, tréninkové ukazatele se jí daří plnit. Sandra Schützová se po klubovém soustředění Ski Jilemnice na Božím Daru přesunula na dovolenou a v současné době bohužel bere antibiotika. Doufám, že bude v pořádku na soustředění na Zadově, které proběhne v první polovině srpna. Karolína Grohová trénuje doma ve Vrchlabí, na jaře šla objemovou silovou přípravu a trénink byl víceméně v základní vytrvalosti,“ vyjmenovává tréninkové dávky a stav svých svěřenkyň reprezentační trenér žen Petr Steinbach.

Jeho osobního vedení se rozhodla využít dvojice nových a mladých tváří v národním týmu - Andrea Klementová a Petra Hynčicová, které odjely trénovat do Livigna. „Jsou tam ideální tréninkové podmínky pro vytrvalostní trénink ve vysokohorském prostředí. Ve stejném termínu tu navíc trénují například Therese Johaugová a Peter Northug nebo cyklistické stáje Tinkoff, Lotto a Changing Diabetes. My jsme se tréninkově spojili s lyžaři ze Švýcarska a Švédska, primárně jsme jeli základní vytrvalost a sílu,“ popisuje kouč. Záměrem soustředění byl i kvalitní stravovací režim, který v Livignu společně s běžkyněmi využívalo také juniorské reprezentační družtvo veslařek. „Tréninkovými prostředky byl běh, běh s holemi, vysokohorské túry, kolečkové lyže, soupaže a intenzivní funkční trénink síly. Doplňkově jsme pracovali na balanci a pohyblivosti, zpestřením pak byl tenis, ve kterém vyniká Petra Hynčicová,“ prozrazuje Petr Steinbach další detaily.

Ten už letos absolvoval se svými svěřenkyněmi červnové soustředění na Šumavě a kvalitní krátkodobý blok na Dukle v Liberci. „Tam proběhlo měření laktátové křivky a funkční vyšetření, přizvána byla i vloni nejlepší juniorka Anna Sixtová z Jablonce. Na Šumavě jsme byli na kolech a soustředili se na objemovou přípravu v nižších intenzitách doplněnou tréninky na kolečkových lyžích, v běhu a silovými tréninky. Tam s námi byla také vítězka Českého poháru Klára Moravcová.“ V srpnu jsou naopak v plánu první závody, které jsou součástí Letního šumavského Tripplu - na kolečkových lyžích v Krušlově (O pohár krušlovského medu, 22. 8.) a běžecký kros na Zadově (23. 8.).

Eva Vrabcová na RunTour v Liberci

Individuálně se na novou sezonu připravuje česká ženská jednička Eva Vrabcová Nývltová, která během června a července absolvovala i čtyři běžecké závody, ten poslední v rámci série RunTour v Liberci, který vyhrála (více zde). A další má na programu i během tohoto víkendu. „Poprvé v životě poběžím zahraniční mítink - mistrovství Německa v Norimberku. Absolvuji pět kilometrů na dráze, moc se na to těším,“ přiblížila své plány po libereckém doběhu.

Jinak má za sebou Eva červnové soustředění na Božím Daru a červencové v Livignu. „V Itálii jsme byli na 14 dní, potrénovali jsme hlavně objemově. Teď po tom závodě v Německu budu trénovat doma, o něco víc do rychlosti. Pak bychom chtěli na týden odjet k moři, kde by proběhlo spíše regenerační soustředění. A potom zase na 14 až 16 dní do Livigna, kde by měla být hlavní část přípravy,“ popisuje svůj letní program pátá žena z olymijského závodu na 30 km volně. Na moře se evidentně těší, zvlášť kdyby vyšla cesta do Španělska. „Já Španělsko miluju! Je super, že se tam dá dělat spousta věcí, v plánu máme jednofázový běžecký trénink, lehkou sílu a plavání.“

Junioři zamíří na výměnný kemp do Norska

Také junioři mají svůj plán reprezentačních soustředění. V červnu absovovali jeden blok v Peci pod Sněžkou a na začátku srpna je čeká pouť do Norska. „V Krkonoších jsme chodili túry s hůlkama, trénovali soupaže na kolečkových lyžích, cvičili jsme gymnastiku, posilovali. Byl tam s námi i člověk z fakulty, který učil, jak se mají ty cviky dělat. Výborná byla také regenerace přímo v hotelu Horizont, kde jsme bydleli a který nám zabezpečil perfektní podmínky pro kvalitní soustředění,“ pochvaloval si přípravu trenér juniorské reprezentace Petr Michl.

Další fází bude mezinárodní kemp v Norsku, kterého se každý rok účastní mladí závodníci z několika zemí. Český tým mezi nimi nechyběl ani loni, kdy byly na programu kolečkové lyže, dlouhé výlety, ale i závody – jak běžecké, tak na kolečkových lyžích. „Bývá to hodně pestré, součástí je i posilování nebo běhy v bažinách. Ale také různé přednášky, kdy nejlepší norští reprezentanti popisují svůj trénink, jak se ke sportu dostali, co jim přináší a podobně.“

 



Pomoc Ukrajině