Opravdovým startem sezóny bude až sobotní klasika, vzkazují od polárního kruhu čeští běžci

2 min 54 s

Ve finském Kuusamu se naplno rozběhl boj o body nového ročníku Světového poháru v běhu na lyžích. Úvodnímu sprintu severské minitour vládli Polka Justyna Kowalczyková a Nor Erik Brandsdal. Z Čechů byli nejblíže postupu Karolína Grohová a Aleš Razým.

Karolínu Grohovou dělilo od vyřazovacích bojů na trati dlouhé 1,4 km 47 setin sekundy, které ztratila na poslední postupující Rusku Medveděvovou. Z české mužské sedmičky si v kvalifikaci vedl nejlépe na 35. místě Aleš Razým, k postupující třicítce mu chybělo 49 setin. Lukáš Bauer na své nepříliš oblíbené trati skončil 104. se ztrátou více než 17ti vteřin na vítěze. „Lukáš je v dobré formě a všichni věříme, že to o víkendu ukáže v distancích, v nichž se bude o vítězství v tour rozhodovat. Ve sprintech se dlouhodobě o první místa perou jiní,“ říká vedoucí realizačního týmu Lukáš Sacher.

Nejrychlejším mužem kvalifikace byl Rus Anton Gafarov, ženám vládla Norka Marit Björgenová. Celkové vítězství ale nakonec patřilo jiným.

V sobotu je v Kuusamu na programu den ve znamení klasiky. Ženy absolvují 5km, muži budou mít trať dvojnásobnou. „Dnes je tu minus deset, podle některých předpovědí by mělo zítra chumelit, ale místní starousedlící říkají, že nebude. Tak jsme trochu v napětí, jestli vyhraje technika nebo lidská zkušenost,“ doplňuje Sacher.