Nejlepší český běžecký výsledek z Ruky veze Jakš – osmnáctý na 15 km klasicky, na desítce žen bodovaly Nováková a Vrabcová-Nývltová

6 min 3 s

Martin Jakš dokázal bodovat i ve druhém závodě letošního Světového poháru. K bodu ze sprintu přidal v závodě na 15 kilometrů klasicky dalších třináct za solidní osmnácté místo. Mezi ženami se do bodované třicítky prosadily Petra Nováková a Eva Vrabcová-Nývltová.

Jakš začal závod pomaleji, na mezičase na pátém kilometru ztrácel na nejlepší už 40 sekund. „Vůbec jsem se nemohl nastartovat, jako bych zamrznul,“ popisoval začátek český běžec. „Pak jsme se ale sjeli s jedním z Rusů, v dalším okruhu s námi jel i Nor Jespersen a to mi pomohlo,“ dodal Jakš, který zbývající dvě třetiny tratě zdolal prakticky stejně rychle jako muži z popředí výsledkové listiny.

První vítězství ve Světovém poháru v kariéře vybojoval Fin Iivo Niskanen. Juniorský mistr světa do 23 let byl o 10,3 sekundy rychlejší než Nor Martin Johnsrud Sundby, pro třetí místo si doběhl Fin Sami Jauhojaervi.

Jakš obsadil osmnácté místo a v celkovém pořadí SP figuruje se 14 body na 32. pozici. „Je to slušný začátek. Po dlouhé době jsem ve sprintu postoupil z kvalifikace, dnes to taky byl docela dobrý výkon. V Gällivare se o mě něco pokoušelo, nejel jsem žádný kontrolní závod a nevěděl jsem, jak na tom jsem. Vypadá to, že dobře,“ hodnotil celý víkend pozitivně.

Také Lukáš Bauer se před začátkem sezóny potýkal s onemocněním a v Ruce to bylo znát. "Bylo to trápení," řekl ke svému výkonu. Bauer dojel na 36. příčce, hned za ním skončil Aleš Razým.

Vítězkou závodu žen na 10 km klasicky se stala s velkým náskokem Norka Therese Johaugová. Krajanku Marit Bjoergenovou porazila o 42,2 sekundy. Třetí skončila Švédka Charlotte Kallaová.

Bodovaly i dvě české závodnice. Petra Nováková obsadila 26. místo, Eva Vrabcová-Nývltová byla třicátá. „Pro Petru je to vynikající výsledek. Eva se na prvním sněhu necítila úplně nejlépe, bodované umístění pro ni je určitě povzbuzením,“ říkal Lukáš Sacher a dodal: „V bruslařských závodech příští týden v Lillehammeru by to mělo být ještě lepší.“ Do Norska se běžecká reprezentace přesouvá už v pondělí.

Výsledky:

Muži
15 km klasicky:
1. Niskanen (Fin.) 35:09,4, 2. Sundby (Nor.) -10,3, 3. Jauhojärvi (Fin.) -12,5, 4. Dyrhaug (Nor.) -12,6, 5. Bessměrtnych (Rus.) -19,7, 6. Halfvarsson (Švéd.) -27,3, 7. Harvey (Kan.) -27,8, 8. Östensen -28,3, 9. Golberg (oba Nor.) -30,8, 10. Heikkinen (Fin.) -32,4, ...18. Jakš -47,4, 36. Bauer -1:29,2, 37. Razým -1:30,1, 84. Gräf -4:03,0, 88. Kordač (všichni ČR) -4:51,5.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 27 závodů): 1. Niskanen a Brandsdal oba 100, 3. Northug (oba Nor.) 88, 4. Sundby 80, 5. Jauhojärvi 67, 6. Fossli (Nor.) 60, ...32. Jakš 14.

Ženy
10 km klasicky:
1. Johaugová 25:47,2, 2. Björgenová (obě Nor.) -42,2, 3. Kallaová (Švéd.) -44,1, 4. Kowalczyková (Pol.) -1:03,4, 5. Östbergová (Nor.) -1:08,5, 6. Čekalevová (Rus.) -1:13,2, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:16,1, 8. Wengová (Nor.) -1:20,1, 9. Smutná (Rak.) -1:23,1, 10. Niskanenová (Fin.) -1:24,4, ...26. Nováková -2:15,1, 30. Vrabcová-Nývltová -2:21,3, 63. Grohová (všechny ČR) -3:43,9.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 27 závodů): 1. Björgenová 180, 2. Johaugová 110, 3. Östbergová 95, 4. Kowalczyková 86, 5. Višnarová (Slovin.) 80, 6. Fallaová (Nor.) 66, ...28. Nováková 16, 47. Vrabcová-Nývltová 1.