Na Sněžku pro Péťu

Na Sněžku pro Péťu

5 min 4 s

Druhého ročníku charitativního projektu na podporu dítěte s amputací se letos zúčastnili i běžci na lyžích. Na nejvyšší českou horu vystoupali třikrát.


Charitativní projekt, jehož cílem je podpořit konkrétní dítě s amputací, založil v loňském roce paralympionik Jaroslav Petrouš a zatímco loni se jednalo o podporu tříleté Simonky, letos se pozornost upínala k dvanáctiletému Petrovi Janušovi, kterého o nohu připravila rakovina. „V životě už jsem si hodněkrát namlátil a vždycky jsem z toho vyvázl bez větších následků. Je ale spousta lidí, kteří takové štěstí nemají. Myslím, že je potřeba je podpořit, a to nejen finančně, ale i psychicky. Umí se s životem poprat a zaslouží si obdiv,“ myslí si reprezentant v běhu na lyžích Aleš Razým, který se charitativního výstupu na Sněžku zúčastnil s kolegou z reprezentačního B týmu Jakubem Antošem.

 

 

 

Společně si střihli vložený extrémní závod pořádaný Horskou službou s názvem Běh do nebes pro Péťu a snažili se v časovém limitu nastoupat na šestikilometrové trati s téměř osmisetmetrovým převýšením co nejvíc výškových metrů. „Běhalo se od devíti ráno do tří odpoledne, ale ani jsme ten limit nevyužili. Na podobný typ zátěže nejsme připravení a mohlo by to vést k nějakému zranění nebo přetížení. Dolů jsme naštěstí mohli jezdit lanovkou,“ oddychl si Razým. „Zvolili jsme tempo, abychom to zvládli aspoň dvakrát a to se nám nakonec povedlo o jeden výstup překonat. Nešlo o to vyhrát, ale zúčastnit se a podpořit projekt. “

 

 

 

Vedle charitativního rozměru a tréninkového přínosu využili běžci zdolávání Sněžky i k testování nové řady oblečení Swix Vistech. Ta je díky zářivým barvám a četným reflexním prvkům revolucí v otázce bezpečnosti při trénincích. „Budeme vidět ve dne v noci. Když se budeme při tréninku pohybovat na silnici na kolečkových lyžích nebo na kole, máme víc možností, co si obléct, aby se nám nic nestalo. Hlavně na podzim v sychravém počasí a špatné viditelnosti,“ vypočítává klady nové řady Razým.

 

 

 

Závodníci budou využívat kompletní vybavení od trik, přes kalhoty až po bundy. „Zatím jsme vždycky nosili nějaké reflexní vesty a občas to dost překáželo. Tohle máme na tělo a můžeme se tak hýbat svobodněji,“ pochvaluje si jeden z tahounů české reprezentace.

 

 

ŠS

 

 

 

 

 



Pomoc Ukrajině