×
Juniorští běžci absolvovali mezinárodní kemp v Norsku

Juniorští běžci absolvovali mezinárodní kemp v Norsku

08.08.2017

Juniorská reprezentace v běhu na lyžích absolvovala mezinárodní kemp v Norsku. „Bylo to velice náročné letní soustředění umožňující porovnání aktuální výkonnosti se zahraniční konkurencí,“ pochvaloval si po návratu hlavní trenér Martin Koukal. Blýskla se především Barbora Havlíčková, která v závodu na kolečkových lyžích v rámci kempu obsadila druhé místo.

Na 122 talentů ze 14 zemí světa se sjelo do Norska, kde od 27. července do 5. srpna probíhal mezinárodní tréninkový kemp juniorských běžců na lyžích.  Již tradičně se do dějiště poblíž Lillehammeru vydala také česká výprava. Pod vedením hlavního trenéra Martina Koukala a asistenta Václava Hamana se s mezinárodní konkurencí poměřila kompletní juniorská reprezentace ve složení Zuzana Holíková, Pavlína Votočková, Barbora Havlíčková, Tereza Řezníková, Tereza Tvarůžková, Jiří Mánek, Tomáš Kalivoda, Ondřej Černý, Adam Matouš a Vladimír Kozlovský.

Kemp byl zaměřen především na intervalové tréninky, zároveň však byl postaven vysoko i objemově. „Všichni trenéři jsme se shodli, že to bylo zatím nejnáročnější mezinárodní soustředění, které Norové pořádali. Pro hodně sportovců bylo až překvapením, co všechno vydrží,“ uvedl trenér Martin Koukal.

Havlíčková brala stříbro

Na programu soustředění byl jeden závod volně na kolečkových lyžích a tři intervalové tréninky – imitace do olympijské sjezdovky Hafjelu, běh v bažině a klasické kolečkové lyže na dráze v Lillehammeru. Další dávky polykali junioři při tréninku síly a na programu byly také aktivity na utužení party a kolektivu.

V závodě na kolečkových lyžích zazářila Barbora Havlíčková, která ve velké konkurenci obsadila skvělé druhé místo. Dvanáct kilometrů volně zvládla rychleji pouze Finka Anita Korvaová, která doběhla dvacet čtyři sekund před českým talentem. V závodě juniorů na 16 kilometrů si pak dobře vedl Vladimír Kozlovský, který obsadil šestnáctou příčku.

„Dost našich závodníků se se závodem na kolečkových lyžích pralo. Možná i proto, že v České republice nemáme dostatek drah na kolečkové lyže a někteří závodníci tak nemají tolik možností tréninku v takovém profilu, na kterém se v Norsku závodilo,“ uvedl Koukal. „V běžeckých trénincích se nám jako družstvu dařilo lépe. Celkově se dá říct, že jako tým jsme se pohybovali v průměru,“ dodal.

Česko-rakouská spolupráce bude pokračovat v Ramsau    

Po návratu si však počínání svých svěřenců na mezinárodním soustředění pochvaloval. „Jsem spokojen s přístupem a s tréninkovým nasazením. Co se týká výkonů, tak byly takové, které mě nadchly, i takové, které mě trochu zklamaly,“ řekl hlavní trenér. „Některé výkony byly dle mého názoru ovlivněny předchozím náročným tréninkem, ze kterého sportovci nedokázali před tímto soustředěním zregenerovat. Závodníci si ale chyby a nedostatky sami moc dobře uvědomují a je to na nich a jejich přístupu a nasazení v dalším tréninku, aby to příště bylo lepší. V první řadě je však potřeba myslet na to, že důležité jsou výkony v zimě a toto je pouze příprava,“ pokračoval.

Soustředění v Norsku bylo tradičně na vysoké úrovni a Koukal účast českého týmu hodnotí veskrze pozitivně.  „Všichni sportovci měli možnost porovnat svoji výkonnost se soupeři ve většině tréninkových prostředků. Viděli svoje slabiny a nyní mají do podzimu čas na tom se svými osobními trenéry pracovat,“ řekl. Jaké pokroky jeho svěřenci udělali, se ukáže na podzim, kdy je naplánováno další společné soustředění s rakouskou juniorskou reprezentací. Druhý díl česko-rakouské spolupráce je na programu na začátku října v Ramsau.

Fotogalerie


Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři