×
Junioři v Ramsau absolvovali druhý společný kemp s Rakušany

Junioři v Ramsau absolvovali druhý společný kemp s Rakušany

01.11.2017

V polovině října dalším dílem pokračovala série společných soustředění českých a rakouských juniorů. Mladí běžci na lyžích se tentokrát sjeli do Ramsau, kde byl na programu týdenní kemp pod vedením trenérů Martina Koukala a Tronda Nystada.

Martin Koukal měl v Rakousku k dispozici devět českých závodníků. Tým tvořili Adam Matouš, Tomáš Kalivoda, Jiří Mánek, Ondřej Černý, Vladimír Kozlovský, Tereza Řezníková, Tereza Tvarůžková, Pavlína Votočková a Zuzana Holíková. A rozhodně si nemohli stěžovat na nedostatek práce. Celkový objem tréninku byl velmi vysoký, volno měli závodníci pouze půl jednoho dne. Trenéři si pro své svěřence připravili poměrně rozmanitou náplň. Na programu byly jak tréninkové dávky na suchu v Ramsau, tak lyžování nahoře na ledovci Dachstein, kde byly ideální podmínky a dostatek sněhu.

„Hlavní důraz byl ještě pořád kladen na intenzivní tréninky na suchu. Lyže byly pouze doplňkem a zaměřovali jsme se na nich na techniku. Díky dobrému počasí a kvalitní kolečkové dráze jsme absolvovali i dva tréninky na kolečkových lyžích zaměřené na rychlost. V nich jsme trénovali využití a efektivitu různých technik v různých profilech - starty a dojezdy na cílovou čáru s předkopnutím nohy, výběhy kopců, přechod ze sjezdu do prudkého stoupání, přechod ze sjezdu do roviny. To byly určitě tréninky, které většina sportovců nemá možnost trénovat doma, hlavně proto, že kolečkových drah, kde by to bylo možné, v ČR moc není,“ řekl trenér juniorské reprezentace Martin Koukal. 

Ten si pochvaloval, jak jeho svěřenci k velkému množství tréninkových dávek a dřiny přistoupili. „Jejich nasazení bylo stejně jako v celé přípravě vynikající. Někteří jsou ochotni jít i na hranu zranění, jenom aby nepřišli o trénink. U všech sportovců je jednoznačně vidět zlepšení z kempu na kemp. Velký posun je od jara především v síle, přesto ale doufám, že do prvních závodů ještě další pokrok udělají. Teď půjde hlavně o to, aby se všem povedla příprava na prvním sněhu a aby sportovci vydrželi zdraví. Teprve v zimě na závodech se ukáže, jak jsme na tom se světem, což je měřítko úspěchu juniorského reprezentanta,“ uvedl Koukal. „Od jara se do závodníků snažím dostat, že jejich cílem není být nejlepší v ČR, ale na světě. Mým snem je, aby obě naše štafety byly na MSJ do 6. místa. To by byla známka toho, že jsme opravdu silný tým. Určitě máme i jednotlivé sportovce, kteří mohou bojovat o vynikající výsledky v jednotlivcích, ale já jsem přesvědčen, že i ti toho s podporou týmu a v týmu mohou v budoucnu dosáhnout více. Proto u juniorů kladu týmový úspěch na první místo,“ dodal.

Spolupráce českého a rakouského běžeckého lyžování na úrovni juniorských výběrů funguje od letošního června, kdy odstartovalo prvním společným soustředěním v Peci pod Sněžkou. Na přelomu července a srpna absolvovali junioři mezinárodní kemp v Norsku a v polovině října právě druhý díl česko-rakouských soustředění. „Myslím si, že tato spolupráce je určitě krok správným směrem. Z pohledu tréninku šlo o opravdu těžká soustředění, kdy sportovci tvrdili, že takto náročná soustředění ještě neměli. Náplň a objem se již dost blížil tréninku reprezentace dospělých. Naši sportovci vytvořili s Rakušany dobrou partu a i díky velikosti celé skupiny pak snáze zvládali tréninkové dávky. Velkou měrou se o úspěch kempů zasloužil i Trond Nystad, který v průběhu tréninků i na poradách předával cenné zkušenosti z patnácti let trénování různých reprezentací po světě,“ řekl český trenér.

Koukal jako jeden z otců myšlenky společných soustředění by v této spolupráci rád pokračoval i v dalších letech. A příprava po boku zahraničních kolegů se zamlouvá i samotným závodníkům. „V Ramsau jsme na poradě sportovce požádali o názor na pokračování, a všichni jsou jednoznačně pro. Požádal jsem o zhodnocení a názor také trenéry všech sportovců v týmu. Tyto názory budeme diskutovat na trenérské radě a poté padne rozhodnutí o budoucnosti. To samé bilancování čeká i Rakušany, ale podle mých informací, jsou rovněž pro zachování spolupráce,“ prozradil Koukal. Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři