Fellner nejrychlejším lyžařem při výjezdu na vrchol Pradědu

6 min 30 s

Důkaz o tom, že ani v létě nezahálejí, podali běžci na lyžích z Moravy, Čech, Rakouska i Polska v sobotu 9. srpna. Tehdy se totiž uskutečnil 1. ročník Výjezdu na kolečkových lyžích na Praděd, který odstartoval na parkovišti Hvězda mezi Karlovou Studánkou a Malou Morávkou, a končil na vrcholu nejvyšší moravské hory.

Na desetikilometrovou trať se vydalo 48 mužů a žen. Nešlo přitom o jen tak obyčejné lyžaře. Největší hvězdou mezi závodníky byla nejlepší běžkyně Rakouska, rodačka z Jablonce nad Nisou a účastnice Zimních olympijských her v Soči a několika mistrovství světa, Kateřina Smutná. Po jejím boku stáli na startovní čáře například mistr Evropy v dálkových bězích na lyžích Jiří Ročárek z Nového Města na Moravě, člen reprezentačního družstva ČR do 23 let Adam Fellner z Jeseníku nebo česká olympionička Klára Moravcová.

Výjezd na kolečkových lyžích na Praděd byl první etapou poháru Silvini Skiroll Classics, který vyvrcholí 28. září na Ještědu závodem o titul mistra České republiky. Hlavním organizátorem klání z Hvězdy na Praděd byl Václav Sedláček s podporou Ski klubu RD Rýmařov.

Závodilo se ve vysokém horku a při stoupání z Hvězdy na Ovčárnu se od startovního pole oddělila pětice nejrychlejších mužů pronásledovaná nejrychlejší ženou Kateřinou Smutnou. Rychlostní prémií umístěnou u chaty Ovčárna projel na prvním místě Jiří Ročárek, ale v závěrečném tříkilometrovém prudkém stoupání ujel Adam Fellner, který byl v cíli v čase 38:45 o 20 vteřin dříve než druhý Jan Čech z ČKS Ski Jilemnice. Na třetím místě finišoval Vladislav Razým ze Sport Clubu Plzeň, před čtvrtým Jiřím Ročárkem a pátým Václavem Sedláčkem. Za pěticí nejrychlejších mužů projela první žena Kateřina Smutná. Druhou nejrychlejší závodnicí byla Plzeňačka Kateřina Beroušková, která s náskokem uhájila svou pozici před Adélou Boudíkovou z Nového Města na Moravě.

Nejrychlejším mužům z celé republiky více i méně úspěšně sekundovali místní závodníci z Rýmařova a Bruntálu. Za Václavem Sedláčkem přijeli do cíle šestý Michal Kautz a sedmý Pavel Ondrášek. 13. místo obsadil Štěpán Sedláček a 28. dojel nejmladší účastník závodu Marek Sedláček.

Pro nejrychlejšího Adama Fellnera bylo vítězství dárkem k jednadvacátým narozeninám, které tento závodník oslavil hned následující den. Lyžař z Jeseníku, který se jen čtyři dny před startem Výjezdu na kolečkových lyžích na Praděd vrátil z náročného tréninkového kempu ve Vysokých Tatrách, také potvrdil, že zvolená letní příprava slibuje pro nadcházející zimní sezónu kvalitní reprezentaci jesenického běhu na lyžích.

Kompletní výsledkovou listinu i fotogalerii najdete na webu www.skiklubrymarov.cz/napraded/. Pořádání závodu by nebylo možné bez sponzorské podpory společností Media Tenor spol. s r.o., Decathlon Olomouc, Alkoholtéka Stonožka, XCSPORT.cz, Zdravá výživa (Žižkovo náměstí 2, Bruntál) a GoProRental.cz. Jim i organizátorům ze Ski Klubu RD Rýmařov patří dík.