Čeští junioři se připravují s Rakušany. Společný kemp vedou Koukal s Nystadem

Čeští junioři se připravují s Rakušany. Společný kemp vedou Koukal s Nystadem

7 min 38 s

České běžecké lyžování navazuje spolupráci s rakouským svazem na úrovni juniorských výběrů. V Peci pod Sněžkou se v těchto dnech koná první společné soustředění reprezentačních družstev juniorů obou zemí pod vedením trenérů Martina Koukala a Tronda Nystada.


Společné soustředění českého a rakouského juniorského výběru je výsledkem dohody mezi oběma národními svazy. „S nápadem na společné kempy jsme přišli už před dvěma lety, první kontakty s rakouskou stranou proběhly loni v létě, řešili jsme to na mistrovství světa v Lahti a naposledy na květnové konferenci FIS,“ popisuje trenér českých juniorů Martin Koukal. „Původně jsme plánovali společný kemp tří zemí, měli tady s námi být i Němci. Ti se zatím do našeho společného projektu nezapojili,“ dodává Koukal.

Ten soustředění vede společně s ostříleným trenérským světoběžníkem Trondem Nystadem. A spolupráci s vyhlášeným norským koučem si nemůže vynachválit. „Právě Trond, který v Rakousku působí jako konzultant, té finální dohodě výrazně pomohl. Projekt společných kempů se mu od začátku hodně líbil. Za českou stranu vytvářím tréninkový plán já, za rakouskou Trond. Uvidíme, jak trénují Rakušané, oni si naopak můžou vzít něco od nás, navzájem od sebe budeme čerpat nové informace a metody,“ říká Koukal.

Pilotní díl projektu společné přípravy probíhá od 3. do 11. června v Peci pod Sněžkou, kde závodníci našli ideální zázemí v partnerském hotelu Horizont. Vedle devíti českých juniorů ve složení Jiří Mánek, Tomáš Kalivoda, Adam Matouš, Vladimír Kozlovský, Barbora Havlíčková, Tereza Řezníková, Tereza Tvarůžková, Pavlína Votočková a Zuzana Holíková je v Peci pod Sněžkou osm rakouských běžců a Estonec Andreas Veerpalu. „Z českého týmu chybí pouze Ondra Černý, který je na studijním pobytu v Kanadě, jinak tu jsme kompletní,“ těší trenéra.

Junioři se v českém horském středisku připravují ve dvoufázových dávkách, oproti tradičním českým přípravám došlo k řadě změn, například denní program je jiný. Ranní rozcvičky jsou dobrovolné, první trénink začíná v 8:30, druhý je pak na programu od 16:00. „Chceme, aby sportovci měli více času na regeneraci mezi jednotlivými tréninkovými fázemi. Během soustředění nebudou mít jeden celý den volna, jak bývalo obvyklé, ale dva půldny,“ říká Koukal. „Zavedli jsme také každodenní porady, kdy se závodníky hodnotíme uplynulý den, chceme vědět, jaký mají z tréninků pocit, jaký mají názor, co se jim líbilo, nebo naopak nezdálo. Hodně se zabýváme technikou, snažíme se juniorům ukazovat, jak si myslíme, že by to mělo být,“ přibližuje denní náplň soustředění.

Kromě pilování fyzičky a lyžařské techniky se závodníci rovněž zdokonalují v angličtině.  „Stanovili jsme ji tady jako oficiální jazyk, závodníci se tak můžou zlepšovat v komunikačních dovednostech, což je rozhodně také přínosem. Navíc tady naváží nové kontakty a přátelství, na zimních závodech tak budou v prostředí, kde už budou znát více lidí,“ vidí další pozitiva Koukal.  

Další společný kemp českého a rakouského juniorského družstva je naplánován na podzim v Ramsau, kde už by se mohli připojit i němečtí závodníci. Český výběr se chystá také do Norska na společný mezinárodní kemp deseti juniorských národních týmů. A Koukal by ve společné přípravě chtěl pokračovat i v následujících letech. „Tohle soustředění je pilotní projekt, ve společné přípravě však vidím velký potenciál, rádi bychom, aby to nebyl jen projekt jedné sezony, chceme z toho vytvořit dlouhodobou spolupráci.“ 



Pomoc Ukrajině