Vyhlášení ankety Král bílé stopy 2015 se blíží. Představujeme nominované alpské lyžaře

4 min 55 s

Prestižní anketa Král bílé stopy, kterou Svaz lyžařů ČR pořádá od roku 1973, bude mít zanedlouho svého dalšího vítěze. Ten vzejde z devatenácti nominovaných lyžařů a snowboardistů. Letošního vítěze, který bude vyhlášen během slavnostního večera v sobotu 23. května na Žofíně, vybírá porota složená ze zástupců svazu, jednotlivých úseků a odborné veřejnosti. Vedle hlavní kategorie budou oceněni i nejúspěšnější trenér a junior roku. Do Síně slávy pak vstoupí některá z dalších lyžařských osobností.

Za úsek alpských disciplín bojují o korunu Krále bílé stopy tito lyžaři:

ŠÁRKA STRACHOVÁ

Jedna z hlavních adeptek na zisk letošní koruny pro absolutního vítěze ankety. Třicetiletá slalomářka z Benecka v letošní sezóně opět mohla mávat soupeřkám ze stupňů vítězů. Ve Světovém poháru se na pódium vrátila po dlouhých pěti letech, a to prosincovým druhým místem v rakouském Kühtai. V únoru a březnu přidala ještě dvě třetí příčky ve slovinském Mariboru a švédském Aare. V dalších pěti pohárových závodech se navíc pohodlně vešla do nejlepší desítky. Ta největší paráda ale přišla na únorovém mistrovství světa ve Vailu, kde do své kariérní sbírky přidala už čtvrtý cenný kov, ten letošní byl z bronzu. Šárka Strachová se v poolympijské zimě definitivně vrátila mezi světovou slalomovou špičku.

ONDŘEJ BANK

Čtyřiatřicetiletý rodák ze Zábřehu má za sebou sladkou sezónu s hořkou tečkou. Ve Světovém poháru se mu podařilo navázat na vynikající výsledky z olympijské sezóny, třikrát se probil do elitní desítky. V legendárním rakouském Kitzbühelu se dokonce po více než sedmi letech vrátil na pódium, když skončil třetí v alpské kombinaci. Dařilo se mu i ve Wengenu, kde byl ve stejné disciplíně osmý a navíc přidal ještě devátou příčku ze sjezdu. Rostoucí formu toužil zužitkovat na únorovém mistrovství světa v Beaver Creeku a začátek vůbec nebyl špatný. Ve sjezdu obsadil Ondřej Bank skvělé sedmé místo. Ve sjezdové části alpské kombinace však přišel drsný pád a světový šampionát i sezóna pro nejlepšího českého sjezdaře rychle skončily.