Triple si z Poháru České pošty na Bílé odvážejí Barbora Nováková a David Kubeš

9 min 43 s

Na Bílé v Beskydech se uskutečnil čtvrtý podnik letošního Poháru České pošty žactva. Na programu byly tři závody. Vedle původně plánovaného vyřazovacího závodu a super-G i slalom. Generálním partnerem žákovského alpského lyžování v ČR je Česká pošta, s. p., které děkujeme za podporu.

„Všechny tři dny bylo nádherné počasí, ráno byla sice trochu větší zima, ale pista byla super, takže jsme moc práce s úpravou trati neměli. Ze strany pořadatelů nebyly žádné problémy, stejně tak ze strany závodníků nebo trenérů také nebyly připomínky. Poprvé jsme na Bílé jeli super-G, který díky povětrnostním podmínkám proběhl hladce a bez problémů. Měl kolem 50 vteřin, přesná délka závodní trati byla 1010m. Z hlediska teplot a jejich dopadů na tratě tratí to byla nesrovnatelně lepší než loni, kdy jsme bojovali s plus patnácti stupni,“ říká předseda pořádajícího oddílu Ski Bílá Stanislav Olšák.

Dominanci mezi staršími žáky potvrdil David Kubeš (SA Špindl), když s přehledem zvítězil ve všech třech závodech. První den ve slalomu dokonce o 2,95s před před dalším nadějným žákem Štěpánem Kroupou (SK Písek), který je ale o rok mladší. Třetí místo ve slalomu obsadil Max Jasanský (SK Šumperk). Ve vyřazovacím závodě byl na druhém místě o 0,54s za Kubešem opět Kroupa a třetí místo patřilo Adamu Kopeckému (TJ Slovan Pec pod Sněžkou). Stříbrnou pozici v SG zajel domácí Jan Fiala (Ski Bílá). Od Kubeše ho dělilo 1,20s a třetí Adam Linhart (Slavoj Plzeň) skončil o 0,02s za ním.

V mladších žácích vyřazovací závod a super-G vyhrál Daniel Ryška (RT Záhrobský), ve slalomu byl o 0,59s druhý. Slalom poprvé na RKZ vyhrál prvním rokem mladší žák Jakub Hlavoň (ST Victoria Brno). Sportovní geny Jakub zdědil také po mamince Zuzaně, která drží český rekord ve skoku do výšky (200 cm), je halovou vicemistryní světa v této disciplíně a 3x startovala na OH. Třetí místo obsadil s odstupem 0,72s vítěz předchozího slalomu RKZ Maximilián Viležinský (Ski Mosty). Ve vyřazovacím závodě se za - ve všech jízdách nejrychlejším - Ryškou umístil na 2. místě Oskar Klíma z ST Victoria Brno (+0,35s), na 3. místě byl poprvé ne bednách Kryštof Hanzal (*2005) z TJ Bižu Jablonec (+0,63s). V super-G zajel 2. místo (po dvou čtvrtých místech ze slalomů) František Hrouda (TJ Spartak Vrchlabí), když ho od Ryšky dělilo 0,28s. Třetí Vojtěch Kučera (SA Špindl) měl ztrátu osmi desetin.

Do formy se před nadcházejícím MČR v Koutech dostává starší žačka Barbora Nováková (SA Špindl). Na Bílé zvítězila hned 3x. Nejvýraznějším rozdílem 1,28s to bylo hned v úvodním slalomu před Lindou Trejbalovou (SK Ještěd) a Julií Celine Sommerovou z RT Záhrobský (+1,74s). Ve vyřazovacím závodě byla Nováková ve všech jízdách nejrychlejší. Na děleném 2. místě se s odstupem 0,21s umístily Natálie Zouharová (RT Záhrobský) a Agata Staszowska (Ski Mosty). V super-G brala 2. místo Sofie Trpišovská (0,54s), 3. byla Alena Labaštová +0,66 s (obě RT Záhrobský).

V mladších žačkách znalost domácích sjezdovek a snad i navracející se formu z loňska prokázala Tereza Kreissová (Ski Bílá), když vyhrála slalom, vyřazovací závod a v super-G skončila druhá. Super-G vyhrála o 0,63s rovněž domácí Hana Milatová (Ski bílá), třetí byla se ztrátou 0,91s Barbora Peroutková (RT Záhrobský). Druhé místo ve slalomu obsadila Adéla Kyselová z SK Ještěd (0,70s), třetí Julie Kestlová z SK Kouty (0,73s). Ve vyřazovacím závodě byly rozdíly těsné. Ve druhé jízdě nejrychlejší Kyselová, v rozhodující třetí jízdě ale skončila o 0,03s druhá za Kreissovou, která podala nejlepší výkon už v první jízdě. Třetí místo zajela s odstupem 0,13s Hana Semeráková (Ski klub Ještěd, z. s.).

Závody na Bílé se již tradičně konaly také jako Memoriál Honzy Seilera, závodníka lyžařské oddílu TJ Vítkovice, dnešní Ski Bílá, který v sedmnácti letech při tréninku ve Špindlerově Mlýně tragicky zahynul. Vítězem letošního, už 33. ročníku se stal David Kubeš.

Pořadí poháru České pošty před závěrečným podnikem, kterým je 14. – 18. března mistrovství ČR v Koutech nad Desknou:

Dívky U16: 1. Nováková (811 bodů), 2. Zouharová (723 bodů), 3. Labaštová (610 bodů)

Dívky U14: 1. Patočková (755 bodů), 2. Peroutková (627 bodů), 3. Kreissová (607 bodů)

Chlapci U16: 1. Kubeš (940 bodů), 2. Linhart (579 bodů), 3. Kroupa (535 bodů)

Chlapci U14: 1. Ryška (940 bodů), 2. Klíma (602 bodů), 3. Müller (501 bodů)

Pořadí oddílů: 1. RT Záhrobský (5675 b.), 2. SA Špindl (3293 b.), 3. Ski Bílá (2634 b.)

Kompletní výsledky RKZ na bílé najdete zde a kompletní pořadí Poháru české pošty zde.