Skvělý Ondřej Berndt a kompletní české stupně vítězů v Chile

7 min 40 s

Hned v prvních závodech sezóny 2018/2019, jejíž vrcholem bude MS ve švédském Åre, slaví český reprezentant v alpském lyžování Ondřej Berndt úspěch. V Jihoamerickém poháru (SAC) v El Coloradu skončil v obřím slalomu na třetím místě a o den později ve slalomu SAC v La Parvě zvítězil a vyjel si 12,44 FIS bodů. A nejlepší je, že stupně vítězů v La Parvě kompletně obsadili naši závodníci! Druhý skončil Jan Zabystřan a třetí Tomáš Klinský. Co víc si mohou příznivci českého alpského lyžování - zvlášť v létě - přát. Gratulujeme!

Ke třetímu místu v obřím slalomu nám Ondra Berndt prozradil: „Šel jsem do toho s tím, že od toho moc konkrétního nečekám a první kolo mi vyšlo dobře, byl jsem v něm druhý. Mezi koly jsem si ještě odskočil dát dvě jízdy tréninku ve slalomu. Druhé kolo jsem bohužel trošku pokazil v horní pasáži, ale celkově jsem s tím výsledkem v obřáku docela spokojený.“ Ondra obří slalom zajel za 22,97 FIS bodů. Na dvanáctém místě se umístil člen B týmu mužů Daniel Paulus. Hodně se mu povedlo druhé kolo, v němž se blýskl třetím nejrychlejším časem. V závodě dominoval Nor Rasmus Windingstad před svým krajanem Henrikem Roeaem.

Slalom nám udělal velkou radost, když reprezentanti Berndt, Zabystřan a Klinský kompletně obsadili bedny. Zde slova vítězného Ondřeje Berndta, který si připsal už druhé vítězství v SAC v kariéře. To první bylo loni rovněž ve slalomu a rovněž v La Parvě. „Ve slalomu jsem byl do závodu nejvýše nasazený a věděl jsem proto, že budu muset ujet, pokud chci, aby z toho nějaké body klaply. A to se podařilo, je z toho 12,44 FIS bodů, což je moje dosavadní maximum. Malinko byla škoda, že ve druhém kole vypadl kluk s osmnácti body a místo něj se do bodové přirážky počítal kluk s šestapadesáti body. Jinak by to nejspíš cinklo pod deset bodů, ale i tak jsem s jízdami spokojený a věřím, že letošní sezóna je na dobré cestě.“

Jediná věc, která Ondru trápila je skutečnost, že během závodu zničil špičku na závodních lyžích. „Věřím ale, že se s tím něco podaří Majklovi udělat,“ sdělil na adresu svého trenéra a servismana Michala Kunsta.

České výprava odcestovala na soustředění do Chile už minulý týden. Letěli na dvě části. První už začátkem týdne, aby stihla právě víkendové závody Jihoamerického poháru, druhá odlítala v pátek 30. srpna. Již tradičně se jedná o tým podporovaný Tomášem Němcem ve složení Ester Ledecká, Kryštof Krýzl (tito jediní dva cestovali až 30. srpna), Jan Zabystřan a částečně Ondřej Berndt. Ze skupiny podporované Tomášem Němcem chybí Filip Forejtek, který – jak jsme vás již informovali - odjel na studia do USA, a již podruhé se k tomuto týmu na rychlostní soustředění připojil juniorský reprezentant Tomáš Klinský. Dále letos v Chile trénují dva členové mužského B týmu Daniel Paulus a Martin Štěpán a přítelkyně Ondřeje Berndta Tereza Nová.

Ester Ledecká se bude v Chile věnovat především tréninku. „Napřed budeme jezdit pouze volně, protože na začátku srpna jsme museli kvůli angíny zrušit soustředění v Zermattu, kde jsme se měli rozlyžovat. Pak přejdeme k bránám,“  uvedl trenér Ester Tomáš Bank. Pro Kryštofa Krýzla je kemp v Chile druhým kontaktem se sněhem po přetržených vazech v koleni. Ostatní členové týmu absolvovali dosavadní přípravu bez komplikací. Pouze Berndt musel na jaře podstoupit u MUDr. Radka Kebrleho operaci palce pravé ruky, který si zlomil na Olympiádě.

Výsledky SAS v obřím slalomu najdete zde, ve slalomu zde.