×
Sjezdaři budou volit nové vedení. Kandiduje tým kolem Roberta Chmelaře

Sjezdaři budou volit nové vedení. Kandiduje tým kolem Roberta Chmelaře

11.04.2018

V mládí závodně lyžoval, téměř patnáct let úspěšně budoval kariéru v zahraničí, po návratu do České republiky se stal součástí investiční skupiny Rockaway Capital. Vedle této role nyní chce kandidát na předsedu úseku alpských disciplín SLČR Robert Chmelař pomoci českému lyžování. „Dostal jsem chuť lyžování něco vrátit,“ říká.

Utvořil si jasnou vizi, jejímiž pilíři jsou zajištění vyšších finančních prostředků, odbourání závislosti trenérů na financích od rodičů a vytvoření dlouhodobé koncepce pro závodní lyžování napříč věkovými kategoriemi. „Systém tuzemského lyžování v posledních letech dle mého názoru rozhodně nebyl ideální, lyžování se tu tak trochu pohybovalo v začarovaném kruhu. Mým cílem je přivést do úseku významné finanční partnery a pokusit se zajistit pro závodníky profesionální zázemí s důrazem na týmovost, která se v poslední době vytrácí,“ říká Robert Chmelař. „Chtěl bych se také více zaměřit na žákovské lyžování. Je ohromná škoda, že děti se sportem často končí ještě před tím, než se dostanou do juniorské či seniorské kategorie. To je potřeba změnit,“ dodává. 

Sestavil proto tým lidí, kteří by v případě zvolení na volební valné hromadě alpských disciplín, jež je na programu 21. dubna, tvořili radu úseku. Mezi nimi nechybí trenér Ester Ledecké Tomáš Bank nebo Jan Hudec, olympijský medailista ze Soči, jenž po sezoně ukončil kariéru profesionálního závodníka. „Chci, aby co nejvíce dětí lyžovalo, závodilo a zůstalo u tohoto sportu až do dospělosti. Aby dobré výsledky českého lyžování nebyly ojedinělé a aby systém umožnil talentovaným dětem něčeho dosáhnout. Jsem rád, že se mi podařilo přemluvit kompetentní lidi, kteří do toho půjdou se mnou. Je to tým profesionálů, všichni jsme dosáhli mezinárodních úspěchů ve svém oboru, vzájemně se budeme dobře doplňovat,“ říká Chmelař.

Tomáš Bank se v lyžování pohybuje celý život, ve Světovém poháru je respektovaným trenérem od doby, kdy prorazil i přes skromné podmínky do světové špičky se svým bratrem Ondřejem. Každopádně po letošní zlaté medaili Ester Ledecké na olympijských hrách v Pchjongčchangu se z něj stala trenérská superstar. „Ve strukturách svazu lyžařů jsem se pohyboval spoustu let, naposledy v pozici šéftrenéra reprezentace, ale postupně jsem všechny funkce opustil. Teď jsme našli člověka, který může lyžování posunout dopředu, proto jsem se rozhodl vrátit,“ říká Bank.

Jan Hudec patří k nejlepším světovým sjezdařům posledního desetiletí, ještě v kanadských barvách vyhrál několik podniků Světového poháru, byl druhý na mistrovství světa, třetí na olympijských hrách. Před třemi lety se přestěhoval zpět do své rodné země, odtud s rodiči ve svých deseti měsících emigroval. Na konci března ukončil závodní kariéru, v českých barvách se už po sérii vleklých zranění nedokázal prosadit. „Od mého návratu zpět jsem deklaroval, že bych chtěl pomoci českému lyžování. Fascinuje mě, že tady lyžuje více než 2 miliony lidí, což je obrovská základna srovnatelná snad jen s některými alpskými zeměmi,“ říká Hudec. „Připravujeme dlouhodobou koncepci závodního lyžování od malých dětí až po dospělé tak, aby na sebe celý systém navazoval. Mou rolí je mimo jiné být jakýmsi ambasadorem tohoto projektu,“ dodává.

Valná hromada úseku alpských disciplín SLČR se koná 21. dubna, kandidatura týmu okolo Roberta Chmelaře už teď vzbuzuje v lyžařském prostředí vášně. „Svým způsobem tu situaci chápu, patnáct let jsem byl mimo Českou republiku i mimo lyžování a lidé se logicky ptají, kde jsem se tady vzal. Bohužel se mi zdá, že pokud v Čechách něco děláte nezištně bez postranních úmyslů, paradoxně to vzbuzuje nedůvěru. Ale já to, že jsem se v tom prostředí nepohyboval, považuji za vůbec největší výhodu. Umím se na věci dívat s nadhledem a nemám žádné konflikty zájmů, nemám ve sportu nikoho, komu bych chtěl, mohl nebo musel stranit. Jdu do toho s tím, abych lyžování něco dal, nikoliv z toho bral,“ popisuje Chmelař, který je připraven skloubit předsednictví se svou rolí ve vedení skupiny Rockaway.   

O Robertu Chmelařovi

Sám dvacet let závodně lyžoval na mezinárodní úrovni, ale jak sám říká, s celkem průměrnými výsledky. Jezdil mimo jiné za VSK Techniku Brno, jejíž barvy hájil například právě s Tomášem Bankem. „Závodů jsem vyhrál jen málo, rád vzpomínám například na přebor Brna ve starších žácích. Tehdy mě sice porazil nějaký prcek jménem Ondra Bank, ale toho vyloučili, protože nebyl z Brna a neměl tam co dělat,“ vzpomíná s úsměvem Chmelař.

Lyžování muselo jít stranou, když odjel studovat do Francie. Profesní kariéru začal v Londýně, rok strávil v Jižní Africe, poté téměř deset let působil jako investiční ředitel v Mid Europa Partners, největší private equity firmy působící v regionu střední a východní Evropy. Pobyt v zahraničí se tak nakonec protáhl téměř na patnáct let. „Lyžování jsem tehdy takřka vymazal ze svého života. Na druhou stranu ale bylo a je jedním z těch nejdůležitějších momentů, který se mým životem táhne jako nit. Doposud mám z té doby a z toho prostředí nejlepší kamarády a v pracovním životě bych nikdy nedokázal tolik, kdybych nelyžoval,“ říká.

Před dvěma lety se stal členem užšího vedení investiční skupiny Rockaway Capital, kde má na starosti mimo jiné investiční strategii. Po návratu do rodné vlasti se k lyžování alespoň okrajově znovu vrátil. Zlomovým se stalo setkání s bronzovým olympijským medailistou ze Soči Janem Hudcem. „Inspiroval mě a znovu mi ukázal, že lyžování může být ohromná radost. Dostal jsem chuť lyžování něco vrátit.“ Zprvu se Chmelař chtěl věnovat dětem, oslovil pár relevantních lidí ze svého okolí a společně vymýšleli, jak pomoci dětskému lyžování. „Těsně před olympijskými hrami jsem byl ale osloven, zda bych nechtěl dělat něco v rámci svazu, aby to mělo větší dopad. Dlouho jsem váhal, protože to je samozřejmě obrovský závazek, zejména v souvislosti s mojí rolí v Rockaway, ale nakonec jsem se po poradě s kolegy rozhodl kandidovat na post předsedy úseku alpských disciplín,“ uzavírá.

 

Termíny valných hromad Odborných sportovních úseků SLČR:

Alpské disciplíny:           21. 4. 2018
Akrobatické lyžování:     19. 4. 2018
Běžecké disciplíny:        21. 4. 2018
Severská kombinace:    27. 4. 2018
Skok na lyžích:              28. 4. 2018
Travní lyžování:             28. 4. 2018
Základní lyžování:         17. 4. 2018

Konference SLČR:        12. 5. 2018

 

Za SLČR THPartner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska