Proběhla předsezónní tisková konference Úseku alpských disciplín

Proběhla předsezónní tisková konference Úseku alpských disciplín

10 min 47 s

V úterý 23. října proběhla v prezidentském salónku Českých drah na hlavním nádraží v Praze předsezónní tisková konference Úseku alpských disciplín. Přítomni ze závodníků byli Kryštof Krýzl, Kateřina Pauláthová a stále ještě mladší juniorka Elese Sommerová. V dopravní zácpě uvízl Ondřej Berndt, a tak s šéftrenérem juniorů Janem Fiedlerem dorazil až na samotný závěr.


Tiskovou konferenci obratně a s přirozeností sobě vlastní moderoval Ondřej Krátoška. Předseda Úseku alpských disciplín Ladislav Forejtek hovořil o novinkách z Úseku: „Nastavili jsme nová pravidla a uvedli v životnost několik věcí, které dle našeho názoru povedou ke zkvalitnění přípravy všech reprezentantů napříč věkovými kategoriemi. Začali jsme u žáků, kde je potřeba, aby nám z této kategorie do juniorů a dospělých přecházeli po technické stránce dobře připravení jedinci. Proto jsme - mimo jiné - zrušili žákovskou reprezentaci a nahradili ji širším Výběrem žáků, do něhož se závodníci nominují nejen na základě výsledků v závodech, ale částečně na základě úrovně zvládnutí techniky jízdy a s přihlédnutím k výsledkům v motorických testech. V juniorech jsme profesionalizovali tým, když byli angažováni placený šéftrenér a placený svazový kondiční trenér a tým trénuje společně. A v neposlední řadě mohu informovat, že došlo ke konečné shodě s týmem Ester Ledecké o podobě nové reprezentační smlouvy."

Šéftrenér mužů Filip Marek informoval: „Tým funguje dobře, příprava hlavně v Chile byla vynikající, jsme rádi, že jsme to za výrazného přispění Tomáše Němce mohli opět absolvovat.“ O situaci v ženském týmu, dvou společných soustředění a jinak individuální přípravě žen hovořila šéftrenér žen Eva Kurfürstová.

Novou sezónu vyhlíží Kateřina Pauláthová: „Pro mě je ze všeho nejdůležitější zůstat zdravá, což se v minulých pár letech moc nedařilo, ale teď se cítím fit. Pokud vydrží zdraví, potom jsem schopna podávat i velmi dobré výkony. Příprava zatím probíhá dobře, bez problémů. Měla jsem dvě podařená soustředění v Les deux Alpes a dvě v Saas – Fee. Teď odjíždím na Hintertux a pak, začátkem listopadu, se chystám do Kanady. Pomáhat mi tam bude se zajišťováním tréninků i Honza Hudec. Co se týče ambicí, tak napřed si budu muset vyjet lepší FIS body, protože jak jsem musela předčasně kvůli zádům ukončit sezónu, mám body špatné. Dál se uvidí, ale jak už jsem říkala, největším cílem je zůstat zdravá, pak budou i výsledky.“

Kryštof Krýzl chystá první start v Levi: „Zranění kolene pro mě bylo v minulé sezóně hodně zásadním faktorem. Bylo to hodně špatně načasované, těsně před olympiádou. Naštěstí to bylo poblíž Innsbrucku, a tak mě operoval specialista na kolena, který den předtím operoval koleno i Stevu Nymenovi (USA). V ČR s další diagnostikou pomáhal Jirka Beznoska, tímto bych pochopitelně chtěl všem, kteří se o mně starali, poděkovat. Celkově ta minulá sezóna pro mě byla nešťastná. Trenér, s kterým jsem dosáhl dobrých výsledků a spolupráce nám fungovala, měl bohužel mrtvici a celý tým kolem něho se v podstatě rozpadl. Pomáhal proto i jiný rakouský trenér. Letos jsem to vyřešil tak, že formou kempů jsem u Dietmara Thöniho v Rakousku, kde mám apartmán. A stáhl jsem si k sobě Miloše Machytku, který mi dělá také servis. Svaťa Kovář, můj bývalý servisman odešel po dohodě k bratrům Žampovým. Kluci mi na jaře volali, že by ho rádi angažovali a já ho nechtěl jako zraněný držet, navíc když jsem nevěděl, jak to s mým kolenem bude. Teď koleno vypadá dobře a myslím si, že start v Levi je reálný. Dalším důležitým momentem v přípravě je spolupráce s novým kondičním trenérem Danielem Hejretem, byl to pro mě zásadní impuls do tréninku a teď se cítím fakt dobře. V programu závodů budu ve Svěťáku spíš improvizovat, do Ameriky letos nepojedu, loni jsem se vrátil s virózou a přibrzdilo mě to, budu si chtít sjet lepší body.“

Elese Sommerová momentálně sice nemůže kvůli zánětům holení několik týdnů trénovat, přesto je s přípravou spokojená. „Příprava probíhala až dosud velmi dobře. Závodit letos budu hlavně v závodech FIS a v Evropském poháru. A závodit budu také na Světovém poháru ve Špindlu, kde se budu soustředit na slalom.“ Důležitou akcí je pro Elese také MSJ a EYOF, kde by mohla dle šéftrenéra Jana Fiedlera sáhnout i po medaili. 

Nejdůležitější akcí tuzemské sezóny je Světový pohár žen v Špindlerově Mlýně 8. – 9. března 2019. „Pozitivní pro nás je, že i s pořadatelskou kvótou pojede šest holek, je to obrovská příležitost pro mladé,“ říká Ladislav Forejtek.

Tiskové konference se nezúčastnili Filip Forejtek studující v USA, Gabriela Capová připravující se na Hintertuxu na víkendový první závod SP v Söldenu, Martina Dubovská, kterou na poslední chvíli skolila viróza a odložila i plánované soustředění na Hintertuxu, Jan Zabystřan musel plnit studijní povinnosti a z důvodu přípravy na ledovci se z tiskové konference omluvila také Ester Ledecká. 

(EK)

Foto: SportovniListy.cz



Pomoc Ukrajině