Pohár České pošty v Peci pod Sněžkou ovlivnilo počasí

8 min 46 s

Náročný víkend mají za sebou mladí závodníci i pořadatelé Poháru České pošty v Peci pod Sněžkou Lokomotiva Trutnov & Slovan Pec pod Sněžkou. V termínu 4. – 5. února, kdy byl na programu vyřazovací závod a obří slalom Poháru České pošt žáků, se výrazně oteplilo a pista totálně změkla. Na salmiak v této fázi zimy nedošlo a tak se závodilo v bojových podmínkách. Nedělní obří slalom se proto jel pouze jednokolově. Z vítězství a stupňů vítězů se radovali jak favorité, tak nová jména.

Ředitelka závodů Blanka Sochorová závody pro czech-ski.com zhodnotila: „Na tu bídu, která tady byla, to zaplať pánbů dopadlo dobře, všichni jsou zdraví. Měkký podklad a koryta byly hodně náročnými podmínkami jak pro závodníky, tak pro pořadatele, kteří měli kolem tratí hodně práce, udržet je ve slušném stavu nebylo jednoduché. I proto Jury rozhodla o konání pouze jednokolového obřího slalomu. Trať by průjezd všech závodníků a závodnic v jednom kole nevydržela a sjezdovka není tak široká, abychom na ni mohli objet čtyři tratě. Jelo by se přes koryta a to by v dnešních podmínkách bylo nebezpečné. Závody zároveň ukázaly, že ne všichni umí jezdit v náročných podmínkách. Je to tedy také signál i pro trenéry, že je potřeba zařazovat do tréninku jízdu v různých podmínkách, v muldách, hlubokém sněhu, v korytech, aby se to naučili.“

V sobotu na vyřazovací závod zpočátku hustě pršelo a následně se vyčasilo. Každá kategorie i pohlaví mělo vlastní trať, přesto se závodilo v korytech. Nejlépe si vedli v mladších žačkách Linda Trejbalová (SK Ještěd) před Barborou Peroutkovou (RT Záhrobský) a Annou Patočkovou (TJ Bižu Jablonec). Mezi mladšími žáky vítěz Skiinterkritéria ve slalomu Štěpán Kroupa (SK Písek), druhý byl Ondřej Kalina (TJ Bižu Jablonec), třetí David Špaček (ST Victoria Brno). Ve starších žačkách zvítězila Barbora Nováková (SA Špindl), před Elese Annou Sommerovou (RT Záhrobský) a Agatou Staszowskou (Ski Mosty). Ve starších žácích byli nejrychlejší Adam Klíma (ST Victoria Brno), Matěj Bláha (SK Špindl) a Jan Borák (SK 4ski Ostrava).

V neděli se nepříznivé podmínky opakovaly. Jury proto rozhodla o konání jednokolového obřího slalomu. Nový systém spojení kategorií pro výpočty bodů ukázal, kam až je schopen zajít. První jely mladší žačky, po nich (vzhledem ke spojeným kategoriím pro výpočet bodů) v téže trati starší žačky. Mladší žačky stanovily základní časy v pořadí 1. Tatiana Tobolková (RT Záhrobský), 2. Barbora Peroutková (RT Záhrobský), 3. Linda Trejbalová (SK Ještěd). Časy těchto třech závodnic a ještě dalších třech - čtvrté Emy Brillové (SK Ještěd), páté Julie Kestlové (SK Kouty) a šesté Magdalény Pulpánové (TJ Spartak SK Vrchlabí) už nebyly překonány jedinou starší žačkou. Vítězka kategorie starších žaček Veronika Vanická (TJ Bižu Jablonec) skončila celkově sedmá, druhá v kategorii Caroline Straubová (SKI Avia Praha) byla celkově osmá a třetí Karolína Thérová (Slavoj Teplice n. Metují) jedenáctá. Nejlepší mladší žačky si své body vylepšily troj a čtyřnásobně. Podobná situace byla i mezi žáky. Tam celkově sice zvítězil starší žák Adam Klíma, druhý Matěj Bláha byl ale čtvrtý a třetí Jan Borák šestý. Úspěch v mladších žácích a perfektní body zaznamenali vítězný a celkově druhý Daniel Ryška (RT Záhrobský), stříbrný a celkově třetí Lukáš Kestl (SK Kouty) a bronzový a celkově pátý Ondřej Kalina, který si vyjel druhý výsledek sezóny.

Pořadí Poháru České pošty je po šesti závodech (čtyřech v Říčkách a dvou v Peci) následující:

Mladší žačky: 1. B. Peroutková (435 b.), 2. T. Tobolková (366 b.), 3. L. Trejbalová (296 b.)

Mladší žáci: 1. O.Kalina (360 b.), 2. Matěj Bank (338 b.), 3. Marek Müller (307 b.)

Starší žačky: V. Vanická (426 b.), 2. E. Sommerová (306 b.), 3. Lenka Košťálová (284 b.)

Starší žáci: 1. A. Klíma (480 b.), 2. M. Bláha (480 b.), 3. J. Borák (336 b.)

Pozn. Klíma a Bláhou mají stejný počet bodů, proto o pořadí rozhoduje počet vítězství.

Pořadí oddílů: 1. RT Záhrobský (2566 b.) 2. TJ Bižu Jablonec (1613 b.), 3. ST Victoria Brno (1252 b.)

Kompletní výsledky Poháru České pošty v Peci pod Sněžkou najdete zde.