Pohár České pošty v Albrechticích. Co závod, to jiný vítěz

9 min 4 s

Třetí zastávkou Poháru České pošty žáků byly v letošní sezóně Albrechtice v Jizerských horách. Ve dnech 17. – 19. února se zde nejlepší žáci České republiky utkali o pohárová vítězství na republikových klasifikačních závodech v obřím slalomu, vyřazovacím závodě a slalomu.

Za pořádající TJ Bižuterii Jablonec n. N. nám průběh prodlouženého soutěžního víkendu shrnul ředitel závodů Zdeněk Dřevěný. „Proběhlo to celkově v klidu. Podmínky byly lepší než v Peci, ale ideální nebyly. Na obří slalom to bylo ještě v pořádku, na vyřazovací závod to bylo měkčí a na slalom už zase dobré. Ze slalomu měli všichni strach, že trať nevydrží, ale ta deseticentimetrová tvrdá ‚deska‘, která pod tím byla, to udržela. Mladší žáci startovali poprvé z vrchního startu, někteří z toho měli respekt, ale zvládli to. Za celé tři dny jsme neměli žádné zranění a to je důležité. Vypadá to, že všichni byli spokojení.“

Páteční obří slalom se stal kořistí domácí Veroniky Vanické před Elese Sommerovou (RT Záhrobský) a Caroline Straubovou (Ski Avia Praha). V mladších žačkách zvítězila Tatiana Tobolková (RT Záhrobský) před Karolínou Nechutnou (TJ Bižu Jablonec) a Emou Brillovou (SK Ještěd). V chlapcích si pro vítězství dojel Matěj Bláha (SK Špindl), když o téměř půl vteřiny porazil Adama Klímu (ST Victoria Brno) a bezmála tři vteřiny nadělil Šimonu Šnajdrovi (SC Mělník). Bylo to letos poprvé, co Bláha v obřím slalomu Klímu porazil, dosud všem obřím slalomům, včetně Skiinterkritária v Říčkách, dominoval Klíma. V mladších žácích se nejlépe vedlo Markovi Müllerovi (RT Záhrobský), druhý byl Vít Kejhar (Ski Soláň), třetí Daniel Ryška (RT Záhrobský).

V sobotu přišel na řadu vyřazovací závod a v něm měkčí pista. V mladších žačkách vůbec poprvé na RKZ zvítězila prvním rokem mladší žačka Julie Kestlová (Ski Kouty), když ve třetím kole zajela nejrychlejší čas dne ve své kategorii. Druhá byla Linda Trejbalová (SK Ještěd), třetí T. Tobolková. Mezi mladšími žáky byly nejúspěšnější domácí Ondřej Kalina, když rovněž předvedl ve třetí jízdě nejrychlejší čas dne, Štěpán Kroupa (SK Písek) a V. Kejhar. Ve starších žačkách dominovala Barbora Zíková (TJ Sokol Špičák) a i její třetí jízda byla nejrychlejší z celého závodu. Druhá byla vítězka obřáku V. Vanická, třetí E. Sommerová. Vyřazovací závod starších žáků pro sebe rozhodl Jonáš Pospíšil (Ski klub Olomouc), který podával celý den vyrovnané výkony (v jednotlivých jízdách byla 2., 1. a 1.) a jízda v měkké trati mu doslova seděla. Na stříbrnou pozice se prosadil Petr Čech (LO TJ Motor Č. Budějovice), na bronzovou už tady podruhé během Š. Šnajdr.

Poslední den se jel slalom. V druhém kole předvedla E. Sommerová o 1,24 s nejrychlejší jízdu a předstihla tak po prvním kole těsně vedou B. Zíkovou. Ta nakonec za Sommerovou zaostala o 1,1 s, třetí Alena Labaštová (RT Záhrobský) už téměř o tři vteřiny. V mladších žačkách nejrychlejšího času dosáhla L. Trejbalová před prvním rokem v žácích jezdící Hanou Semerákovou (TJ Slavoj Teplice n. M.) a Helenou Balabánovou (Ski Bílá). V chlapcích si vítězství zajistil skvělou jízdou prvního kola A. Klíma, když si v něm vytvořil náskok 1,31 s. Nejrychlejší jízdou druhého kola se 1,22 s blýskl třetí po prvním kole Jan Borák (4ski Ostrava). Probojoval se tak na druhé místo jen 0,24 s za Klímu. Třetí byl M. Bláha, kterému patřila po prvním kole druhá pozice. V mladších žácích byl první Š. Kroupa a náskokem 1,23 s na O. Kalinu a 1,7 s na M. Müllera, který však závodí v žácích teprve první sezónu.

Pořadí poháru české pošty po Albrechticích:

Mladší žačky: 1 T. Tobolková. (576 b.), 2. B. Peroutková (525 b.), 3. L. Trejbalová (521 b.)

Mladší žáci: 1. O. Kalina (540 b.), 2. Š. Kroupa (522 b.), 3. M. Müller (512 b.)

Starší žačky: V. Vanická (651 b.), 2. E. Sommerová (546 b.), 3. Barbora Zíková (440 b.)

Starší žáci: 1 M. Bláha. (690 b.), 2. A. Klíma (676 b.), 3. J. Borák (461 b.)

Pozn. Klíma a Bláhou mají stejný počet bodů, proto o pořadí rozhoduje počet vítězství.

Pořadí oddílů: 1. RT Záhrobský (3697 b.) 2. TJ Bižu Jablonec (2383 b.), 3. Ski Bílá (1901 b.)

Kompletní výsledky závodů v Albrechticích najdete zde, kompletní pořadí Poháru České pošty zde.