Ondřej Bank vydoloval další 4 svěťákové body, tentokrát z obřího slalomu v Adelbodenu

7 min 43 s

Propršená pista, tuny salmiaku, plus 9 stupňů Celsia, proměnlivé počasí, obtížné podmínky – to byl letošní obří slalom Světového poháru ve švýcarském Adelbodenu.

Ondra Bank se spustil na trať s velmi solidním startovním číslem 28 a v cíli 1. kola zaznamenal po dojezdu 26. čas. Zvlášť poslední prudký úsek trati se mu povedl, když na něm zajel 10. čas. Zezadu už ho byl schopen předjet pouze Ital Blardone se startovním číslem 30. „V 1. kole nejel moc dobře, ale díky startovnímu číslu to stačilo,“ říká trenér Tomáš Bank.

V druhém kole Ondra startoval jako 4. v pořadí a snažil se využít výhody dobré pisty. To se mu dařilo až do poloviny trati, kterou sjel jako 3. nejrychlejší ze všech 30 finálových závodníků. V druhé polovině trati však chyboval. „V druhém kole jel dobře, ale přišla chyba před rovinou, a ta ho stála hodně času. S tím až tak spokojený nejsem, i když body jsou vždycky dobré,“ konstatoval Tomáš Bank. V cíli z toho byl 9. nejrychlejší čas 2. kola. Na postup výsledkovou listinou směrem vzhůru to však nevydalo, Bany skončil celkově 27., za což si připsal 4 body do hodnocení disciplíny. Jedná se už o páté body v řadě napříč třemi disciplínami, šesté v této sezóně. Gratulujeme.

Kryštof Krýzl se neprobojoval do druhého kola, skončil na 41. pozici. Když odstartoval jako 40., dalo by se říct, že trať už byla tzv. zavřená. Teplo totiž ztížilo podmínky natolik, že se do druhého kola neprobojovalo vyšší startovní číslo než 34.  „Na nasoleném povrchu bylo hodně obtížné optimálně dávkovat tlak do lyží. Člověk zatlačil málo a nedrželo to, zatlačil moc a lyže se zaryly a zbrzdil se, je to jako byste jeli po keramice“ přiblížil sněhové podmínky Kryštof a zhodnotil svou jízdu. „Nejvíc jsem ale zklamaný z toho, že jsem udělal těsně před nájezdem do prudkého cílového svahu chybu, která mě stála mnoho sil a až do cíle jsem se nevzpamatoval. Jednoduše mi došly síly. Nebýt té chyby, nic zásadního by to asi na výsledku nezměnilo, na druhé kolo by to zřejmě asi nestačilo, ale závěr trati tady v Adelbodenu byl vždy mou silnou stránkou a tak mě mrzí, že jsem to tentokrát neukázal.“

Adam Kotzmann dojel 57. Pozitivní je, že v porovnání se svým prvním svěťákovým startem v Alta Badii, zajel o 2 vteřiny nižší ztrátu na vítěze a prakticky se časově zařadil do startovního pole. Znamená to, že byl schopen zapracovat zkušenost z předchozího SP do toho dnešního. Mimo to si Kotzmann těsně před Vánocemi zlepšil FIS body, když v závodě kategorie FIS v Pfelders zajel 13. místo se startovním číslem 45. Za tento výsledek získal 27,00 FIS bodů, což je zatím jeho obřákové maximum.

Zlepšení ve FIS bodech zaznamenal rovněž Martin Štěpán, ročník 1995, který po Novém roce v závodě kategorie CIT v Bad Wiessee zajel ve slalomu 5. místo se startovním číslem 24 a získal slušných 30,49 FIS bodů do světového žebříčku. Jedná se rovněž o jeho dosavadní slalomové maximum.

Dnešní ženský sjezd SP v Bad Kleinkirchheim byl kvůli silnému větru zrušen. Litovat toho může i naše Klára Křížová, která se na závod velmi těšila a v trénincích tady zajížděla skvělé časy. Zítra je na programu super-G. Doufejme, že se do něj Kláře (startovní číslo 40) podaří přenést tréninkovou formu ze sjezdu. Muži mají zítra na programu slalom v Adelbodenu s Krýzlem (startovní číslo 59) a Bankem (startovní číslo 70). „Předpověď počasí není opět optimální. Momentálně je tady jasno a plus 12 stupňů, v noci se má však výrazně ochladit a do rána napadnout až půl metru sněhu,“ uzavírá Tomáš Bank.

Výsledky obřího slalomu v Adelbodenu najdete zde.