Ohlédnutí za Pohárem České pošty v Peci pod Sněžkou a Špindlerově Mlýně a žákovským mistrovstvím ČR v super-G

11 min 39 s

Pestrý prodloužený víkend absolvovali naši žáci. 12. – 13. března startovali na Poháru České pošty v Peci pod Sněžkou, kde se jel vyřazovací závod a obří slalom a hned poté se přesunuli na pondělní dvě super-G do Špindlu. To první bylo mistrovství České republiky, druhé RKZ, oba dva se započítávali do Poháru České pošty. Všechny závody mají dohromady deset vítězů, mezi nimi jsou čtyři noví mistři ČR.

Pořadatelé RKZ v Peci byly oddíly: TJ Slovan Pec pod Sněžkou a Lokomotiva Trutnov. Špindlerovská super-G pořádal Ski Team Svatý Petr - LO. Závody se oběma pořadatelům povedly a obrovským kladem bylo, že na super-G vyšlo vynikající počasí a po celý den vydržela excelentní pista.

V Peci pod Sněžkou ve vyřazovacím závodě zvítězili v mladších žácích Karolína Kestlová (SK Kouty), která zaznamenala premiérové vítězství v RKZ, když o šestnáct setin porazila druhou Barboru Novákovou (SA Špindl) a o devatenáct setin třetí Lindu Trejbalovou (SK Ještěd). „Jsem ráda,“ řekla usmívající se vítězka v cílovém prostoru.

V mladších žácích se radoval David Kubeš (SK Špindl) před týmovým kolegou Šimonem Šnajdrem (SK Špindl) a Filipem Zbořilem (TJ Spartak Rokytnice). Kubeš zvítězil náskokem šestatřiceti setin, rozdíl mezi Šnajdrem a Zbořilem byl však minimální – pouze jedna setina.

Ve starších žačkách o třináct a čtyřiatřicet setin zvítězila Barbora Svatošová (SK Ještěd) před Viktorií Vydrovou (SK Janské Lázně) a Emou Dvořákovou (Ski Soláň). Mezi staršími žáky byli na stupních vítězů vítězný Vojtěch Bambušek (Ski Soláň), o šestadvacet setin druhý Jan Rechtenberg (Ski Bílá) a o další dvě desetiny třetí Adam Klíma (ST Viktoria Brno), který najel pouhé dvě setiny na Oskara Nováka (SA Špindl).

V nedělním obřím slalomu zvítězila v mladších žačkách vítězka Trofeo Topolino Barbora Nováková o sedmašedesát setin před první den vítěznou Karolínou Kestlovou, za kterou o dalších třiaosmdesát setin skončila na třetím místě Leona Dědková (MEZ Vsetín). Pro Leu to jsou první stupně vítězů na RZK. „Dobrý. Jelo se mi dobře,“ stručně zhodnotila Barbora Nováková své první místo.

V mladších žácích opět zvítězil David Kubeš o téměř vteřinu před Ondřejem Kalinou (TJ Bižu Jablonec), o dalších dvaapadesát setin byl na třetím místě Jiří Anděl (MEZ Vsetín). Kalina i Anděl jsou mladší ročníky narození 2003. „Dlouho jsem letos nezávodil, protože jsem si zlomil palec a nemohl držet hůlku a tak jsem rád, že mi tady podařilo v obou závodech vyhrát,“ shrnoval víkend v Peci David Kubeš.

Ve starších žačkách nikoho na pochybách nenechala bronzová z Trofeo Topolino Barbora Zíková (SA Špičák), když po sobotním výpadku zvítězila v obřím slalomu o sedm desetin před Viktorii Vydrovou a o víc než vteřinu s půl před třetí Caroline Straubovou (Ski Avis Praha). Zíková a Straubová patří k mladším ročníkům v této kategorii, proto je v žačkách uvidíme závodit i příští sezónu.

Ve starších žácích se nejlépe vedlo Ondřeji Surkošovi (ST Victoria Brno), když najel na druhého Jiřího Milatu (Ski Bílá) dvaačtyřicet setin. Jen o setinu skončil za Milatou domácí Jan Koula (TJ Loko Trutnov).

Na druhá den v pondělí panovalo ve Špindlu perfektní počasí, jasná obloha a optimální teplota pod bodem mrazu. První startovali starší žáci, holky i kluci jeli tradičně v jedné trati a ta se na druhý závod nepřestavovala, pouze ji trenéři na druhý závod spolu s pořadateli stáhli. První SG byl mistrovský, druhý RKZ.

Ve starších žačkách se mistryní republiky s obrovským náskokem 1,18s stala domácí Klára Gašparíková (Ski Team Svatý Petr) před Anetou Fleischerovou (SK Janské Lázně). Bronzová o sedm setin byla Veronika Vanická (TJ Bižu Jablonec). V následujícím RKZ zvítězila Barbora Zíková, která v mistrovském závodě vypadla. V RKZ pro změnu vypadla čerstvá mistryně ČR Gašparíková. Zíková najela na soupeřky Anetu Fleischerovou třiaosmdesát setin a Ninu Zbořilovou (TJ Spartak Rokytnice) 1,11s.

Mezi staršími chlapci mistrovský titul s přehledem vybojoval Oskar Novák (SA Špindl), který tady podobně jako jeho mladší sestra Barbory, trénuje. Stříbrný Jan Rechtenberg za Novákem zaostal o 1,65s a bronzový Jan Koula o 2,06s. V RKZ ale byla docela jiná situace, kluci už si trať osahali a RKZ byl setinovým závodem, navíc Novák se dopustil chyby. V RKZ zvítězil o 0,03s Jiří Milata nad Oskarem Novákem a o další minimální rozdíl 0,03 byl 3. Ondřej Surkoš.

V mladších žačkách dominovala po oba dva závody Barbora Nováková, mistryní ČR se stala s náskokem pětasedmdesáti setin před Natálií Zouharovou (Ski Zlín) a bezmála dvě vteřiny najela na bronzovou medailistku Karolínu Kestlovou, která startovala mimo nasazenou skupinu se startovním číslem osmnáct. V RKZ Nováková svůj náskok ještě zvýšila, Adéla Faltusová (Ski Klub Ústí n/O) na druhém místě zaostala o 1,82s a třetí Zouharová o rovné dvě vteřiny. „Dobrý, ale ty body jsou hrozně vysoké, to spokojená nejsem,“ hodnotí Barbora Nováková přirážku ze závodu přes dvacet bodů.

Mladší žáci měli po všechny závody sejného vítěze a stal se jím, stejně tak mistrem ČR, David Kubeš, stříbro vybojoval se ztrátou 0,58s Šimon Šnajdr, bronz o dalších 0,87s Šimon Fiala (LO TJ VS Praha). V RKZ Kubeš najel na Šnajdra 0,81 a na třetího Ondřeje Kalinu 0,90s.

Přehled výsledky z MČR v SG najdete zde, z RKZ v SG zde a z Poháru České pošty v Peci zde.

(EK) Photos: E.Kurfürstová