Kryštof Krýzl a Adam Kotzmann před Světovým pohárem v Kranjske Goře

7 min 51 s

Vitranc Pokal má na prudkém a náročném svahu v Kranjske Goře, který prověří závodníky především po technické, ale i kondiční stránce, dlouhodobou tradici. Letos už se koná jeho 55. ročník a již mnoho let je pravidelnou zastávkou nejlepších světových lyžařů. Zajímavostí a motivací pro mladé žákovské závodníky, kteří startují na žákovském mezinárodním závodě Pokal Loka a zvítězí v chlapcích kategorie U16, je, že pak tito vítězové mohou jet na SP v Kranjske Goře předjezdce.

Na programu je jeden obří slalom navíc, jde o závod přeložený z Garmisch – Partenkirchenu a pojede se v pátek. Druhý obřák se jede v sobotu, v neděli pak slalom. V oběma obřákům nastoupí Kryštof Krýzl a Adam Kotzmann. Původně se měl v jednom z obřích slalomů představit Daniel Paulus, ten se však po předchozím náročném programu rozhodl svůj druhý start v SP vypustit. Ve slalomu nastoupí pouze Kryštof Krýzl, protože v této disciplíně má Česká republika v současné době pouze jedno startovní místo.

Kitan s Adamem zůstali po minulém Světovém poháru v Hinterstoderu ještě dva dny trénovat. „Jezdili jsme jeden dne slalom a jeden den obřák. Ten obřákový trénink byl super, pustili nás na závodní pistu. Slalomový byl na jiné pistě a už tolik dobrý nebyl, bylo měkko,“ říká Kryštof s tím, že do Kranjske Gory se přesunuli až dnes, den před 1. závodem. „Napadl tady asi metr sněhu. Nevím kolik přesně, ale vypadá, že je ho na té pistě hodně. Jsme docela zvědaví, co s tím pořadatelé do zítřka provedou, protože má údajně sněžit až do dvou v noci.“ To by Kitanovi přišlo vhod, kdyby mohla startovat s číslem do třicítky. „Na tabuli jsem bohužel opět 31. nasazený, takže pojedu s číslem kolem padesáti. Úplně stejně to bylo v Hinterstoderu,“ povzdechl si a vrátil se k závodům z minulého víkendu. „v 1. obřáku tam byla super pista a to, že jsem nepostoupil do 2. kola o 0,27s jsem si pokazil sám. Ten obřák byl hodně rychlý a než jsem si zjistil, že je potřeba i při té rychlosti do toho ještě šlapat, měl jsem pomalejší nájezd do roviny,“ ví dnes Kryštof. Druhý závod byl pro něj ještě zvláštnější. „Při rozježdění jsem zlomil dobré lyže, které jsem chtěl původně použít tady v Kranjske Goře a ještě jsem spekuloval s lyžákami. Vzal jsem si jedny hodně agresivní a často mě to posílalo do záklonu. Kromě toho mi při rozježdění luplo v zádech a nemohl jsem se předklonit. Prostě divný den,“ uzavřel Kitan s tím, že o záda se mu celý týden staral slovenský fyzioterapeut od Žampů, že se to zlepšilo a snad by to závodu mělo být dobré. Na Kranjskou Goru má z loňska dobré vzpomínky, v obřím slalomu tady zajel 22. místo a celkově tady už 5x bodoval.

Adam Kotzmann v Hinterstoderu nedokončil první kolo. Do kolotoče SP se vrátil po dvou měsících. Závody obřího slalomu v Adelbodenu a Garmischi byly zrušeny a přesunuty právě do Hintertstoderu a Kranjske Gory a jelikož Adam v SP startuje pouze v obřím slalomu, dva měsíce v této prestižní soutěži jediný závod nejel. Čas ale vyplnil tréninkem a závody EP a FIS závody převážně v Rakousku. Na Hochfichtu a v Turnau zajel slušné výsledky do 15. místy, 2x byl do desítky a bodově více méně atakoval pozice, které mu ve světovém žebříčku přísluší.

Start prvního kola je v pátek v 10.00, druhého ve 13.00hod. O víkendu se pak závody v Kranske Goře střídají s SP žen v Jasné. Muži startují po oba dva dny v 9.30 a 12.30, ženy v 10.30 a ve 13.30. Závody vysílá živě Eurosport.