Capová s Dubovskou v Levi bez bodů, v neděli jde do akce Krýzl

8 min

Českým reprezentantkám Gabriele Capové a Martině Dubovské první slalomové body letošní sezóny o několik desetin unikly. Gábina skončila v úvodním slalomu SP v Levi dvaačtyřicátá, Martina pětačtyřicátá. Již po třiatřicáté v kariéře zvítězila ve slalomu Mikaela Shiffrinová (USA). Přiblížila se tak na dvě vítězství Marlies Schildové (AUT), která drží mezi ženami rekord pětatřiceti vítězství ve slalomu Světového poháru. Druhé místo v Levi obsadila loňská vítězka Petra Vlhová (SVK), třetí byla Bernadete Schildová (AUT) – mladší sestra Marlies.

Dubovská s Capovou se na SP v Levi připravovaly přímo v dějišti závodu už deset dní předem, z toho první týden v dešti, neboť na dalekém severu panuje relativně teplé počasí. Do druhého dějství sice naše reprezentantky nepostoupily, ale časové ztráty 2,81s (Capová) a 2,95s (Dubovská) nejsou nikterak velké a to i přesto, že se jelo na zkrácené trati, na níž vítězná Shiffrinová dosáhla času 45,06s. S umístěním naše holky spokojené nejsou, neboť pomýšlely na úspěch v podobě bodů. První kolo dokončilo třiašedesát závodnic. Od postupové třicáté příčky Capovou dělilo dvaašedesát setin, Dubovskou šestasedmdesát setin.

Za zmínku jistě stojí, že na prvním úseku trati zajela Capová druhý nejrychlejší čas. "Na mezičasech umím být rychlá, ale chtělo by to od startu do cíle. Na prudkém jsem bohužel neudržela rytmus a dostala jsem se hodně pod branky a závěrečná rovina se mi také nepovedla tak, jak umím. Slalom byl postavený docela rovně, což mi sedí a o to víc mě mrzí, že se mi toho nepovedlo využít a postoupit. Trať totiž byla v super stavu, vůbec nebylo poznat, že přede mnou jelo čtyřiačtyřicet holek," říká Gábina.

Martina byla z výkonu zklamaná. "Od startu to nebylo ono, byla jsem úplně tuhá a nebyl tam žádný aktivní pohyb. Vždy jsem tady byla na rovinách rychlá a teď jsem byla na horní i spodní rovině pomalá. Ale je to jen začátek sezóny, za týden je další SP, sezóna teprve začíná," uvedla.

Přímo z Levi se obě naše reprezentantky přesouvají na další Světový pohár do amerického Killingtonu, kde se 24.- 25. listopadu jede obří slalom a slalom. Gábina oje obě dvě disciplíny, Martina slalom. Po příjezdu na místo budou mít pár dní na trénink.

V nedělním slalomu mužů bude české barvy hájit Kryštof Krýzl. Do prvního závodu po zranění kolene nastoupí se startovním číslem dvaašedesát. Do Levi přiletěl v úterý, předtím se připravoval na Pitztalu pod vedením nového trenéra Dietmara Thöniho.

„Do Levi jsem odletěl v pohodě, bez nervozity a také bez konkrétních očekávání. Bude to test všeho. Jak funguje koleno v závodní zátěži, jak si s tím poradí moje hlava, jak na tom v tuto chvíli opravdu jsem. Pozitivní je, že začínám v místě, kde to mám rád - jak samotné středisko, tak místní sníh, na kterém se mi vždy dobře jezdilo.

Kitan zahajuje už svou 14. svěťákovou sezónu, v té letošní ho bude na všech závodech trenérsky nově doprovázet Miloš Machytka. K Dietmaru Thönimu budou Kryštof s Milošem dojíždět na tréninkové bloky. „Doufám, že se mi ho podaří stáhnout také na nějaké závody, ale domluva je jen na trénink u něj, tak uvidíme,“ říká matador českého lyžování a doplňuje: „Na Pitztalu jsme u Dietmera měli výborné zázemí, bydleli jsme u něj v apartmánu a při tréninku využívali jeho skútru, díky čemuž jsem mohl trénovat na nainjektované pistě Panorama i v době, kdy je jediná přístupová lanovka na tuto pistu dlouhodobě zavřená.“

Na první závod se Kryštof těší a my s ním. Závod vysílá živě Eurosport 1. První kolo startuje v 10.15hod., druhé ve 13.15 hod.